На полонині Апецькій, яка є оточеним пралісами об'єктом Смарагдової мережі (під номером UA0000608 «Ліси Кобилецької Поляни») відбулося масове цвітіння рідкісної рослини з родини лілієвих, внесеної до Червоної книги України, – еритронію собачого зуба (Erythronium dens-canis).
На думку фахівців WWF-Україна – це найвисокогірніша популяція цього виду в Україні, і єдина популяція, що росте виключно на полонині. Крім того, йдеться про рідкісну білу форму квітки.
Відповідні світлини, зроблені в рамках свого 5-денного фототуру "Планета Апецька –вище неба!", оприлюднив Клуб екологічного туризму "Добре поїхали". У Клубі також наголосили на ще одній унікальності цього явища – неймовірно великій площі поширення в межах всієї полонини та високій щільності зростання.
Крім еритронію, на Апецькій масово квітує шафран Гейфеля, білоцвіт весняний, підсніжники та інші червонокнижні види.
Автори світлин сподіваються, що зібрані матеріали допоможуть у створенні нового об'єкту природно-заповідного фонду та врятуванні полонини від забудови вітряками.
Чудові світлини з Апецької в рамках свого візиту на полорнину в пошуках білого еритронію зробила і фотограф Ганна Пономаренко. Їй же пощастило побачити, але, на жаль, не сфотографувати, ще одного унікального мешканця Апецької – лісового кота європейського. Натомість, "впіймати" в об'єктив фотоапарата саме на Апецькій ймовірно цю саму тварину змогла гостя Закарпаття Жанна Срібна.
Кіт лісовий занесений у Червону книгу України та міжнародні охоронні списки зникаючих тварин, наголосили в Save Пікуй. В Україні налічується всього близько 300 особин цих тварин.
"Виявлена охоронна тварина слугує ще одним переконливим беззаперечним доказом – будувати вітропарки на закарпатських полонинах – еколочин.
Але цього не бачить профільне Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке перетворилось на Міністерство знищення довкілля", – констатували в Save Пікуй.
У цьому контексті журналістка-розслідувачка опублікувала, на контрасті, фото, зроблені нею 13 жовтня 2024 року. На них можна побачите "свіжу прориту дорогу, що йде біля понівечених ерозією колій, прокладених джипами місцевих і немісцевих. Для розуміння, наскільки глибоко у деяких місцях вʼїлися у гірський хребет, на фото для порівняння трекінгові палиці."
"Це все якраз було на фоні інформації про плановану "Вітропарками" ВЕС і розуміючи з ким (і за підтримки кого) ми маємо справу, то не думаю, що це зробили для зручності любителів екстриму. Їм якраз таки потрібні ті ерозійні колії. Хто це зробив, навіщо і за які гроші – жодної інформації чи закупівлі від Дубівської селищної ради я не знайшла, тож подала скаргу на ЕкоЗагрозу.
Держекоінспекція Закарпаття вже традиційно стала на бік екопорушень, її орли нічого не верифікували. Оце та велика біда для довкілля і держави, коли керівництво ДЕІ – це політичні призначенці та різні смотрящі, а рядові інспектори – некомпетентні і байдужі до страждань природи та небезпеки для людей, які несе у собі кожний екозлочин", – констатувала О.Мудра.
ДО ТЕМИ:
Під полониною Рівною зрубали праліси для вітропарку Єфімова-Мкртчана
Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна вітряками
кондур Бонді 05.05.2025 / 19:46:10
Роздер би їх тот кіт на паздірря, оби їх роздер!
Форгачі 05.05.2025 / 18:47:32
При..да тому котови рідкісному, най утікає за границю.
лісівник 05.05.2025 / 18:32:25
Ми пересадили вшиткі підсніжники з дороги на Руну, пересадиме і сисі білі зуби
Лис Микита 05.05.2025 / 18:30:47
Чому той кіт ще досі не забетонований?!