Ті, хто обирає собі бюджетний ноутбук, напевно, звертали увагу, що серед найдешевших пропозицій трапляються моделі, у назві яких присутнє слово Chromebook. Купувати такі ноутбуки одразу, спокусившись привабливою ціною, не варто. Адже спочатку слід розібратися з їхніми особливостями, щоб зрозуміти, чи підходить такий пристрій саме вам.
Головна відмінність хромбуків — на них неможливо встановити операційну систему Windows або популярні дистрибутиви Linux, на кшталт Ubuntu. Такі ноутбуки працюють виключно під управлінням операційної системи Chrome OS від корпорації Google, і продаються вони з уже встановленою ОС.
Особливість Chrome OS полягає у тісній інтеграції з веб-застосунками та хмарними технологіями. Фактично, це браузер Chrome з доданою до нього панеллю інструментів та мінімалістичним користувацьким інтерфейсом.
Плюс цієї операційної системи полягає в тому, що вона легка у всіх значеннях. Її зовсім просто опанувати, і до ресурсів вона дуже невимоглива. Якщо подивитися на характеристики хромбуків у електронному каталозі https://ek.ua/ua/, то вони можуть здатися надто вже скромними. Зовсім слабенькі процесори (іноді навіть з тих, що встановлюють у планшетах), замість звичного накопичувача SSD або HDD — пам’ять типу eMMC, яку, знов-таки, використовують у смартфонах та планшетах. Та й об’єм пам’яті за сучасними мірками сміхотворний — іноді 128 ГБ, а часто 64 і навіть 32 ГБ. Менше, ніж в деяких телефонах!
Таке «залізо» пояснюється задумом розробників, за яким користувач зберігає більшість своїх файлів не на жорсткому диску, а у хмарному сховищі. Орієнтація на роботу з веб-застосунками не вимагає потужного процесора та значного об’єму оперативної пам’яті. Саме тому хромбуки працюють доволі швидко та повністю справляються зі своїми завданнями. До того ж вони споживають мало електроенергії, тож працюють в автономному режимі тривалий час.
Мінуси також є. Хромбуки зовсім не підходять для ігор. Також вони не пристосовані для дизайнерської роботи, редагування фото та відео. Хоча це й так зрозуміло — людина, який потрібен ігровий ноутбук або пристрій для роботи з графікою, у бік бюджетних моделей навіть не стане дивитися.
Але на хромбуки неможливо встановити й значну кількість звичних програм, розроблених для Windows чи Mac. «Заточеність» під сервіси Google суттєво обмежує вибір софту, адже багато програм розраховані на встановлення на локальному диску комп’ютера, а не для роботи у браузері.
Повна залежність хромбуків від інтернету теж можна вважати недоліком. Нещодавні масштабні відключення світла в Україні наочно показали, наскільки вразливим є інтернет-зв’язок і як нерозумно покладатися на те, що він завжди стабільно працюватиме.
В першу чергу, Cmrobook позиціонується як пристрій для галузі освіти — для вчителів та учнів. Також він влаштує тих, кому достатньо «друкарської машинки» з підключенням до інтернет-сервісів та соцмереж. Більш вимогливим користувачам краще обирати інші моделі ноутбуків.