Саме на найтеплішій Виноградівщині розпочинається сезон ранньої городини, який перманентно розширюється у міру достигання всіх інших вітамінів. Першими були зелена цибуля і редька, але ці види свіжої городини не були основними, їхня ціна у Виноградівському районі плавно опустилася до гривні-півтори за пучок і на цій позначці тримається й досі. Визначальну роль у глобальних економічних тенденціях зробила рання капуста - продукт тепличних господарств не лише Великих Ком'ят і Заріччя (Іршавського району), але практично всіх сіл низинних районів. Сьогодні тут не знайдеш жодного населеного пункту, де б на городах не виблискувала теплична плівка. Отже - капуста. Ще до кінця квітня на прилавках магазинів і базарів було повно минулорічної капусти за ціною 10—12 гривень за кілограм. У Сумах на той час (так запевняли знайомі) вона коштувала 20 гривень. А вже у перші дні після Великодня капусту з минулорічного врожаю не можна було знайти ніде. Ні по 12 гривень, ні по 20... Замість неї прилавки почала заповнювати рання місцева капуста. Перші головки коштували 16—20 гривень за кілограм, але така ціна тривала буквально кілька днів. Згодом вона почала стрімко падати до 10, 8, 5... гривень за кілограм. Урешті порівняно із зимовими сортами ціна одного з видів городини знизилася у 5 разів. Сьогодні ось уже кілька днів, як ціна тримається на рівні 2 гривні 50 копійок. Чи падатиме роздрібна ціна у Виноградові далі? Спеціалісти оптового рину «Шувар» (Львів) прогнозували, наприклад, що закупівельна ціна на закарпатську капусту не перевищуватиме 2 гривень. Здається, це був не стільки прогноз, скільки «піар» для того, щоб психологічно підштовхнути до зниження ціни. Тому що капуста, яка коштує 2 гривні 50 копійок на місці, не може коштувати дешевше після її транспортування в сусідню область. До речі, оптова ціна практично не відрізняється від роздрібної. Мало того, автівки з капустою ж на оптовому ринку «Центральний» тримають ціну на капусту навіть вищу, ніж на роздрібному базарі.
— Це значить, — пояснює директор базару, — що немає надлишку капусти. Адже схема оптової реалізації овоча має свою послідовність. У першу чергу овочівник здає капусту на місці закупіве-льникам, або сам везе у Львів та інші міста. І тільки якщо він не встигає її здавати чи вивозити за межі області, місцем продажу стає виноградів-ський оптовий ринок. А якщо мало капусти - тримається висока ціна. Принаймні ринок «Центральний» ніяк не впливає на підвищення вартості. За користування торговими місцями ми не беремо з городників жодної копійки.
Причиною того, що оптова ціна на городину не є нижчою (або набагато нижчою) за роздрібну, можливо криється і в розширенні посередницьких структур, яким вигідніше закуповувати великі партії, вивозити вантажівками, ніж «полювати» на кількасот кілограмів по окремих приватних городах. Недавно власник невеликого персикового саду розповів, що йому сьогодні незрівнянно простіше продати велику партію фруктів, ніж малу. Тому за десятками тонн до нього готові їхати і з Києва, і з Дніпропетровська, та й з інших міст (якби ті персики лише були). А коли мова йде про кілька сотень кілограмів, які можна зібрати одного дня, коло замовників різко скорочується.
Поступово падають ціни не лише на капусту. Якщо перед Великоднем за кілограм огірків правили й 20 гривень, то у ці дні їх вже реалізують за 4 гривні 50 копійок, і на відміну від капусти будуть дешевшати й надалі. Така ж очевидно тенденція чекає на ягоди і черешні. (На початку травня кілограм полуниць коштував 50 гривень. Кажуть, просили й 80).
Але повернемося до суті заголовка. За попередні 4 місяці Кабмін України так і не зміг угамувати темпи інфляції, що неодноразово обіцяв зробити. Не змогли урядовці й створити сприятливих умов для наших овочівників - забезпечити недорогі добрива, препарати, пальне. Тобто жодної їх заслуги у тому, про що йтиметься нижче, немає. Отже, наші городники (хоч їм з цього радості мало) зуміли у травні різко здешевити свіжу продукцію на базарі, причому в кілька разів. А значить створили певні умови для дефляції в Україні. Принаймні українські економісти вже зараз досить упевнено говорять про початок цього явища. Про вирішальну роль у цьому — селянські руки, вони чомусь не згадують.