DniproPuppet - міжнародна артрезиденція театрів ляльок, яка трансформувалася з фестивалю ДніпроПаппетФест у своєрідний формат творчої конференції, обмін досвідом, увібравши до себе перегляд лялькових вистав, багато чисельні майстер-класи та обговорення.
Про господарів треба сказати окремо й щиро подякувати - насамперед суперпозитивній людині - заслуженому діячу мистецтв України, директору Дніпровського міського театру ляльок, віцепрезидент українського відділка Міжнародної спільноти лялькарів світу UNIMA-Україна та директору артрезиденції в одній особі Валентину Фетісову, який невтомно, натхненно й ненав'язливо забезпечував організаційний рівень всіх локацій і заходів, дивом примудряючись бути одночасно всюди. До пари йому була вроджена організаторка й PR – комунікатор заходу, засновниця та Голова Правління ГО «Яскрава Країна», директор проєктів Ольга Обласова, яка опікувалась творчими дискусіями, майстер-класами та влаштувала закарпатцям незабутні екскурсії чудовим містом Дніпро, у який вона по-справжньому закохана.
На форумі було заявлено вісім вистав, й першою з них, якою відкрився фестиваль - «Віслючок, який мріяв стати зіркою» - була саме від Дніпровського міського театру ляльок. Дніпряни занурили глядачів у неймовірно зворушливу атмосферу очікування Різдвяного дива, сповнену самопожертви й добра. Цікаво, що під час артрезиденції проводилась онлайн-трансляція усіх вистав форуму, отже глядачі могли долучитися до перегляду унікальних спектаклів.
Відтак представив свою виставу «В гості до сонечка» Львівський академічний театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки». Цікаво, що автором п'єси, режисером-постановником та композитором постановки львів'ян був польський лялькар Марцін Мажец, який також був учасником Дніпровського форуму від Гданського колективу «TEATR BARNABY». Марцін продемонстрував віртуозну імпровізаційну моно виставу «Лицар без коня» за п'єсою відомої польської драматургині Марти Гусньовської, а також порадував публіку співом у гітарному супроводі.
Наступного дня на сцені Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру виступили закарпатці зі своєю візитівкою — виставою «Недотепа із Вертепа», що ввійшла до Золотого фонду українського театрального лялькового мистецтва. Режисер постановки Олександр Куцик виступив перед виставою, розповівши колегам, глядачам про чудового письменника й драматурга, автора п'єси про хлопчика-сироту із закарпатського села Вертеп Дмитра Кешелю, який нещодавно відзначив славне 70-річчя, і про славетний фестивальний шлях вистави «Недотепа із Вертепа», його міжнародне визнання. А потім... потім зіркова пара актор Наталія Орєшнікова та Микола Карпенко трепетно і з великою любов'ю відіграли виставу, яка вкотре примусила глядачів аплодувати, сміятися і плакати. Овації довго лунали в залі, глядачі аплодували стоячи і довго не хотіли відпускати акторів зі сцени...
Яскраву фантастично костюмовану виставу "Дюймовочка" продемонстрував Черкаський академічний театр ляльок (режисер Ярослав Грушецький), а Полтавський академічний обласний театр ляльок виставу для дорослого глядача «Леді в лавандовому», творчий доробок автора інсценізації та режисера Ніко Лапунова.
Подивилися закарпатці й нову кумедну музичну історію «Федорине горе» Миколаївського приватного театру ляльок«ІстАрт». До речі, «ІстАрт» - давні друзі закарпатців — на XVI Міжнародному фестивалі театрів ляльок «Інтерлялька-2017» Наталія Григор'єва, актриса і засновниця миколаївського театру отримала перемогу у номінації "краща жіноча роль" у виставі «Історія однієї матері».
Надзвичайно цікавим професійно досконалим спектаклем «Чарівна скрипка» приватний театр ляльок «Равлик» прекрасних майстрів ляльководіння із міста Київ Юрія і Любові Тітарових завершив насичені події артрезиденції театрів ляльок «DNIPROPUPPET 2021».
Великою удачею можна вважати той факт, що викладачі сценічного мистецтва Ужгородського інституту культури і мистецтв безпосередньо пов'язані з творчою практичною роботою, суміщаючи педагогічну працю з творчою в обласних театрах, адже ніщо не звучить так переконливо для студентів, як особистий приклад майстерності актора та режисера. Визнання та оплески зворушених глядачів спонукають студентів прагнути підкорювати вершини творчості. А майстри сцени постійно вдосконалюють свою майстерність, обмінюючись досвідом з колегами, відвідуючи різноманітні професійні форуми, зокрема артрезиденції театрів ляльок «DNIPROPUPPET 2021», які надихають на нові здобутки.
Ніна МАЛИШКА, театрознавець
Фото з сайту Ліца