Як відзначив сьогодні на брифінгу заступник Глави Секретаріату Президента Андрій Гончарук, відповідно до цього документа уряд має у місячний термін вивчити питання одержання віз громадянами України для в'їзду до держав – членів ЄС, транзитного проїзду територією цих держав та внести за результатами вивчення пропозиції щодо забезпечення урахування принципу взаємності у регулюванні режиму взаємних поїздок громадян України та країн Євросоюзу.
А. Гончарук наголосив, що таким чином уряд через відповідні доручення профільним відомствам має провести серйозний аналіз ситуації, що склалася з отриманням віз громадянами України. «Думаю, буде проведений більш прискіпливий аналіз щодо забезпечення отримання віз в окремих країнах», – сказав він, додавши, що, на жаль, часто угода про спрощення візового режиму між Україною та ЄС, що набрала чинності з січня 2008 року, не виконується «в повному обсязі». Йдеться, зокрема, про стягнення вищої плати за оформлення віз, вимагання додаткових документів, відмову у видачі віз без відповідних пояснень тощо. При цьому, нагадав він, водночас Україна вже кілька років має безвізовий режим для громадян значної низки країн, у тому числі членів ЄС.
«Всі ці питання мають бути нашою виконавчою гілкою влади досить серйозно проаналізовані і відповідні пропозиції ми чекаємо у місячний термін», – відзначив заступник Глави Секретаріату, додавши, що після цього прийматимуться відповідні рішення.
Зі свого боку перший заступник Голови Державної прикордонної служби Павло Шишолін констатував: на сьогодні, безумовно, є проблеми з отриманням віз для громадян України. Він зокрема відзначив, що нині при загальному зростанні потоків українських та іноземних громадян, що перетинають кордон України, перших суттєво поменшало. Зокрема, за перше півріччя 2008 року (порівняно з аналогічним періодом минулого) кількість українців, що відвідали країни, з якими Україна має безвізовий режим, зменшилася на 34% – водночас до нашої держави в'їхало на 20% більше іноземців.
На жаль, констатував перший заступник Голови Держприкордонслужби, ті угоди про малий прикордонний рух, які на сьогодні вже підписані, «не спрацювали і українські громадяни від цього нічого не отримали». «Ми реально бачимо проблеми, пов'язані з упередженим відношенням до громадян України при перетині держкордону», – зазначив він, додавши, що інформували про це МЗС.
У цьому контексті П. Шишолін висловив переконання, що підписаний сьогодні Указ Президента «саме і ґрунтується на тих реальних проблемах простих громадян України, які не можуть адекватно потрапити до суміжної країни».