В автошколах українським водіям розповідають про те, що кожному власнику авто треба мати при собі поліс обов’язкового автострахування. Такий договір покриває не шкоду, заподіяну самому автомобілю власника, а відповідальність перед іншими учасниками дорожнього руху у разі ДТП. Далі ми детальніше розглянемо, чи дійсно потрібен цей договір, які наслідки чекають на вас у разі відсутності поліса ОСЦПВ і як його швидко оформити.
Автоцивілка — це обов'язкове страхування, яке захищає власника від несподіваних витрат у разі ДТП, де він є винуватцем. Якщо власник такого поліса пошкодить інший автомобіль, то за його ремонт у межах до 160 тис. грн платитиме не він особисто, а страхова компанія. Також за умовами договору потерпілі особи можуть отримати на лікування до 320 тис. грн. Проте страховий поліс ОСЦПВ не покриває збитки на ремонт власного автомобіля.
При виборі обов’язкового автострахування слід брати до уваги розмір франшизи. Це сума, яка не компенсується у разі настання страхового випадку. Наприклад, якщо в умовах зазначена франшиза у розмірі 3200 грн, то розмір виплати буде зменшено на цю суму, і винуватець ДТП має її відшкодувати зі своєї кишені. Тому, щоб уникнути додаткових витрат, водіям-початківцям рекомендують обирати варіант договору з нульовою франшизою.
Часто обмежена сума компенсації за обов’язковою страховкою не дозволяє покрити збитки у повному обсязі. Особливо це стосується ремонту сучасних автомобілів, вартість деталей якого може перевищувати цю суму. Наприклад, одна передня фара авто преміумкласу або представницького транспорту може перевищити ліміт компенсації.
Тому розумним рішенням для новачків за кермом є придбання додаткового страхового покриття. Приміром, у страховій компанії «УНІКА» пропонують оформити добровільну автоцивілку, що дозволяє збільшити ліміти виплат від 250 до 950 тис. грн. При цьому доплата за це додаткове страхування невелика — від 500 грн на рік. Сума залежить від обраного ліміту.
Автомобілісту, який не має при собі страхового поліса ОСЦПВ під час руху, співробітником патрульної поліції може бути виписаний штраф у розмірі 425 грн. Це покарання встановлено Кодексом адміністративних правопорушень за керування транспортним засобом без наступних документів:
Таким чином, автовласник, який виїжджає з місця паркування без поліса, може бути оштрафований на вказану суму. Однак поліція не має права евакуювати автомобіль за порушення.
У сучасних умовах розвитку технологій це зробити дуже просто. Наприклад, в одній із провідних страхових компаній СК «УНІКА» для цього достатньо зробити декілька простих дій на офіційному сайті:
Протягом 3-5 хвилин поліс буде відправлено на вказану електронну адресу. Одночасно він потрапляє до бази даних МТСБУ. Протягом доби інформація про документ буде відображатися у мобільному застосунку «Дія», що дуже зручно для водіїв. Цифровий поліс страхування відповідальності водіїв має таку ж юридичну силу, що й оформлений на бланку в офісі страховика.