До книжки увійшли прозові твори учасників та очевидців Першої світової війни. Більшість із Західної України, адже саме тут відбувалися головні бойові зіткнення. До визнаних класиків Василя Стефаника, Марка Черемшини, Ольги Кобилянської, Наталії Кобринської, Степана Васильченка долучено твори донедавна замовчуваних авторів Осипа Маковея, Михайла Яцківа, Катрі Гриневичевої, Осипа Турянського, Клима Поліщука, Романа Купчинського. Знайшлося в збірнику місце і для закарпатця Василя Ґренджі-Донського, уривок із біографічного роману якого подано в редакції Олександра Гавроша.
Як зазначає доктор історичний наук Сергій Федака: «Тривалий час для наших сучасників Перша світова була затінена Другою світовою, тому про неї майже не згадували. Ситуація змінюється буквально останніми десятиліттями, коли вже зрозуміло, що без Першої світової не було би подальших Українських визвольних змагань, УНР і так далі. Тому на таку книжку чекали вже давно, щонайменше років десять тому, коли відзначався столітній ювілей початку війни. Але краще пізно, ніж ніколи»
«Збірник читається на одному диханні. Він наче єдиний щемкий і пронизливий текст про ті поневіряння 110-річної давнини, які багато в чому суголосні з нинішніми, чимало пояснюють у нашому сьогоденні», – зазначає професор Ужгородського національного університету Сергій Федака.