Про це розповідає незалежне інтернет-видання Kramatorsk Post.
Плани Краматорської міської ради витратити близько 53 мільйонів гривень на ремонт школи у закарпатському Перечині стали, ймовірно, найголовнішою темою обговорень містян у міських групах Facebook. Більшість коментаторів не розуміє, чому гроші з місцевого бюджету йдуть на відновлення закладу в іншому місті в той час, коли в Краматорську є інші нагальні потреби.
Частина коментаторів вбачає в такому теплому побратимстві Краматорська та Перечина взаємозв’язок з релокованими туди на початку повномасштабного вторгнення підприємствами краматорського бізнесмена Максима Єфімова. Ще частина припускає, що підряд на ремонт школи дістанеться фірмі саме з його групи компаній.
“[...] Елена Гайдай: Краще б наших дітей забезпечили комп'ютерами, ми виїхали з Краматорська, а навчаємось у 22 школі 3 роки, а так і не видали.
Схожі думки висловлювали краматорці й в іншій групі.
“Anton Dvorzhak: а чо не в Монте-Карло, шоб сразу? Чого це Краматорська міськрада ремонтує школи в Закарпатті? На заробітки поїхали?
Коментар начальника Краматорської МВА виданню “Общежитие” щодо виділення з краматорського бюджету коштів на ремонт школи у Перечині та інших питань викликав ще одну хвилю обговорень краматорців. Та спонукав деяких коментаторів розібратися в задумах краматорської влади й пана Єфімова.
“Anton Dvorzhak: =Тож є попит на краматорську школу з краматорськими викладачами саме там. Вона буде заповнена краматорськими дітьми ВПО та всіма охочими= Все одно ніпанятна... За яким критерієм вона "краматорська"? Я ж не думаю, що вчителям в тій школі будуть платить з бюджету Краматорська… Чи будуть??
Обговорення під публікацією про те, що два підприємства Максима Єфімова увійшли до ТОП-200 Forbes найбільших компаній України, перетворилося на суперечку щодо його діяльності.
Одні коментують, що він зробив багато для розвитку міста, зокрема допомагав відновлювати парки, школи та створював робочі місця для краматорців. Інші вказують на пряму фінансову вигоду цих відновлювальних проєктів для підприємств-підрядників Єфімова. І знову дорікають йому Перечином.
“Татьяна Кольцова: Ця людина впродовж 10 років всіма своїми діями давала можливість краматорчанам заробляти гроші та розвиватись. Робітники заводів мали роботу, заробітну плату і наповнювали бюджет громади через свої роздрібні витрати. Відбудова скверів та двох парків міста, реконструкція площі Миру - заробіток для ланки середнього та малого бізнесу - будівництво та розбудова. Відбудова та капітальні ремонти шкіл та садочків фінансувались саме з проектів Максима Єфімова, узгоджених та впроваджених його командою через київську бюрократичну систему. Дякую вам окремо за проведення марафонів та спортивних змагань, змагань серед студентів та заводчан з Брейнрінг та ЩоДеКоли. В тяжкі роки війни завдяки Максиму Єфімову наше місто розквітло, річки очистили, парки прибрали, школи полагодили, дітям встановили дитячі майданчики.
“Норм схема”
Виктория Ревская: Елена Гайдай, шановна пані Олено, адміністрація постійно збирає дані про потреби, і ВСІ, хто звернувся до класного керівника чи адміністрації пристрої для навчання отримали. Зверніться, будь ласка, до класного керівника, якщо, справді, є така необхідність. А тут вам, на жаль, ніхто не допоможе. Єдине, якщо дитина перебуває за межами України, тоді можливості отримати пристрій для навчання, на жаль, немає.
Юлія Мережко: Дайте вгадаю - ремонт буде робити "Стройуком", які мільйони на саді Бернацького освоїли? Ой, це ж треба! Абсолютно випадково вони релокувалися і - не може бути в Перечин)) Всі дороги (закреслено) гроші ведуть в Перечин...
Котов Дмитро: Задовбали!!! Якщо у місцевої влади Перечин місто-побратим і на школу хочуть виділити 52 мільйони, то хай за свій рахунок відновлюють. Тепер що, міський бюджет буде ще і Перечин на собі тягнути? Якщо туди пару тисяч мешканців переїхало, мешканців Краматорська розкидало по країні, чому іншим не фінансують відновлення шкіл, не водять за руку, не влаштовують в садки, школи? Люди самі якось.
Степан Горин: Котов Дмитро, там друган мера - крадій Юхимка, собі нову "батьківщину" будує.
Костянтин Маслов: Раніше рабовласники за свій рахунок робили необхідну інфраструктуру для своїх підлеглих). Потім теж саме робили капіталісти. Але це не наш шлях))) Дуже зручно мати "ручного" мера та облаштовувати інфраструктуру для своїх робітників за рахунок громади Краматорська. Норм схема...
Kostiantyn Tyshchenko: Краще б ці 52 мільйони витратили на відновлення нашого пологового будинку! Стоїть вже скільки часу, а поруч руїни [...]”
Юля Сердюченко: Anton Dvorzhak, цікаві заробітки за кошти Краматорської громади.
Anton Dvorzhak: Нє, давайте фактор пи**еня грошей поки шо відкинем, бо їх все рівно де пи**ити – шо в Краматорську, шо в Перечині… Я взагалі цей фінт з "переїздом школи" не розумію.. Що значить "орендує"? Як це школа – орендується? Вона перечинська чи краматорська?
[...]
Андрей Лагоша: Не ну тут все "прозоро". У Єфімова тепер у Перечині бізнес, а інфраструктуру для своїх працівників можна і за бюджет Краматорська організувати).
Віра Шелест: От цікаво, підприємство “Фурлендер” вже переїхало і платить податки в тій громаді, але з краматорського бюджету в ній має бути оплачений ремонт школи? Видатки з зп працівників, я так розумію, так само оплачуються там, в бюджет Перечина? Скільки краматорців там осіло? Згідно Вікі місцевих жителів там 6477, менше ніж було в Ясногірці до 22 року))) Але вже статус "місто".
Sima Angel: Vera Shelest, ситуація настільки нагла, що дуже складно дібрати слів.
Юлія Мережко: Sima Angel, та я вас попрохаю!)) Давайте ще згадаємо купівлю містом для медуніверу за 72 мільйони будівлі в ср*ці світу)) Але ж то був актив СКМЗ - як не купити?
[...]
Anton Dvorzhak: Вони РЕАЛЬНО окремі школи зібрались робити?? О.о Це вже взагалі-то на апартеїд тягне;) Вони не знають вже, що вигадати, щоб грошей собі відхопити. Всі проєкти в Краматорську, де пасся Єфімов - призупинені, на 10 чергу реконструкції саду Бернацького грошей не дадуть, а тут вигадали школи "релокувати".
Anton Dvorzhak: Olga Savchenko, ну я розумію, що гроші всьому голова, але в даний момент мене інше цікавить: як це буде організовано – школа для білих окремо, а для аборигенів – окремо? Перечинських не будуть приймати в "краматорську" школу, а краматорські не підуть в "закарпатську"? Це шо бл**ь взагалі таке?
[...]
Olga Savchenko: Давайте вгадаю, тендер на ремонт виграє фірма з оточення Єфімова. Він же ніяк не може, щоб не присосатися до бюджету. І питання, що там учнів краматорських на цілу школу набралося? Скільки там взагалі дітей з Краматорська? І хто з краматорських вчителів туди працювати поїде? Вже чого тільки не вигадають, щоб гроші попиляти.
Olga Savchenko: Vera Shelest, цікаво, чи є інформація, скільки дітей шкільного віку знаходиться в Перечині? Щось мені підказує, що на окрему школу там не назбирається.
Віра Шелест: Olga Savchenko, мені теж цікаво. Рахуючи що місцевих в Перечині було аж 6477 до Великої Війни (і щось мені підказує, що частина з них поїхала у Європу "рятуватися від війни" як біженці ), то скільки там приїхало наших, що треба робити окремий садочок і ліцей? І чим ці діти різняться від тих, що залишаються в Краматорську або живуть на орендованих квартирах по всій Україні та вчаться онлайн або в місцевих школах? [...]”
Юлія Мережко: Anton Dvorzhak, от я б не була такою впевненою, що не будуть. Там тих перечинців - 2,5 людини. Утримання на балансі школи, яка ще й на ладан дихає, бо в критичному стані + вже 100 років будівлі. Обслуговування будівлі + зарплатня персоналу - це відчутне навантаження на бюджет. Тому...
[...]
Anton Dvorzhak: Давайте так. (Освітяни, поправте мене, якщо я десь помиляюсь..)
Школа – це специфічний заклад, який складається з:
1. програма (начальна, середня, спеціалізована, і т.д)
2. педколектив (люди-вчителі). Їх підбирають під п.1.
3. фінансування (в основному місц бюджет, а якщо центральний – то через цільові дотації конкретному місту "на освіту"). Приватні не розглядаємо зараз, але є нюанс.
4. будівля (в умовах онлайна не обов‘язкова, аби директору з завучем було де написати програму)
5. учні (як правило – ті, що живуть хв в 15 максимум від школи, але зараз є нюанси). Їх іменно що "зараховують" – тобто, відкривають на них "особисту справу" з відмітками, табелями, журналами і т.д.
---
Як правило, всі ці 5 пунктів локалізовані в одному місті (пгт, селі). Це логічно.
---
нюанси:
-бувають національні школи в інших країнах, які фінансуються країною-метрополією (або нац діаспорою) – мадярські на Закарпатті, румунські в Чернівцях, єврейські –.. вєздє;)
---
Реальність:
-будівля закрита, директор з завучем працюють з дому, вчителі в Австралії, діти – в Австрії.
Сучасними технологіями все це поєднується в функціонуючий процес: директор-зауч розсилають програми, вчителі читають лекції з Австралії, діти слухають їх в Австрії. Бюджет платить зарплату вчителям (і директору з завучем). Школа залишається "краматорською".
---
Перечин, "релокація":
1. програма така сама, як в місцевій школі для аборигенів
2. педколектив переїхав в Перечин
3. ...
4. будівля в Перечині
5. учні живуть в Перечині
--
п.3 якось не в'яжеться з іншими пунктами, нє? Чи це "мадярська" школа?
[...]
Ангеліна Шостак: Anton Dvorzhak, і ще немаловажливе уточнення: школа лише для краматорців? Бо ж відремонтували і оснастили ми. А якщо захочуть перечинці? То це нехай скидаються на «штори» чи платне навчання? Чи як? Бл@дські ці питання задовбують (митець).
[...]
Андрій Шостак: Anton Dvorzhak друже, не будь для них (маю на увазі «донорів» 52-х лимонів) адвокатом (не підказуй!) Ми ж всі дорослі люди і розуміємо, навіщо це все робиться. Те, що за це тре буде відповідати, вони, здається, можуть і не розуміти (52!!!). Але чиї це проблеми?
Anton Dvorzhak: Андрій Шостак, та я от ні разу не адвокат;) Я намагаюсь зрозуміти саму СХЕМУ. І шось ніяк не збагну… 52 млн - це насправді друге питання;)
Андрій Шостак: Anton Dvorzhak, СХЕМА - побудувати «вотчіну». Розпочати окучувати. Спочатку з маленької громади. Потім… Все ж було розподілено. Але вплив повномасштабки впливає не тільки на плєбс. Треба і панам трошки “порюхатись”. А “52” - це неприємні, але невеликі видатки задля такої мети. Бо “Проблеми, які можливо вирішити за гроші, то не проблеми, то - видатки”;) Якось так.
Anton Dvorzhak: Андрій Шостак так НОВУ вотчину ніззя будувати за рахунок СТАРОЇ вотчини;) це неправильно!))) В старої вотчини свої проблеми і свій бюджет для їх вирішення. Це так має бути.
Марічка Марічка: Anton Dvorzhak, хто сказав, що ніззя?) Хочу продовжити думку Андрій Шостак про нову вотчину. Згодом краматорців стане більше за перечинців і на наступних виборах головою міста Перечин оберуть нашого покірного слугу.
Anton Dvorzhak: Марина Радучич таков план! Але ж краматорці не обов'язково будуть голосувать за свого).
Марічка Марічка: Anton Dvorzhak, думаєте? Він же благадєтєль, дав нову вотчину людям, роботу, житло, школу, садочок!
Ангеліна Шостак: Марічка Марічка навіщо головою? Народним депутатом- це набагато дохідна роль [...]”.
"Подякуйте банкомату, що він видав вам ваші гроші"
[...]
Олег Ботвинов: Татьяна Кольцова, не забудьте подякувати банкомату за те, що він видав вам ваші гроші... Це не він дає можливість заробляти, це ви йому заробляєте...
Kostiantyn Tyshchenko: Татьяна Кольцова, як же добре просто підмазуватися під державне фінансування і видавати це за свої досягнення... Давайте так, парки реконструювалися не за особисті фінанси МВ (хоча можна було), а фірмами з оточення. Відповідно робилося все своїми фірмами та людьми і, до речі, не завжди це було якісно... Згадайте скільки разів ту ж набережну перекладали або змінювали лавочки, стовпи. Та й якщо порахувати скільки мільйонів пішло лише на один Сад Бернацького... Можна було франшизу Діснейленду відкрити в Краматорську! І ще, досі ця реконструкція не закінчена… Просто через те, що ми втратили обласний центр, а фінансування було, от і робилися басейни, льодові арени, площі, парки, дороги… За те саме під час повномасштабної війни від МВ у місті слід зник... Все переїхало до Перечину. Нині там у нього батьківщина.
[...]
Вячеслав Мучкин: Татьяна Кольцова, лизнули гарно. Зараховано. А нагадайте будь ласка скільки було скорочено робочих міст починаючи з 10го року? А яка заборгованість перед бюджетом, перед енергетиками? А скільки грошей з бюджету вкрадено? Та ж крижана арена, як стала не громадською власністю, а Спільнота крадіїв "Краматорськ" хоча офіційно спорт клуб. Ми працювали кожного дня до 10-12 заїздів для громадян. Це десь до 100 осіб, квиток коштував 70 грн. І це кожного дня, ну принаймні 25 днів. Порахуйте. І вона стала збиткова для місцевого бюджету, але єфімівська прокладка геройські взяла збитки на себе. І це тільки частка. І найцікавіше те, що склав повноваження депутата незадовго перед війною і почав в Ужгороді розбудовувати свою імперію.Залишивши, начебто рідне місто на свавілля.
[...]
Светлана Марченкова: Татьяна Кольцова, ага як і Скударь - царі які вийшли з Радянського союзу однаково голодранці по ідеї як і всі ми, і тільки вони змогли придбати ці заводи і пароходи.... Боже які ви смішні, я теж вмію бути доброю коли гроші державні, Питання за які гроші всі олігархи викупили підприємства, якщо вони як і ви не мали нічого крім друзів при владі, а влада мала Ваші податки?!!!! Та якби ж вони піднімали державу, я би заспівала їм оди, а так це талановиті люди, але тільки в свою кишеню і до особистого авторитету.... Поки вони будуть ділити гроші та владу - у нас війни не закінчаться… Одне можу сказати, що заповажала його коли він пішов з ВР, тут так, респект, але більш зауважала би, якби він собі зробив зарплату, а всі доходи від підприємства на ЗСУ і підтримку держави. Чомусь мені хочеться вірити, що в ньому щось добре від людини залишилось. Дійсно хочеться вірити, що він зробив для міста - це його мрії, а ні шлях до влади...Кожному по здібностям буде [...]”.
Єлизавета Мілентєєва, Олена Круглова