Відомий дослідник з Тернополя вже давно досліджує історію Мукачівської греко-католицької церкви. Його праці здобули високу оцінку як серед науковців, так і простих читачів. Тому нова книжка, яка днями побачила світ у видавництві Українського католицького університету, викликала велику цікавість.
Постать монаха-василіянина Павла Мадяра (1923-1996) є дуже важливою для нашого краю, не дарма ще за життя люди називали його «апостолом Закарпаття». Він переслідувався за українські погляди угорським окупаційним режимом під час Другої світової війни, відтак вступив до чернечої спільноти у Мукачівському монастирі.
За часів СРСР проводив активну підпільну діяльність, за що неодноразово підлягав обшукам і допитам. Від арешту його рятував слабкий стан здоров’я (мав видалену частину легені). Павло Мадяр був у дружніх стосунках ще з двома відомими постатями катакомбної церкви на Закарпатті – Петром Оросом та Іваном Маргітичем. (Про першого, застреленого міліціонером, навіть написав вірша, який став піснею).
Володіння словом було прикметною рисою Павла Мадяра. Він писав не тільки поезії, а різні тексти, які роздавав вірникам у роки заборони греко-католицької церкви. Завдяки цьому його праці збереглися, бо під час трусу все знайдене в нього вдома вилучалося КГБ і знищувалося.
Володимир Мороз твердить, що нині відшукано близько 140 текстів ченця-просвітителя, десять з яких вміщені у презентовану книжку. Зокрема, і важливий спомин «Моє монашество», де настоятель Імстичівського монастиря у 1992-1994 роках та перший протоігумен провінції Святого Миколая за часів Незалежності розповідає про своє життя.
Як розповів нинішній протоігумен Франциск Онисько, спочатку виник задум написати популярну біографію Павла Мадяра у вигляді брошури до його сторіччя у 2023 році. Але в процесі роботи зрозуміли, що слід подати і його праці, що мають непересічне значення для історії Мукачівської греко-католицької єпархії.
Володимир Мороз працював над книжкою кілька років, чимало часу провів у різних архівах. Окрім докладної біографії, книжка містить і близько півсотні унікальних світлин. Вже під час презентації лунали думки видати і другий том книжки «Апостол Закарпаття», куди би могли увійти спомини про Павла Мадяра, документи про нього та неопубліковані його праці.
Ректор Ужгородської богословської академії ім.Т.Ромжі Петро Береш поділився споминами про легендарного ченця з Білок у роки підпілля, адже виховувався під його впливом.
Владика Теодор подякував досліднику за вагому працю, відзначивши, що, попри складну тематику, книжка читається легко. Правлячий ієрарх Мукачівської греко-католицької єпархії наголосив, що слід науково підходити до історичних документів та першоджерел, як це робить Володимир Мороз, і закликав активніше вивчати нашу минувшину, бо історія і сучасність пов'язані значно більше, ніж багатьом здається.
Наступні презентації книжки заплановані в Білках та Імстичеві, де провів чимало років «апостол Закарпаття».
Виступ автора
Панахида за о. Павлом Мадяром
Олександр Гаврош
цікаво 23.04.2025 / 11:39:39
Кардинали на загальному зібранні постановили відкласти всі беатифікації
Відповідне рішення про відновлення залишено майбутньому Папі. Нагадаємо, що 3 травня була запланована беатифікація мученика о. Петра Ороса.
о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан 22 квітня 2025,
«Колегія кардиналів на сьогоднішній загальній конгрегації вирішила призупинити заплановані беатифікаційні урочистості до прийняття рішення новим Римським Архиєреєм», – повідомлення про це у вівторок, 22 квітня 2025 р., поширила пресслужба Святого Престолу.
Зазначимо, що вже на суботу 26 квітня була запланована беатифікація угорської мирянки-мучениці Марії Магдалини Боді, а 3 травня в с. Білки Хустського району Закарпатської області України була запланована беатифікація мученика комуністичного режиму р. Петра Ороса, священника Мукачівської греко-католицької єпархії.
Водночас МГКЄ ігноруючи рішення Апостольської Столиці продовжує анонсувати дату урочистостей без змін. напевно сіюріус переходить на новий етап. Без апостольської столиці та без УГКЦ.
василіянин 21.04.2025 / 13:29:48
Фотограф напевно недопив у великому пості, бо в нього не свято Воскресіння Христового, а як у москалів праздник, і вітає він всіх з праздником, Від праслов’янської форми *роrzdьnъ, від якої в числі іншого пішли: рос. праздный, порожний тощо. Це підтверджує порожність та безграмотність фотографа - протоігумена. Який не спроможен запам'ятати елементарного українського правопису українських слів, це вже дно чи рухаємось далі. А де друзі філологи.... і щось не спостерігається його участі у святкових відправах знов пішов у наступний запий, як невизнаний...
Шокові 21.04.2025 / 08:37:52
Зате всі попипи у вишиванках, а серце мадярсько-рашиське
Шок 20.04.2025 / 21:57:29
Шок коли на в церкві на Украині співають на старослов'янській Христос воскресе замість Христос воскрес і в цілому Богослужіння відбуваються на незрозумілий мові замість державної то можна це порівняти з розп'яттям Христа так священство МГКЕ розпинає Україну, а ще в такий важкий час війни проти українського народу. Нищать у глубокому тилу та прикриваються незрозумілим сіюрісом
Митрофорному 19.04.2025 / 17:51:11
Залишились вірними учнями одиниці це о. Райчинець, о. Василь Данілаш, о. Федір Славець, о. Володимир Буришин та о. Михайло Прицький всі інши перефарбувались відразу. Якби інши були тих же поглядів як і владика та виховували своїх дітей у дусі владики то сьогодні Закарпаття не було б сіюріусом. А були б у складі УГКЦ. А справа беатифікації владики не були б пустими словами.
Митрофорному 19.04.2025 / 17:09:39
Бровдії також використали владику Маргітича на свою користь, вони не цінили той вклад владики тому у них інши цінності які вони передали своїм дітям таки нажаль учні які предають своїх наставників. Для бровдіїв месія фотограф онисько та молодий алкашик онисько... така нажаль правда
Митрофорний 19.04.2025 / 16:29:26
Це правда, що в почести тепер всі ті які були попами московськими, або попи з московських родин, яких до тепер родина належить до мп. А ті які втримали підпілля десь в забуттях... от шо лиш по старих Бровдіїв... забули. Хоча їх діти нажаль суїюрівці запеклі!!!
Митрофорному 19.04.2025 / 13:15:12
Та Архієрейська на його честь буде розкажуть як за Баника, який подвиг звершив шо перейшов з православія до Греко-католиків. А за богомольського Юрка також не забудуть мітру дали за те шо стояв з палицею та не допускав грекокатоликів у катедральний. Всі хто зберіг та відновив віру та церкву не достойні. А ліцеміри у почесті та з шапками. Хоча чому Дивуватись Ісуса також предали учні... так і сьогодні фотографи, носи, голубеньки та алкаши предають своїх вчителів та наставників...
Митрофорнмй 19.04.2025 / 09:35:41
Сьогодні святкує свій 70-тилітній ювілец пан полковник різних служб кгб,фсб.. митрофорний поп Іван Тидір! Воздрвіє і спасеніє!
Екзорцизм 18.04.2025 / 22:24:44
Нажаль, всякі такі екзорцизми стали викачкою грошей від людей прибитим горем. Так званий монах Дербаль обіцяв гори доли... що вилікує мого сина... але нажаль пішли гроші... і проблема так і не вирішена...
До священству 18.04.2025 / 00:21:18
Так виглядає що ці нагороди посмертні, на цьому цих людей карєра закінчилась!!! А недорозвинутого фотографа чекає доля та сама що і його вітця! А той гламурний буняк, це пешка, його всі махали, зто тільки міг!!!
Священству 17.04.2025 / 20:25:11
Фотограф вийшов із запою прилизався разом з голубеньким Буняком. А Береш з Ісаєвичем там були зайві. За шо їм нагороди від Ватикану. Чи наступні Єпископи Закарпаття будуть а з ними голубенький та фотограф
Священнство 17.04.2025 / 16:10:23
Велика повага і честь що сьогодні на вмивання ніг не взяв нікого вз нетрадиціцних і главарів... Всі майже митроносці стояли телепні разом із гламурно зализаним франциском онисько.
До дофінізсу 17.04.2025 / 16:02:53
Та може якраз жінки і наведуть порядок! Бо там, або не мужики, або напів мужики!
до фемінізму 16.04.2025 / 12:33:04
Є таке поняття мужик - мужик сказав, мужик зробив, є мужик не мужик - я слово дав, я йог і забрав, є мужик - баба, який робить те що сказала баба, а є не мужик і не баба... Так виходить що в епархії жодного мужика... а так всякий туристи, аби не приймати рішення нажаль жодного чоловічого рішення у епархії не прийнято, керує хто хоче в монастирях василіян садом і гамора но всіх влаштовує
Фемінізм 16.04.2025 / 09:56:45
Жінки повинні перейняти керування єпархіжю, так як то було за Семедія! Бо так, виглядає, що чоловіки є безхребетні!!!
До нижнього 15.04.2025 / 19:15:01
Психам місто в чикоші/дурці, натомість він дуже впевнено себе почуває у провінції та розгулу світом зі своїми курвами.... як і голубенький буняк по єпархії проводячи рекколекції та очолюючи комісію з медичного капеланства. Та у єпархії недалекі, якщо відбудеться офіційна подія рахунок пожертв мав бути офіційний но не частину особу навіть не на священника єпархії це що за бред та навмисна брехня.
Українцю 14.04.2025 / 23:34:08
Та поклали на вас великий х***** представники єпархіх і тим більше псіх ониско фрациск!!!
Українець 14.04.2025 / 22:00:50
У середу, 16 квітня, о 16:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбудеться презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського "Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України". Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві "РІК-У" завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради. Чи прийдуть представники Мукачівської греко-католицької епархії на презентацію зі своїм словом, чи буде фотограф і його деградовані представники. Минулий рік у єпархії був роком Волошина правда нічого не було проведено жодної ініціативи епархії ...
Квітна неділя 13.04.2025 / 22:21:37
Пішла на службу зі своєю вербою, нагадала, як і всі люди до церкви, кожен зі своєю вербичкою - посвятити.
Отець під час промови сказав «я був в Італії минулого року, от там святять пальмове листя, або оливкові віті, а те з чим ви прийшли до церкви, з тими вашими лозинками, то ними рабів колись бичували».
Я в шоці, чесно.
Люди з тими лозинками кліпали очима, де ми мали пальму взяти?
вибачте, але я мабуть після цього ще довго не піду, щоб не грішити в церкві. Вмене виникає питання ми де живемо в Італії то служить нам на італійській. Але реально я живу на Украине і хочу ходити до церкві де служать українцям на українській мові де всі українці святкуючи один великдень. Ми раділи шо обрали епископом українця , а виявилось він також не хоче України в Закарпатті