Лабораторія є давно задуманим і омріяним проєктом асоціації. Раніше на неї не вистачало коштів, проте цьогоріч винороби змогли залучити грантові кошти — 925 тисяч гривень. Ще 20% покриваються фінансовими внесками членів асоціації
Проєкт вдалося реалізувати під егідою Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). У лабораторії встановлено доволі коштовне обладнання від європейських виробників Anton Paar та Gibertini Elettronica.
Голова «Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр Гарновдій розповів, що новостворена лабораторія працюватиме для виноробів, які планують отримати географічне зазначення «Вина Срібної Землі».
Власне на шляху до сертифікації закарпатські винороби зараз чимало уваги приділяють науковим дослідженням, контролю та аналітиці органолептичних профілів, тому створення лабораторії в час підготовки до реєстрації географічного зазначення дуже актуальне.
— Ми організуємо роботу так, щоб винороби могли отримати результати оперативно, просто на день їх проведення. Вже цього року винороби Закарпаття зможуть проводити аналізи в готовій лабораторії, — зазначив Олександр Гарновдій.
Наразі лабораторія сформована і працює в тестовому режимі. За кілька днів тут будуть готові приймати зразки для визначення хімічного складу вина та отримання сертифікату від усіх виноробів, які цього забажають.
У подальшому лабораторія пройде процес акредитації, як того вимагають грантові умови.
Нагадаємо, цього року саме на Закарпатті відбувся перший в Україні регіональний конкурс вин за міжнародним стандартом. Його організувала Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття.
Голова ГО «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр Гарновдій тестує експрес обладнання для визначення оптимальних термінів збору винограду
Лабораторія станом на першу декаду вересня. Коментує фахівець в сфері лабораторного обладнання Володимир Пашко