Керамічне диво з-під рук Ендре Гіді народжується на очах

Кожна зустріч з цією неординарною особистістю - як ковток чистого гірського повітря. Ендре Ференцович Гіді, здається, і мислить якось по-особливому. Його мало цікавить велика політика. У нього вона своя - духовна, наповнена внутрішнім світлом.

У Великій Доброні Ендре Ференцовича, звичайно, знають всі. У сільраді кажуть: талант від Бога! У школі знають, що талановиті діти завжди матимуть підтримку в особі цього знаменитого художника-гончара. Культпрацівники, як то кажуть, на нього моляться: коли організовується якась виставка робіт народних майстрів - роботи Ендре Гіді - на першому плані.
Ендре Ференцович - один з кращих керамістів Закарпаття. Нещодавно він єдиний представляв наш край на міжнародному симпозіумі керамістів в Чигирині. Нашого художника-гончара знають далеко за межами області, та й України також.
У свій час талановитий великодобронець закінчив училище декоративно-прикладного мистецтва. Вибір фаху був невипад-ковим. Батько майбутнього кераміста був добре відомим у районі маляром. Кращого майстра годі було пошукати. Саме він був взірцем для малого Ендре, який не міг відірвати очей від яскравих кольорів, над якими чаклував батько. Той бачив захоплення cинa і радо вводив хлопця у світ прекрасного.
Згодом мистецький критик Олена Приходько на одній з персональних виставок художника-гончара скаже, що вже перші спроби молодого художника, виоформлені за власною творчою програмою - органічне сплетіння традицій народного гончарства Угорщини та Закарпаття з прийомами сучасної професійної пластики. Саме це принесло йому заслужене визнання не тільки в колах численних поціновувачів, а й серед фахівців та колег-професіоналів.
Я люблю бувати в цій сім'ї. Майстерня митця пропахла глиною, фарбою. Тут особлива аура. У великодоброньського художника-гончара чітко вирисувала-ся своя мистецька лінія. Він полюбляє народну творчість, народні угорські традиції. Пре-
красні підсвічники у вигляді бравих гусарів та сором'язливих панночок, вусатих газдів та огрядних господинь милують зір.
Авторська уява - дуже багата: павичі, півні, бички, коники, риби, птахи, фантастичні істоти на сільничках - як живі. Ці веселі керамічні фігурки мимоволі настроять вас на веселий лад. Особливо гарні, як на мене, вази, корчаги, набори керамічного посуду.
Нині Ендре Ференцович вже далеко не той, що був років десять-двадцять тому. Творчий неспокій і постійний пошук принесли йому славу та визнання. Він - член Національної спілки художників України та член Національної спілки народних майстрів України.
Ендре Ференцович - переможець численних міжнародних виставок, був гостем багатьох фольклорних фестивалів та ярмарок. Його персональні виставки - завжди визначна подія. Художник-гончар нагороджений премією Данила Щербаківсько-го, йому присвоєно почесне звання заслуженого майстра народної творчості.
Цього літа Ендре Ференцович був місяць у міжнародному дитячому таборі «Шаланка», що на Виноградівщині. Тут зібрали багато талановитих дітей з різних країн. Художник-керамік давав майстер-класи з гончарної справи, вчив, як перетворювати глину у керамічне диво.

01 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

11:08
Закарпатська філармонія запрошує на концерт "Музичне мереживо бароко"
05:09
У коледжі мистецтв ім.А.Ерделі провели конкурс дитячого малюнку
17:34
/ 1
В Ужгороді відбудеться "вуличний" поетичний марафон
20:11
До Дня Валентина в Ужгороді відбудеться романтичний вечір "Любов в опері"
03:44
/ 2
Кошиці, Пряшів і Михайлівці
11:06
У Румунії вийшла книжка про князя Корятовича
18:00
В Ужгородському замку "камерно" виставили "Художню спадщину Імре Ревеса на Закарпатті"
17:48
/ 2
"Жадан і Собаки" відвідають Ужгород і Мукачево в межах Благодійного зимового туру
20:28
/ 9
Дмитро Кешеля презентує у Мукачеві свій новий роман "Доживемо до зеленої травички"
22:04
В Ужгороді відбудеться виставка живописця Сергія Глущука
19:05
У п'ятницю відбудеться Різдвяний концерт хору "Кантус" для дітей та батьків
20:32
У Мукачеві презентують книгу "Ми діти преславної України: вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького"
16:39
Карпатський біосферний заповідник зобов'язали укласти з ОВА охоронний договір для збереження печерної стоянки доби палеоліту
17:41
Ужгородець Олександр Гаврош став лауреатом міжнародної премії імені Пантелеймона Куліша
13:30
/ 2
Закарпатські фотохудожники представили 24-у в цьому році фотовиставку "Українська світлина. 15 кроків" (ФОТО, ВІДЕО)
10:23
До ужгородського скансену повертається свято "Коляди у старому селі"
10:56
В Ужгороді відкрилася традиційна різдвяна виставка закарпатських художників
10:50
В ужгородському скансені відкрилася персональна виставка Ольги Уманець "Тобі, моя Україно"
10:44
В Ужгороді відбудеться виставка новодруків
09:52
У понеділок в Ужгороді презентують закарпатську різдвяну повість Олександра Гавроша
13:48
В Ужгороді відкрилася фотовиставка "Відображення світла"
09:48
Золота анкета життя
00:34
Маріупольський театр в Ужгороді прем'єрно і святково покаже "Листонош святого Миколая"
23:26
/ 1
Художник із Ужгорода Юрій Білей став переможцем Премії Войтека Фалецького у Польщі
18:19
В ужгородському скансені відкрилася виставка закарпатських ліжників
» Всі новини