Закарпатець Іван Хланта — той, хто слухає голос віків

Нині навіть важко .пригадати, коли вперше переступив поріг редакції Іван Хланта. Пам'ятаю лише, що завжди приносив цікаві матеріали, розповідав про захоплюючі поїздки по рідному краю, про зустрічі з колективами художньої самодіяльності, які виконують виключно народні, давно призабуті, пісні.

Завжди дивуюся, де Іван Васильович знаходить час, щоб побувати і в Пацканьові серед жіночого фольклорного гурту «Ґаздині», і в Лінцях та Руських Комарівцях серед артистів місцевих театрів.
Впродовж усіх оцих років слідкувала за публікаціями і самого Івана Васильовича, і за матеріалами про нього.
І ось переді мною - нова книжка, яка ще пахне друкарською фарбою — «Іван Хланта. Бібліографічний покажчик». Автор - професор, академік АН Вищої школи, заслужений діяч науки і техніки України Володимир Качкан. Тут подано окремі видання та рецензії на них, фольклористичні, літературознавчі, мистецтвознавчі статті, опубліковані у періодиці, тематичних збірниках та література про життя і творчість кандидата філологічних наук, доктора мистецтвознавства, заслуженого діяча мистецтв України Івана Хланти.
Автор у передмові «Божі дари - чоловіцькі труди» розповідає, що Іван Хланта упродовж більше п'яти десятків років творчого життя активно працює в кількох напрямках як фольклорист, літературознавець, бібліограф, мистецтвознавець, педагог, і в кожному дивує відкриттями нових інтелектуально-мистецьких фактів та явищ.
Багато матеріалів з фольклористики Іван Васильович друкував і в нашій газеті. Перу Івана Хланти належать розвідки про життєвий і творчий шлях ледь чи не всіх письменників Закарпаття. Він виявив у нашому краї чимало талановитих оповідачів, твори яких публікував у різних виданнях.
Шану й повагу заслуговує його величезна фольклорно-етнографічна робота: і не лише в Закарпатті. Кілька томів пісенного надбання -це унікальний скарб, якому нема ціни.
Іван Васильович - член Національної Спілки журналістів України. Про його творчість писала преса Білорусії, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Угорщини. І письменники, і журналісти нашого краю не раз писали про цього унікального науковця. Він має багато нагород. Усі вони, звичайно, дорогі. Але найдорожча нагорода, вочевидь, людська шана. Івана Васильовича шанують люди за те, що він спадкоємець і провідник ідей духовних цінностей нашого народу, невтомний збирач перлин народної творчості.
Бібліографічний покажчик свідчить, що праці Івана Хланти відомі далеко за межами області, і науковці радо відгукуються на них. Десятки прізвищ авторів, десятки статей - і все про нього, невгамовного скарбника перлин народної творчості, все про вченого-етноло-га, про того, хто так любить торкнутися світла мудрості предків, донести те світло до наших днів.
Не один письменник чи поет має бути вдячний Івану Васильовичу за те, що той так гарно оповідає світу про них. Навіть про тих, хто вже перейшов межу життя, але живуть в наших серцях, і треба, щоб не забували про них і наші діти та онуки.
Нема таких нагород, якими можна було б оцінити працю Івана Хланти. У бібліографічному покажчику згадана і наша районна новинка, яка багато разів писала про нові видання Івана Васильовича. Його збиральницька невтомна праця дійсно гідна подиву. І як казав не один критик-літературознавець, ім'я Івана Хланти буде вписано в історію української літератури золотими літерами.
Не можна не сказати добре слово і про автора «Бібліографічного покажчика» Володимира Качкана, автора понад 70 книжок, який вклав у це видання і сили, і серце, і час. Прекрасна робота, вона не раз стане в пригоді і науковцям, і студентам, і бібліотекарям та учням.
Залишається лише порадуватися, що науковці такого рівня збирають матеріали про нашого Івана Хланту. Хочеться від щирого серця обом побажати подальших творчих успіхів.

01 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

11:28
Закарпатський американець Петро Часто презентує в Ужгороді свої спомини
21:35
У Тячеві вперше провели великий етнофестиваль
12:21
Перший Міжнародний фотосалон "Карпати" проходить в Ужгородському замку
22:47
Арійський світ Ярослава Ороса
10:52
Одну з найдавніших закарпатських церков відновлюють у Гукливому на Воловеччині
16:33
Традиції лозоплетіння переймала молодь у майстрині з Ізи на Хустщині
10:07
В Ужгороді актори з Франції декламуватимуть поезію та виконають французькі й українські пісні
06:48
На всякого мудреця доволі простоти
07:36
/ 1
На площі в Ужгороді відбудеться унікальний 10-годиний концерт-інтерв’ю піаніста-віртуоза Майка Кауфмана-Портнікова
07:57
Закарпатська філармонія закриє сезон великим концертом симфонічного оркестру і солістів
14:45
"Всередині і ззовні". В Ужгороді представили контрастну виставку Естер-Анастасії Франчук
11:57
"Книга-фест – 2019" визначила переможців
09:51
Збірку віршів закарпатського військовика Володимира Тимчука презентували в Ужгороді
22:18
/ 1
З'явилася друком "Історія хвороби" закарпатця Ярослава Ороса
13:33
/ 1
В Ужгороді запрацювала обласна виставка "Книга-фест-2019"
09:59
Київська театральна студія "Вік" покаже виставу на малій сцені Закарпатського обласного муздрамтеатру
21:25
Закарпатські лялькарі долучилися до фестивальних та ювілейних заходів Кошицького театру ляльок
12:03
У Генконсульстві Угорщини в Ужгороді відкрилася виставка Шандора Балога
09:18
Ансамбль "Угорські мелодії" потішить шанувальників концертом
07:54
В Ужгороді відбудеться концерт камерного оркестру обласної філармонії
09:25
Видатна піаністка сучасності, закарпатка Етелла Чуприк запрошує на бенефіс в Ужгороді
18:02
На Закарпатті вийшов друком перший цьогорічний номер журналу "Культурологічні джерела"
18:02
На Закарпатті вийшов друком перший цьогорічний номер журналу "Культурологічні джерела"
13:45
В Ужгороді обласний муздрамтеатр вдруге покаже прем'єру "Жменяків"
10:23
/ 1
Виставка словацьких митців Закарпаття відкрилася у Генконсульстві Словаччини в Ужгороді
» Всі новини