Україна, Угорщина, Молдова та Румунія обмінюються досвідом вирішення проблем нацменшин

Як найефективніше розв’язати проблеми національних меншин? Наскільки законодавство тієї чи іншої європейської країни здатне забезпечити їхні права? Що має робити держава для підтримки своєї діаспори?

Ці питання всебічно й ретельно вивчали експерти громадянського суспільства України, Молдови, Румунії та Угорщини. І в результаті написали книжку «Міжетнічні відносини, права меншин та безпекові виклики: погляд з чотирьох країн».Україна, Молдова та Румунія давно співпрацюють на експертному рівні у вивченні проблем, пов’язаних із правами національних меншин та відносинами «більшість-меншість». Долучення до цієї трійки Угорщини надало співпраці новий вимір.
Координатор української групи експертів Сергій Герасимчук зазначив: «Порівнюючи ці чотири країни крізь призму їхнього ставлення до етнічних меншин і крізь призму їхньої етнополітики, ми могли спробувати зробити припущення, як вдалося країнам-членам ЄС досягти стандартів Європейського Союзу і який шлях чекає на Україну та Молдову в цьому питанні».
Серед спільних проблем чотирьох країн-учасниць проекту – проблема ромської меншини, забезпечення прав своєї діаспори в сусідніх країнах. Крім того, дослідники проаналізували, як кожна з країн розв’язує специфічні саме для неї проблеми (як-от проблеми гагаузів у Молдові або кримських татар в Україні).
На думку редактора книжки «Міжетнічні відносини, права меншин та безпекові виклики: погляд з чотирьох країн» Наталі Беліцер, порівняльний аналіз свідчить: досвід Румунії та Угорщини є позитивною спонукою для європейської та євроатлантичної інтеграції України.
«Усі країни, які стають accessory countries, ініціювали дуже потужні державні програми, щоб реально поліпшити ситуацію меншин у своїй країні, гармонізувати міжетнічні відносини, зменшуючи конфліктний потенціал», – зауважила Наталя Беліцер.
Українська влада не проявляє особливої зацікавленості?
Оскільки конфліктний потенціал, який несе в собі міжетнічна напруга, є питанням не лише європейської та євроатлантичної інтеграції, а й безпеки країни, то Україна має бути максимально зацікавлена в якнайактивнішій роботі над цією проблемою, кажуть фахівці. Та водночас зазначають: реальний рівень зацікавленості нею в державних органах України залишається низьким.
Начальник департаменту етнонаціональної політики та європейської інтеграції Держкомітету в справах національностей і релігії Тетяна Пилипенко прокоментувала цю оцінку для Радіо Свобода так: «Виступаючи на різних конференціях і заходах, люди звичайно більше розповідають про негативи, ніж про свою активну участь у їх вирішенні. От у цьому році ми вже приймаємо третю комісію експертів Ради Європи. Вибачте, то хто ж це працює? Працюємо ми! Ми, наприклад, дуже плідно працюємо з Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень. Майбутні зміни до Закону про національні меншини ми якраз готуємо в тісній співпраці з фахівцями цього інституту й Інституту держави й права».
Утім, закон «Про національні меншини в Україні» залишається чинним у редакції 1992 року і, як вважають фахівці, не враховує багатьох сучасних реалій і напрацювань європейської та світової практики.

Кирило Булкін, RadioSvoboda.Ua
22 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини