В Ужгороді відбувся вечір пам’яті поетеси Софії Малильо (ФОТО, ВІДЕО)

16 грудня 2021 року в Закарпатській обласній науковій бібліотеці відбувся вечір пам’яті з нагоди 95-річчя з дня народження Софії Малильо – поетеси-верховинки, уродженки села Верхні Ворота, багатолітнього політв’язня, кавалера ордена княгині Ольги III ст.

Софія Малильо
Софія Малильо

Одночасно було проведено презентацію книжки Софії Малильо «Кухоль щастя» (2020 р.), упорядниками якої є к.ф.н. Надія Ференц і директор видавництва «Гражда» Іван Ребрик; брошур «Софія Малильо. Її життя і творчість – справжній подвиг» авторства В. Матейка (2021 р. ), «Odisea zapomenute obcankі Sofie Malyljove» автора Mag. Анни Хлебіної з Празького інституту дослідження тоталітарного режиму  «Cechoslovaci v Gulagah».

На вечорі були присутні директор департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської обласної ради Євген Тищук зі своїм заступником – начальником управління комунальних закладів культури Віктором Кравчуком, директор обласної наукової бібліотеки Олена Канюка, академіки Іван Хланта та Михайло Белень, староста села Верхні Ворота Віталій Малильо, племінник поетеси, професор Львівської політехніки Василь Козик, який спонсорував видання більшості її книг, Тетяна Козик з с. Верхні Ворота, яка доглядала за тіткою  Софією до її смерті, делегації з Верхніх Воріт, Мукачева та ужгородські шанувальники її поезії.

Софія Малильо була високорелігійною людиною і стверджувала, що її від згуби рятувала Молитва і Слово. Тож вечір розпочався молитвою «Отче наш» і віршем «Молитва» С. Малильо, який є на початку книги «Кухоль щастя». Присутні переглянули уривки з відеороликів Дмитра Кешелі «І ожила її душа в соборі слова» та інтерв’ю поетеси, записане 2012 року в її мукачівській квартирі чеськими дослідниками з Праги. Глядачі мали можливість  побачити і почути голос поетки. 

Про книжку «Кухоль щастя» розповів її упорядник і видавець Іван Ребрик. У своєму виступі він нагадав, що спонукало створити книгу. У ній уміщено близько 400 віршів, відібраних з її 5 збірок.  До видання подано переклад українською мовою  чеської брошури «Odіsea zapomenute obcankі Sofie Malyljove», в якій висвітлено невідомий нам шлях поетеси з 1937 по 1945 роки, у період її навчання в українській гімназії у м.Модржани.

У книжці є окремий розділ, в якому вміщено світлини з дитинства Софії Малильо, навчання в гімназії, світлини дипломів, нагород, вітання від друзів, орден княгині Ольги ІІІ ст. Є особливе фото з Олексою та Олесею Борцями. Вони привезли Софію  з Черкащини, створили умови для творчої діяльності, оживили її подальший шлях, допомогли отримати квартиру, видати їхнім коштом перші збірки. Були її щирими друзями, опікунами, меценатами. Книжка вже побачила світ і в електронному форматі великим шанувальником її поезії Степаном Жуком, котрий готовий видати всі її збірки власним коштом.

Порадувала присутніх видана шоста брошурка «Її життя і творчість – справжній подвиг». Автор збірки – дослідник кримінальної справи і творчості Софії Малильо Володимир Матейко у перемові розкрив важку долю поетки, її тернистий шлях. Закликає всіх, особливо владні структури, на отчі й землі її талант належно оцінити, визнати і увіковічнити, насамперед встановити їй в Мукачеві меморіальну дошку, а у Верхніх Воротах перед школою – пам’ятник. Кошти для виготовлення меморіальної дошки і встановлення її на міській бібліотеці Мукачева передані скульптору, академіку Михайлу Беленю (5 тис. грн. ще  10.12.2019 р.). Зважаючи на обставини, він погодився виконати відповідну роботу з мінімальною оплатою. Однак приступити до реалізації зможе тільки  після затвердження проєкту і дозволу міської ради  на встановлення, чого й досі не вирішено.

Грунтовну оцінку творчості поетеси висловив у своєму виступі заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. У створеному ним літературно-мистецькому музеї в с. Копашново побувала і С. Малильо, де слухала свої вірші у виконанні учнів та й сама потім читала свої. Згодом присвятила їм свої два вірші.

Сенсаційне повідомлення озвучив племінник поетеси Василь Козик. Він повідомив, що знайдено ще 6 зошитів, в яких поетеса вела щоденник. Літературознавцям необхідно буде опрацювати їх і дати свою оцінку.

Василь Густі високо оцінив її поезію і рекомендував ввести в шкільну програму вивчення  окремих її творів. Поділився тим, що його найбільше вразили своїм глибоким змістом та драматизмом вірші про Голодомор – «Жертвам голодомора» і «Голодомор». 

А виступ Марійки Нінц та прочитаний нею вірш «Іди і вір» викликав щирі оплески присутніх.

На вечорі звучали вірші, прочитані пластункою Софією Яцканич «Залізо куй» та бібліотекарями відділу обслуговування користувачів «Карпатська Україна», «Красне поле», «Україно рідна», «Референдум». 

 

Володимир Матейко, дослідник кримінальної справи С.Малильо та її творчості, для Закарпаття онлайн

23 грудня 2021р.

Теги: Малильо, вірші, поезії

Коментарі

злий 2021-12-23 / 23:32:23
Світла була людина. Царство їй небесне!

НОВИНИ: Культура

17:16
На Закарпатті визначили переможців конкурсу ім. Ірлявського "Моя весна"
12:41
Закарпатський народний хор запрошує на "Зіркове майбутнє Срібної Землі"
12:29
/ 1
До Міжнародного дня захисту дітей в Ужгороді герої дитячих вистав спілкуватимуться з юними глядачами
09:55
У Мукачеві відкрито дві творчі виставки "Марципанка з любов’ю до України" та "Янголи миру"
09:29
В Ужгороді відкрили виставку "Життя проти війни"
09:17
Мукачівський драматичний театр покаже виставу "Поліанна"
02:19
В Ужгороді вимушені переселенці зіграли виставу "Король Лір"
09:34
Київський студентський театр представить у Мукачеві сатиричну комедію "Імітація"
05:09
В Ужгороді відбувся концерт Народної артистки України Лесі Горової на підтримку ЗСУ
08:04
В Ужгороді відкрилася виставка "На хвилі креативного опору"
11:07
Opera Diva звучатиме на сцені Закарпатської обласної філармонія
09:34
В Ужгороді провели концерт до Дня Європи
23:19
Закарпатські лялькарі виступили для українських дітей на фестивалі "MASKARADA 2022" у Польщі
07:59
В Ужгороді презентували "Щоденники Івана Чендея"
13:36
З нагоди Дня міста у Мукачеві покажуть театралізоване дійство про Святого Мартина
11:15
В Ужгороді провели творчу зустріч з нагоди ювілеїв Івана Чендея та Петра Скунця
18:18
В Ужгороді відкрилася масштабна фотовиставка "100 фотолистівок з України"
16:59
Виставка-продаж художніх творів на підтримку ЗСУ діє у галереї "Ужгород"
12:22
В Ужгороді відкрилася виставка Марини Чопей "Весняночка"
10:42
Закарпатський муздрамтеатр зіграє благодійну виставу для лікування акторки Кароліни Білак
09:56
Закарпатський народний хор виступить з концертом у Мукачеві на підтримку 128 бригади
06:03
Музей української культури у Свиднику запрошує на "рекордні" та антивоєнні "Вишиті обійми"
16:19
Незалежний проєкт "Театральна біржа" представить у Мукачеві вистави "Пітер Пен і всі-всі-всі" та "Комедії на всі часи"
10:10
В Ужгороді до Міжнародного дня музеїв відкрили виставку "Готичні архітектурні елементи замкової церкви святого Юрія"
06:51
У центрі Ужгорода Закарпатський народний хор дав концерт на підтримку 128 бригади
» Всі новини