Серед лікувальних препаратів більшість можна зберігати у звичних умовах міської квартири. Єдина вимога – дотримуватися термінів, зазначених на упаковці. Але є ліки з особливими умовами зберігання. Перш за все це – антибіотики, гормональні препарати, про- та пребіотики, мазі. Для вакцини достатньо години порушення режиму зберігання, щоб вона втратила властивості. Мазь, яка пролежала декілька годин на сонці, може викликати алергію. Наслідки зміни властивостей препарату варіюються від повної відсутності лікувального ефекту до отруєння, опіку, алергічної реакції. Купити ліки – це одна справа, інша, не менш важлива – забезпечити їхнє збереження.
Найчастіше аптечку можна побачити у ванній кімнаті. Це – ледь не найгірше місце в домі для зберігання медичних препаратів. По-перше, у ванній часто буває спекотно, коли там приймають душ. По-друге, у приміщенні підвищена вологість. Це ж стосується кухні, де рівень вологості вищий у порівнянні з кімнатами. Найзапекліші вороги ліків – це:
Що стосується температури, то навіть комфортний для людини показник для ліків може стати загрозою. Зокрема, препарати, що містять «живі» бактерії – «Лактіалє», «Екобіол» – можуть зберігатися лише у холодильнику, інакше бактеріальні культури гинуть. Орієнтиром завжди є інструкція, в якій виробник зазначає, які показники температури та вологості є допустимими. Загальною для всіх медпрепаратів вимогою є утримання їх якнайдалі від сонячних променів.
На щастя, більшість ліків, які завжди повинні бути під рукою, особливих умов не потребують. Заспокійливі, антисептики, препарати для детоксикації не втрачають властивостей при кімнатній температурі. Тож в аптечці, яка зберігається вдома чи подорожує разом із родиною, можна спокійно залишити:
Від впливу зовнішнього середовища не потерпають бинти та інші перев’язувальні матеріали. Пластир теж зберігається без особливих умов, важливо не порушувати цілісність упаковки (для бактерицидного пластиру).
Під звичайними умовами мається на увазі кімнатна температура, це діапазон від 15 до 25 градусів. Якщо покласти аптечку чи пакунок з ліками на сидіння машини під сонячні промені, норма буде порушена. Тож під час подорожі треба знайти для ліків місце подалі від світла та підвищеної температури. Гарним варіантом є термопакет. Якщо його немає під рукою, можна обгорнути аптечку чи сумку з ліками фольгою. Препаратам у формі аерозолю важливо забезпечити суто механічну безпеку: обгорнути м’якою тканиною, пухирчатою плівкою. Вже відкриті упаковки з краплями, емульсіями, розчинами, в яких от-от стікає термін придатності, в затяжну подорож краще не брати.