Страх перед лікарем — це доволі поширена фобія в дітей, особливо якщо візит пов'язаний із болем чи дискомфортом (щеплення, огляди носа/горла тощо).
Якщо ваш малюк занедужав, не варто відкладати візит до фахівця через страхи дитини. Сучасні педіатри мають всі необхідні знання та навички не лише для постановки діагнозів та призначення ефективного лікування, а для порозуміння зі своїми маленькими пацієнтами. Медичний центр Веселка у Львові має великий досвід роботи з дітьми. Кожен спеціаліст тут знає, як знайти підхід до дитини, коли і як правильно заспокоїти.
Існує кілька причин, чому дитина може боятися відвідувати лікарню:
Біль чи дискомфорт. Якщо малеча має погане здоров'я або хворіє, вона може психологічно пов'язувати для себе візит з болем або дискомфортом. Малюк також може хвилюватися через ін'єкції та інші процедури, які справді можуть викликати певні неприємні відчуття.
Невідомість. Для дітей нові речі можуть бути лячними, а перші візити до лікаря — це новий досвід. Малеча просто не знає, на що очікувати під час візиту, і це може створювати страх, тривожність.
Негативний досвід. Якщо дитина мала негативний досвід з візитом до педіатра в минулому, це може призвести до страху перед майбутніми візитами. Дуже важливо підтримати малюка й допомогти йому якнайшвидше забути погані спогади.
Страх перед невідомими процедурами. Деякі медичні процедури, такі як ін'єкції або кровозабір, можуть бути особливо лячними для дитини.
Негативне сприйняття лікарів. Якщо малюк бачить, що батьки, брати або сестри бояться лікарів, то може сприйняти це за норму і також почати боятися.
Залякування батьків. Рідко, проте трапляється й так, що батьки можуть невдало пожартувати, налякавши дитину лікарем, що провокує стрес в моменті та формування фобії в майбутньому.
Незалежно від причини, яка стоїть за страхом дитини, важливо допомогти подолати цей страх задля її здорового й комфортного майбутнього.
Ось декілька порад, які можуть допомогти подолати страх перед лікарями:
Обговоріть із дитиною, що візит до педіатра — це важливо для підтримки здоров'я. Розкажіть, що відбуватиметься під час візиту та як лікар допоможе почуватися краще.
Спробуйте знайти книги або іграшки, пов'язані з медициною, які можуть допомогти дитині зрозуміти, що відбувається в медичному кабінеті.
Грайте в рольові ігри, відтворюючи ситуацію візиту до лікаря. Допоможіть дитині зрозуміти, що це буденна процедура, яка в жодному разі не несе їй шкоди.
Знайти “свого” педіатра. Це допоможе створити дружню та комфортну атмосферу в кабінеті лікаря.
Намагайтеся заохочувати дитину після візиту до лікаря. Наприклад, можна придбати новеньку цікаву книжку/іграшку або ж відвести на прогулянку в улюблене місце малечі. Це допоможе дитині вибудувати психологічну установку, що візит до лікаря не є чимось страшним, допоможе створити позитивні, чи принаймні нейтральні, асоціації з медичними закладами.
Якщо дитина боїться відвідувати лікаря, важливо допомогти зрозуміти, що медичні процедури потрібні для якісного життя. Важливо показати малечі, що лікарі — це люди, які допомагають зберегти здоров'я і почувати себе краще. За нагальної потреби можна розпочати з візитів лікаря додому, а вже потім поступово додавати візити до поліклініки.