На Закарпатті – музейний бум

Про музейний бум у Закарпатській області говорять спеціалісти. Майже кожне село намагається відкрити на своїй території чи відновити занедбаний музей. Розуміють – це в першу чергу повага до минувшини, а ще – привабливий об’єкт для туристів. Чиновники переконують: за рік-два Закарпаття відкриє ще низку унікальних музеїв. А працівники тих, що вже є, тим часом нарікають на брак кадрів та фінансів.

Так виглядає зруйнований 10 років тому єдиний у Європі Музей лісу і сплаву. Зараз його намагаються відновити
Так виглядає зруйнований 10 років тому єдиний у Європі Музей лісу і сплаву. Зараз його намагаються відновити

19 громадських музеїв відкрили в Закарпатті торік. Працівники культури кажуть, що такого музейного буму не пригадують.
Нині в області подібних закладів близько сотні. Над створенням нових та відродженням старих працюють частіше за все меценати, але нерідко збирається з силами і сама громада.

Так, значну частину дуже тонкої роботи – будівництво з дерев’яних брусів – виконуватимуть самі жителі села Синевир Міжгірського району Закарпаття при відновленні єдиного в Європі Музею лісу і сплаву. Його зруйнувала десять років тому повінь. Зараз унікальну греблю намагаються реконструювати.

Щоправда, крім зусиль громади, на це необхідні мільйони й мільйони гривень. Де їх шукатимуть, знає голова Закарпатської ОДА Олег Гаваші.

«Я щиро хочу подякувати спонсорам, які відгукнулися на заклики і депутатського корпусу, і обласної адміністрації і погодилися спонсорувати ці роботи. На те, щоб завершити роботи і провести реконструкцію, складена проектно-кошторисна документація на 12,5 мільйонів гривень. Якщо зуміємо зібрати кошти і не будуть перешкоджати погодні умови, то до кінця наступного року зможемо відновити Музей лісу і сплаву», – каже обласний керівник.

Унікальні музеї готові відкрити у Міжгірському районі Закарпаття

Міжгірщина останнім часом переживає свій окремий музейний бум. Крім Музею лісу і сплаву, тут нещодавно запрацював Музей-хата відомого чеського письменника, уродженця Закарпаття Івана Ольбрахта, торік відкрили Музей «Стара чеська школа», до якого зараз наче на паломництво сходяться жителі всієї Чехії.

Наразі в стадії розробки в селі Келечин Музей Августина Волошина – його відкриття приурочать до 75-річчя відзначення Карпатської України.

Про ще одну цікавинку, яка вже цього року потішить туристів і загалом усіх українців, розповідає голова Міжгірської райдержадміністрації Іван Ярема: «Зараз триває велика робота над створенням Музею під відкритим небом. В ньому буде ціла низка будинків різного періоду і людей різного достатку, будуть і млин, і ковальня, і державні установи, управа, жандармерія».

Музеям бракує кваліфікованих працівників

Із такого культурного буму найбільше тішаться в Закарпатті туроператори. А спеціалісти Туристичного інформаційного центру вже навіть замислилися над створенням спеціального музейного туристичного шляху.

Ось лише не так горять запалом музейні працівники, особливо з тих закладів, які вже давно функціонують. Вони кажуть, що нерідко їхні добрі ідеї гинуть через брак фінансів.

В Краєзнавчому музеєві «Ужгородський замок» ремонти почали, а завершити поки що немає за щоПро ще одну проблему музейної справи говорить директор Закарпатського краєзнавчого музею «Ужгородський замок» Василь Шеба: «Музейна робота дуже складна, музейних фахівців ніхто раніше не готував за радянських часів. Зазвичай це практики, історики, філологи, лікарі. Дуже велика проблема кадрова – у нас 40 % пенсіонери. Якщо вони залишать роботу, то… Молодь не дуже хоче йти працювати на ці мізерні заробітки, які є нині в культурі».

Наразі Закарпатські музейники ініціюють перед найвищою владою України створення на рівні всіх закарпатських музеїв музейного заповідника. Вони сподіваються, що так вдасться не лише зберігати, але й відтворювати та примножувати ті культурні та архітектурні багатства, якими так пишається багатонаціональне та приєвропейське Закарпаття.

Надія Петрів, Радіо Свобода
29 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
10:12
/ 1
У четвер відбудеться концерт Закарпатського народного хору "Загуди ми, гудаченьку"
11:08
Закарпатська філармонія запрошує на концерт "Музичне мереживо бароко"
05:09
У коледжі мистецтв ім.А.Ерделі провели конкурс дитячого малюнку
17:34
/ 1
В Ужгороді відбудеться "вуличний" поетичний марафон
20:11
До Дня Валентина в Ужгороді відбудеться романтичний вечір "Любов в опері"
03:44
/ 2
Кошиці, Пряшів і Михайлівці
11:06
У Румунії вийшла книжка про князя Корятовича
18:00
В Ужгородському замку "камерно" виставили "Художню спадщину Імре Ревеса на Закарпатті"
17:48
/ 2
"Жадан і Собаки" відвідають Ужгород і Мукачево в межах Благодійного зимового туру
» Всі новини