Керамічне диво з-під рук Ендре Гіді народжується на очах

Кожна зустріч з цією неординарною особистістю - як ковток чистого гірського повітря. Ендре Ференцович Гіді, здається, і мислить якось по-особливому. Його мало цікавить велика політика. У нього вона своя - духовна, наповнена внутрішнім світлом.

У Великій Доброні Ендре Ференцовича, звичайно, знають всі. У сільраді кажуть: талант від Бога! У школі знають, що талановиті діти завжди матимуть підтримку в особі цього знаменитого художника-гончара. Культпрацівники, як то кажуть, на нього моляться: коли організовується якась виставка робіт народних майстрів - роботи Ендре Гіді - на першому плані.
Ендре Ференцович - один з кращих керамістів Закарпаття. Нещодавно він єдиний представляв наш край на міжнародному симпозіумі керамістів в Чигирині. Нашого художника-гончара знають далеко за межами області, та й України також.
У свій час талановитий великодобронець закінчив училище декоративно-прикладного мистецтва. Вибір фаху був невипад-ковим. Батько майбутнього кераміста був добре відомим у районі маляром. Кращого майстра годі було пошукати. Саме він був взірцем для малого Ендре, який не міг відірвати очей від яскравих кольорів, над якими чаклував батько. Той бачив захоплення cинa і радо вводив хлопця у світ прекрасного.
Згодом мистецький критик Олена Приходько на одній з персональних виставок художника-гончара скаже, що вже перші спроби молодого художника, виоформлені за власною творчою програмою - органічне сплетіння традицій народного гончарства Угорщини та Закарпаття з прийомами сучасної професійної пластики. Саме це принесло йому заслужене визнання не тільки в колах численних поціновувачів, а й серед фахівців та колег-професіоналів.
Я люблю бувати в цій сім'ї. Майстерня митця пропахла глиною, фарбою. Тут особлива аура. У великодоброньського художника-гончара чітко вирисувала-ся своя мистецька лінія. Він полюбляє народну творчість, народні угорські традиції. Пре-
красні підсвічники у вигляді бравих гусарів та сором'язливих панночок, вусатих газдів та огрядних господинь милують зір.
Авторська уява - дуже багата: павичі, півні, бички, коники, риби, птахи, фантастичні істоти на сільничках - як живі. Ці веселі керамічні фігурки мимоволі настроять вас на веселий лад. Особливо гарні, як на мене, вази, корчаги, набори керамічного посуду.
Нині Ендре Ференцович вже далеко не той, що був років десять-двадцять тому. Творчий неспокій і постійний пошук принесли йому славу та визнання. Він - член Національної спілки художників України та член Національної спілки народних майстрів України.
Ендре Ференцович - переможець численних міжнародних виставок, був гостем багатьох фольклорних фестивалів та ярмарок. Його персональні виставки - завжди визначна подія. Художник-гончар нагороджений премією Данила Щербаківсько-го, йому присвоєно почесне звання заслуженого майстра народної творчості.
Цього літа Ендре Ференцович був місяць у міжнародному дитячому таборі «Шаланка», що на Виноградівщині. Тут зібрали багато талановитих дітей з різних країн. Художник-керамік давав майстер-класи з гончарної справи, вчив, як перетворювати глину у керамічне диво.

01 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
11:03
Конкурс імені Ірлявського на Закарпатті цьогоріч відбуватиметься дистанційно
09:52
Талановитих дітей запрошують виступити разом із Закарпатським народним хором
» Всі новини