Нещодавно ДП «Ліси України» оголосило тендер на будівництво нової лісової автомобільної дороги протяжністю 7 км у кварталах 1-6 та 20 Пашківського лісництва філії «Свалявське лісове господарство» у Мукачівському районі Закарпаття. Послуга, за яку планують заплатити понад 15,4 млн гривень, відкрита для подання пропозиції.
Наразі у названих кварталах Пашківського лісництва на площі 1064 га росте 258,44 тис. кубометрів лісу, з яких 66,48 тис. кубометрів на площі 180,2 га лісівники вважають пристигаючими, стиглими та перестійними. Разом з тим лісівники запланували провести там рубки догляду та санітарні рубки на площі: освітлення – 22,6 га, прочистка – 45,7 га, прорідження – 300,0 га, прохідні рубки – 160,7 га, вибірково санітарні рубки – 119,5 га.
Необхідність будівництва автодороги у філії пояснюють, зокрема, потребами «своєчасно та ефективно виконувати комплекс лісогосподарських робіт у відповідності до проекту організації та розвитку лісового господарства» та «забезпечення безперебійних автомобільних перевезень» і переконані, що це, зокрема, захистить ліс від пожеж, підвищить рекреаційного потенціалу та туристичну привабливість і покращить економічні та екологічні умови ведення лісового господарства
Скрін з погодженого і затвердженого «Укрдержліспроектом» Висновку.
Повний документ за посиланням
Схема погодження траси лісової автомобільної дороги
Однак, отримавши за запитом від лісівників матеріали лісовпорядкування для названих кварталів і попросивши проаналізувати надані документи експертів журналісти з’ясували, що будівництво цієї автомобільної дороги не заплановане лісовпорядними матеріалами. Крім того, Висновок погодження траси лісової автомобільної дороги був погоджений і затверджений 28 жовтня 2024 року, за чотири дні від початку дії змін у профільній Постанові Кабміну, що регулює порядок проведення заходів для поліпшення якісного складу лісів, проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства.
В.о. керівника напрямку «Ліси» української команди Всесвітнього фонду природи WWF «WWF-Україна» Михайло Богомаз пояснив, що підставою для рубок та інших робіт у лісі є, у першу чергу, матеріали лісовпорядкування. У випадку ж, якщо рубки чи роботи не запроектовані чинними матеріалами лісовпорядкування, то власниками лісів або постійними лісокористувачами здійснюються обстеження, які проводить комісія у складі представників лісокористувача (тобто, лісівників філії – ред.), територіального органу Держлісагентства, державної лісовпорядної організації, державних спеціалізованих лісозахисних підприємств, за згодою представники органу місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, та, ключове – громадськості. Після обстеження складається акт з рекомендаціями щодо необхідності проведення рубок чи інших видів робіт у лісі, що також можуть бути не пов’язані із веденням лісового господарства, який додається до документів, необхідних для видачі лісорубного квитка.
У реєстрі лісорубних квитків знаходимо лісорубний квиток під номером 20241204-000219, виданий на суцільні рубки «пов'язані з новим будівництвом, реконструкцією, капітальним ремонтом доріг на лісових ділянках та догляд за ними» у 45 виділі 5 кварталу Пашківського лісництва. Також активісти з природоохоронної громадської організації «Save Пікуй» заявили про початок рубки під автодорогу і опублікували відповідні фото.
Фото рубки під незаконну автодорогу, надані активістами «Save Пікуй».
Грудень 2024 року.
Отже, у підсумку маємо фактичну незаконну рубку під незаконну дорогу за 15,4 млн гривень, якої немає у матеріалах лісовпорядкування, Висновок для якої був погоджений і затверджений всупереч Постанові Кабміну від 25 жовтня 2024 року № 1239, тобто, без комісійного обстеження за участі громадськості і на це все, все-одно, був виданий лісорубний квиток.
Але для чого філії «Свалявське ЛГ» ДП «Ліси України» та іншим посадовцям у структурі лісового господарства іти на такі грубі порушення?
Відповідь цьому – понад двісті вітряків у високогір’ї Українських Карпат, будівництво яких запланували афілійовані з екснардепом Максимом Єфімовим компанії, що входять до ТОВ «УК «Вітряні парки України». Ці проєкти, які відбуваються з численними порушеннями природоохоронного, містобудівного та земельного законодавства, цілковито підтримуються та «захищаються» від відповідальності чинною владою по усій вертикалі.
Побудована за гроші, зароблені на державному лісі, автодорога, допоможе «Вітропаркам» дістатися одразу двох обраних для будівництва вітроелектростанцій локацій – полонини Рівна (Руна) у Тур’є-Реметівській громаді Ужгородського району, де заплановано 30 вітряків, детальний план для яких тепер скасовується у суді; та гори Гостра, поблизу Жденіївської громади Мукачівського району, для ВЕС на якій наразі розробляється детальний план території.
Торік задля будівництва дороги під вітряки на полонині Рівна до брехні у документах вдалися посадовці філії «Ужгородське ЛГ» ДП «Ліси України». Лісівники під виглядом необхідності рубки «аварійних» дерев для розчистки дороги у заказнику загальнодержавного значення «Тур’є-Полянський», хотіли легалізувати її значне розширення під важку будівельну автотехніку, яка у подальшому могла б вільно виїжджати на полонину. І ось тепер для «Вітропарків» шукають інший шлях дістатись Рівної.
Свалявські лісівники до історії з будівництвом незаконної автодороги вже встигли відзначитись у мовчазній згоді на екозлочин у заказнику місцевого значення «Привододільний» під Вододільним хребтом. У природно-заповідному фонді та високогір’ї найнятий «Вітропарками» через роботодавця тракторист незаконно прорив дорогу, необхідну для вивозу метрологічного обладнання, чим завдав збитків природі щонайменше на 2 млн гривень.
Закарпатські правоохоронці та Воловецький райсуд у цій справі також стали фактичними опосередкованими співучасниками, вивівши під час досудового розслідування з-під кримінальної відповідальності замовників, тобто «Вітропарки» та підприємця, з яким компанія укладала договір і усю провину «повісивши» на тракториста, корий начебто самовільно заїхав до заказника та прорив там дорогу.
Згадані вище полонина Рівна, гора Гостра та Вододільний хребет – високогір’я Українських Карпат, особливо цінні природоохоронні території, яку входять до Смарагдової мережі. Є водорозділами, що оточені пралісами та старовіковими лісами, які є важливим осередком збереження біорізноманіття.
"Закарпаття екологічне"
Горковенко 2024-12-25 / 15:38:51
Зважаючи на той факт, що Форгачі їздить на роботу у прокуратуру на автівці за 100000$ то краде лісу він багато.
Іван 2024-12-25 / 15:18:47
Тоді потрібно замінити природоохоронного прокурора Форгачі, жахіття коїться з нашими лісами і надрами.
Іванові. Форгачі з Ковальчуком уже продали заказник Привододільний. Немає тут чесних прокурорів. 2024-12-25 / 13:10:08
форестер 2024-12-25 / 12:45:38
Форгачі? Той, що в прокуратурі напаковує собі кишені і сейфи на екологічній темі?
Іван 2024-12-25 / 12:28:13
Є в області природоохоронний прокурор, чому б до нього не звернутися?
Микита 2024-12-25 / 11:39:37
Вітаю всіх з Ханукою!
Землякам закарпатцям 2024-12-25 / 10:58:34
Не віддавайте нашу землю цій ручні. Це запланована окупація області, до якої не можуть дотягнутися військовим шляхом. Куди наші діти повернуться після війни?
4 нижнім 2024-12-25 / 10:53:32
Ой як прийшли вилизувати своїх краматорських панів закарпатські сєпари-запроданці-ждуни руського міра. Так пече що скрєпи їм плавить. Ми то вже бачили з Боржавою, з малими ГЕС,з курортом. Зрадники!!! А прості люди все бачать.Тут наша земля!!! А запроданці чемодан-вокзал-московія!!!І лиса з регіаналами незабудьте. А нас, християн у вільній від впливу русні країні з Різдвом Христовим!!!!
закарпатець 2024-12-25 / 10:45:09
Тут головне вияснити, хто уже незаконно прихватит землі на полонині Руні, Зразу ж взнаєте звіткіля ноги ростуть у критиканів.
Вітропарк 2024-12-25 / 10:30:00
Подивіться карту де Пашківці а де Полонина Руна. Комуняки у 80х коли робили дорогу на Руну вибрали оптимальний маршрут. Є дорога на ур. Прелука між Острою та Руною. Лісовозна дорога ніяк не витримає навантаження при транспортуванні елементів вітряків та важкої техніки. Екологи підняли бурю в склянці води.
Закарпаття 2024-12-25 / 08:31:02
За вітряками та сонячними батареями майбутнє...не лити совкові сльози....
верховинець 2024-12-25 / 07:12:26
Коли вирубали ліси протягом тридцяти років і відправляли деревину за кордон ніхто не бачив. А тепер усі прозріли нарешті, коли лісів не залишилося. А за вітряками майбутнє.
воєнкому 2024-12-25 / 03:26:45
Бізовно- Отримали ХАБАР і НеМАЛий тоті ЛІСники- шо МАЛИ БИ ОХОРОНЯТИ ЛІс! Усіх СУДити Срочно-І Зразу на ФРОНТ Усіх і ВЛАСНИКів ВІТРЯКІВ(ПерЕСЕЛЕНців -Шо НЕ ЗАХИЩАЮТЬ СВОЮ Рідну Землю на Сході і Півдні А ВТІКли -і РОБллять "ОРГАНізовану Мафію"-по ЗНИЩЕННЮ Природи Закарпаття) і ЛІСНиків шо за ГРОШІ Валюту Все Що ЗаВГОДНО ПроДАДУТЬ І Самі ЗНИЩАТЬ. Де Є ЛІВО-Охоронці