Закарпаття: Оренда держмайна — досягнення і проблеми

Передача в оренду державного майна є тим ефективним і перспективним управлінським рішенням, яке дає змогу зберегти державне майно від знищення та розкрадання, сприяє розвитку підприємництва і є джерелом наповнення Державного бюджету.

У відповідності з Цивільним, Господарським Кодексами України, Законом України "Про управління об"єктами державної власності", Фонд державного майна України та його регіональні відділення виступають орендодавцями цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук. Фонд і його відділення здійснюють контроль за надходженням до Державного бюджету України коштів від оренди, контролюють стан використання орендованого майна, а також виконання інших умов, передбачених договорами оренди.
Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Закарпатській області створений реєстр об’єктів оренди, в якому обліковується 421 діючий договір оренди державного майна. По 377 з них орендодавцем виступає регіональне відділення, по 44 – державні підприємства, установи та організації.
Особливістю орендних відносин у 2008 році є визначення орендаря державного та комунального майна виключно на конкурсних засадах. Винятком являється укладання договорів оренди нерухомого майна з бюджетними організаціями.
Наказом ФДМУ регіональному відділенню доведено річний план з надходження коштів до Державного бюджету України в розмірі 3,9 млн.грн. Від укладених відділенням договорах оренди та від виявленої незаконної оренди уже перераховано до бюджету 2 млн. 119 тис. гривень.
На жаль, існують проблеми, які затягують, а в деяких випадках унеможливлюють процес укладання договорів оренди державного майна.
Однією з них є те, що існувала заборона на укладання нових договорів оренди об"єктів державної власності, введена в дію Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Деякі питання розпорядження об’єктами державної власності" № 1231-р від 24 грудня 2007 року.
Постановою КМУ № 313 від 2 квітня 2008 року "Про заходи щодо удосконалення управління об’єктами державної власності" припинено дію вищевказаного розпорядження, однак за період дії мораторію, терміни дії звітів про оцінку майна, що перебували на розгляді у відділенні, закінчилися, в зв"язку з чим виникла необхідність здійснювати нову оцінку майна, що потребує додаткового часу.
Згідно чинного законодавства, Міністерства та комітети, які являються органами управління майном, повинні надіслати орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору. Статтею 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначений термін - п’ятнадцять днів для погодження умов договорів оренди. Окремі міністерства не дотримуються цієї норми, в зв’язку з чим укладання договорів оренди затягуються, звіти про оцінку майна втрачають свою чинність, державний бюджет недоотримує кошти. А Міністерство освіти і науки України, з невідомих причин, до цих пір не розглядає дані питання.
Міністерство транспорту та зв"язку України, на етапі пролонгації договорів, вимагає здійснювати переоцінку взятого в оренду майна, мотивуючи це тим, що орендна плата занижена. При цьому до уваги не береться факт щомісячного корегування орендної плати на індекс інфляції. Практика показує, що за двохрічний період оренди, плата зростає в тричі. У відповідності з нормами Цивільного кодексу і Законом "Про оренду державного та комунального майна", продовження договору оренду здійснюється на той самий термін та на тих самих умовах.
Наказом ФДМУ від 14 листопада 2005 року № 2975 визначено Перелік документів, які подаються орендодавцеві для укладання договору оренди державного майна. Однак Міністерство промислової політики України, без всіляких пояснень, вимагає надання додаткових документів, які затримують процедуру передачі об"єктів в оренду, а подеколи призводять до відмови потенційними орендарями брати в оренду державне майно.
Прийнятий у грудні 2006 року Закон України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо нотаріального посвідчення та державної реєстрації договору найму будівлі" спростив процес укладання договорів оренди терміном дії до трьох років. Це сприяє виконанню Указу Президента України від 12 травня 2005 року № 779/2005 "Про лібералізацію підприємницької діяльності та державну підтримку підприємництва" та наказу ФДМУ від 29 червня 2005 року № 1821 "Про запровадження мінімального терміну дії договорів оренди державного майна" і надає змогу значно поліпшити умови підприємницької діяльності дрібних підприємців шляхом укладання з ними договорів оренди на тривалий термін.
Однак, окремі міністерства і надалі встановлюють терміни дії договорів оренди до одного року, що не дає змоги орендарям бути впевненими у "завтрашньому дні".
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" не можуть бути об"єктами оренди, зокрема, об"єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна". Це об"єкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, зокрема, майно органів виконавчої влади, майно Збройних Сил України (крім майна, щодо якого цим Законом встановлено особливості приватизації), майно Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, правоохоронних і митних органів.
Тільки після внесення Верховною Радою України відповідних змін до статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" стане можливою передача в оренду майна, органів виконавчої влади.
Регіональне відділення систематично здійснює перевірки виконання орендарями умов договорів оренди та ефективності використання державного майна. За результатами чого, при необхідності, приймаються управлінські рішення, а за порушення умов договорів оренди здійснюється позовна робота.

Мирослава Братусь, начальник відділу оренди РВ ФДМУ по
Закарпатській області
12 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

17:28
Фонд гарантування передав активи та зобов'язання "Комінвестбанку" до "АСВІО БАНКУ"
11:16
/ 20
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 59
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
» Всі новини