Силуети європейської провінції розпізнав Мирослав Дочинець у рідному Мукачеві

Щойно вийшли друком його художньо-документальні нариси та есеїпід назвою «Душа Мукачева». Автор у своїй передмові пише: «Нехай життя мукачівця коротке і жорстоке, Як плащ святого Мартина. Ми не минаємо. Ми, як птахи, залишаємо тут пір'їни своєї любові. І стаємо душею цього міста».

Мирослав Дочинець
Мирослав Дочинець

Мукачево справді місто-загадка, місто привидів невпорядкованоі історії, місто контрастів, пам'ятників, каземат духу і обитель духовних подвигів. Місто, з якого важко виїхати, зате легко повернутися.
Автор відкриває свою незвичну книгу розлогим нарисом «Брати Угрини», які першими уславили наш край на теренах Київської Русі і досягли найвищих княжих почестей і визнання православного світу. Один з них - Мойсей Угрин був першим Преподобним Київських печер, де його нетлінні останки спочивають і понині, а частина їх перенесена на історичну батьківщину і поміщена в церкві Мукачівського монастиря на Чернечій горі. Ще двоє братів Мойсея - Єфрем і Георгій — теж жертовно служили Богу, людям і князям Київської Русі.
Упродовж історії Закарпаття не було фігури, оточеної таким ореолом пошани, як князь Федор Корятович. Він перебудував Мукачівський замок «Паланок», побудував на Чернечій горі монастир, на території якого і поховано його останки. На всю Європу прославив Мукачево вчений-археолог Тиводор Легоцький, який, крім інших наукових праць, залишив тритомну «Історію Березькоїжупи», створив у Мука-чеві музей на заздрість великим містам. Його прах шанобливо поховано під римо-католицьким собором у центрі міста.
Отець Василій Пронін був світилом обителі на Чернечій горі. Він єдиний, хто сповідав і причащав монашок, а крім того, був визначним науковцем, який залишив нам велику спадщину археологічних знахідок, які описав у «Палеоліті Чернечої гори». Як історик написав ґрунтовну працю «Історія Православної церкви на Закарпатті», яка вийшла після його смерті. А як художник відтворив портрети Олександра Духно-вича та Івана Раковського, а також інші картини та ікони.
«Житіє» архієпископа Іонафана (в миру Івана Кополовича) вивчають у духовних академіях. Його фото вміщали в церковних календарях поряд з найвищими ієрархами. Іван Кополович був делегатом Першого з'їзду Народних комітетів Закарпатської України, де було прийнято Маніфест про возз'єднання з Україною, входив до складу Народної Ради. Прийнявши постриг, був єпископом Берлінським! Середньоєвропейським, екзархом Північної і Південної Америки та Алеутських островів, єпископом Тамбовським і Мічурінським, архієпископом Молдавським і Кишинівським.
Головний рабин Мукачева минулого століття Хаїм Шпіра користувався пошаною не тільки євреїв, він був радником з єврейських питань у Президента Чехосло-ваччини Томаша Масарика. Його книгою «Мінхат Елазар» і досі послуговуються в єврейських колах цілого світу.
У книзі М.Дочинця подано також нариси про художників Міхая Мункачі, Юрія Сяркевича, Ельдара Ефендієва, Миколи Дзись-Войнаровського, письменників Юрія Мейгеша, Василя Пагирі, Григорія Колоту-ші, Івана Щадея, лікарів Миколи Вітенберге-ра, аптекаря Міклоша Ференці та багатьох інших знакових постатей. «Не питай, якими були ці люди, зауважує автору передньому слові. - Бо це не просто люди, це - стовпи, на яких тримається мукачівське небо».
Серед низки визначних мукачівців і сучасники — глава секретаріату Президента Віктор Балога, голова ради почесних громадян Мукачева Євген Федів, «останній комендант» замку «Паланок» Василь Цигак, бізнесмени і меценати Алекс Ровт, Шандор Пак, Михайло Токар та багато інших, яких добре знала і знає мукачівська громада.
У розділі книги «Інші мукачівські портрети» автор зауважує, що його завжди більше цікавив світ звичайних «маленьких» людей, а не знакових фігур. Людей, що віднаходять свою систему координат у цьому непростому бентежному світі. І знаходимо теплі й колоритні замальовки про збирача макулатури Бейло-бачія, водія туристичного автобуса на Кубі Івана Бабинця, майстра футлярів для музичних інструментів Василя Лучковського, добровольця Івана Меденція, колекціонера, майстра, антиквара, навіть про барона Мюнхаузена та інших відомих постатей, які тією чи іншою мірою мали стосунок до Мукачева. Серед них і Володимир Висоцький, про якого подано окремий нарис.
Останнім часом у видавництві «Карпатська вежа», яке очолює автор «Душі Мукачева», письменник і журналіст Мирослав Дочинець, вийшло кілька цікавих книг про Мукачево і його визначних осіб. Та «Душа Мукачева» - це силуети європейської провінції на тлі часу і простору. Це своєрідна енциклопедія, зякоїчитачзможедовідатись багато такого, яке не завжди знайдеш у краєзнавчій літературі. Це справжній «аромат часу і кольору» Мукачева.

Василь Пагиря, м.Мукачево
18 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

19:33
/ 3
В ужгородському скансені виставили ненаївне наївне
23:16
В ужгородському скансені відкрилася ювілейна виставка народної майстрині Людмили Губаль
22:39
Документальний фільм "Оберіг" про історію, традиції та культуру гуцулів Ясіні вже можна переглянути у YouTube
01:20
В Ужгороді відбудеться концерт Олександра Садварія "Music is my life"
22:06
/ 1
Іван Хланта презентував в Ужгороді новий збірник 110 казок з різних куточків Закарпаття
13:52
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
23:23
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
00:35
Казки Закарпаття в записах Івана Хланти презентують в обласній книгозбірні
23:07
/ 1
В ужгородському скансені відкрилася виставка робіт майстрів народної творчості з різних куточків Закарпаття
21:59
У середу в Ужгороді відбудеться зустріч з письменником Мирославом Дочинцем
18:05
Книжки двох ужгородців увійшли в довгий список престижної літературної премії Бі-Бі-Сі
16:11
/ 2
В Ужгороді оцифрували унікальні фрески Горянської ротонди
00:12
У Закарпатській ОДА відзначили переможців конкурсу "Мистецтво книги", проведеного в межах "Книга-Фесту"
22:49
У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль
17:23
В Ужгороді відбудеться прем’єра вистави "Мина Мазайло" театру з Маріуполя
18:02
В Ужгороді проведуть "круглий стіл" до сторіччя дослідника давньої літератури Закарпаття Василя Микитася
15:46
На Закарпатті визначили переможців і резервістів обласного відбіркового конкурсу фестивалю "Червона рута"
01:48
У суботу в Ужгороді відбудеться обласний відбірковий конкурс фестивалю "Червона рута"
17:37
В ужгородському скансені завершили відновлення "солом'яного" даху з села Рекіти
18:05
/ 1
В Ужгороді відбудеться виставка "Книга-Фест-2024"
17:37
У гуцульській садибі-ґражді ужгородського скансену показали "Украдене щастя" Івана Франка
14:06
У Хусті вперше пройде відкритий театральний фестиваль-конкурс "Відлуння вічності: Українська класика сьогодні"
11:41
/ 1
До Всеукраїнського дня художника в Ужгороді відкрилися дві виставки
15:10
У вівторок в ужгородському скансені відкриють персональні виставки Івана Бондаренка та Владислава Ганзела
23:09
/ 1
На Львівському форумі видавців представлять нову дитячу книжку Олександра Гавроша "Фортель і Мімі"
» Всі новини