Закарпаття: більше половини наявних музейних експонатів потребують негайної реставрації

18 травня у світі відзначають День музеїв. І лише напередодні цього свята в Україні здебільшого й згадують про те, в якому стані нині музеї та унікальні речі минувшини, котрі в них зберігаються. Зазвичай у музеях немає відповідного обладнання, фондосховища не обладнані спеціальною апаратурою, а в Закарпатті й загалом більше половини експонатів потребують негайної реставрації.

На першому плані скульптура живописця Адальберта Ерделі "Оголена жінка", яку сьогодні експонують у Закарпатському художньому музеї ім. Й. Бокшая. Через крихкість матеріалу, з якого вона виго
На першому плані скульптура живописця Адальберта Ерделі "Оголена жінка", яку сьогодні експонують у Закарпатському художньому музеї ім. Й. Бокшая. Через крихкість матеріалу, з якого вона виго

Експонати старіють так само, як і люди. А може, ще й швидше. Музейні працівники скаржаться, держава не приділяє достатньо уваги тим речам, які дійшли до нас від предків.Щоб зберігати експонати, необхідні спеціальні умови і надзвичайно великі кошти. І з першим, і з другим проблеми не лише в Закарпатті, а загалом по всій Україні, наголошує директор Закарпатського краєзнавчого музею «Ужгородський замок» Василь Шеба.
«Це дуже велика й страшна проблема, будемо казати, торкається 99 % музеїв України. Мало того, що треба знайти цей експонат, показати людям і зберегти, щоб показати ще й через 100 років. На жаль, цих умов немає, бо є біда з коштами. Дуже великі кошти потрібні, щоб температурні режими у фондосховищах витримувати. Це в десятки разів потрібно збільшити фінансування на ці речі», – зазначив Василь Шеба.
Бракує фахівців
Контролювати стан десятків тисяч картин, ікон, скульптур і ще багатьох речей надзвичайно складно, кажуть директори музеїв. Проблема насамперед у кадровому забезпеченні – спеціалістів за часів Радянського Союзу не готували, а зараз якщо й навчають тонкощам музейної справи, то переважно за спеціальністю такі люди й не працюють – зарплати замалі.
Але Закарпатському художньому музею імені Бокшая пощастило, він має власного реставратора, який щодня оглядає фондосховища. Та все ж є речі, які й відновлювати практично неможливо, каже Людмила Біксей, заступник директора з наукової роботи музею.
«Ми знаємо, що твори з гіпсу, теракоти, сирої неопаленої глини – це ті речі, які кілька разів потрапляють в якісь умови і просто розсипаються. Ось у нас зараз в експозиції маленька скульптура Адальберта Ерделі. Власне він живописець, але зробив дві скульптурки, і ця у стилі Родена – оголена жінка. Але це просто глина! Ця глина має дуже цікаву форму, але ми трусимося над нею, як над маленькою дитинкою», – розповіла Людмила Біксей.
Діють норми 1930-х років
Спеціалісти нарікають, що згідно з нормами 30-х років минулого століття, бо новіших ще не розробили, музейні експонати реставрувати в регіонах не дозволяється. Цю роботу можуть виконувати фахівці лише такої організації як «Київреставрація». Їх через Міністерство культури і запрошують для виконання нагальних робіт. Три роки тому в музеї Бошая таким чином реставрували 8 робіт, план на 2008-2009 роки — лише один експонат із цього музею. Чимало ж речей таких, яких ще за роки існування музеїв ніхто не бачив і за таких умов зберігання та темпів відновлення може ніхто й не побачити.
Начальник управління культури Закарпатської облдержадміністрації Юрій Глеба зазначає: «У музеях України зберігається чимало речей, які характеризують культуру, історію розвитку країни, але через відсутність залів, належної охорони, температурних режимів, їх десятиліттями, якщо не століттями, не показують широкому загалу відвідувачів».
Понад 200 тисяч експонатів нараховується нині в музеях Закарпатської області. За офіційною статистикою, понад 60 відсотків із них потребують негайного реставраційного втручання, більшість приміщень та будівель, в яких вони розташовані, не придатні для зберігання. А про такі тонкощі як контроль за мікрокліматом та утримання спеціальних біологічних режимів у Закарпатті, як і загалом в Україні, музейні працівники майже й не мріють.

Надія Петрів, Радіо Свобода
17 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

21:25
/ 4
В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю" за участі понад пів сотні художників
16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму"
20:59
/ 1
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
» Всі новини