Нагадаємо, що на останньому пленарному засідання облрада внесла 4 замки до Переліку об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області.
На даному етапі розроблено 4 проектно-кошторисні документації на підготовку та проведення протиаварійних і невідкладних консерваційних робіт Королівського, Виноградівського, Квасівського та Середнянського замків. Роботи передбачені цими ПКД будуть реалізовуватись Виноградівською міською радою, та трьома партнерами проєкту «Збереження замків Закарпаття» в рамках Конкурсу проєктів регіонального розвитку за рахунок коштів державного бюджету отриманих від ЄС Мінрегіоном.
Для старту згаданих робіт директор АРР «Закарпаття» Михайло Данканич попросив керівництво ради рішенням сесії визнати Агентство замовниками робіт. Надалі проектно-кошторисну документацію потрібно буде затвердити у Міністерстві Культури та інформаційної політики.
За словами проєктантів, аварійні та консерваційні роботи передбачають очищення внутрішнього та навколишнього простору навколо залишків замків, антисептичну обробку та укріплення спеціальними дерев’яними конструкціями залишків стін, вишукувальні роботи під археологічним наглядом з пересіванням сотень кубометрів ґрунту по кожному замку, з’єднання окремих елементів залишків та накриття укріплених конструкцій тимчасовими дашками.
Такий комплекс робіт, на думку фахівців, дасть можливість зберегти чотири замки на 3-5 років принаймні у тому вигляді і стані, у якому вони знаходяться зараз, та дозволить плавно перейти до реалізації проєктів з їх реставрації та/або музеєфікації.
Наразі найменш об’ємним з точки зору робіт є Квасівський замок, а найбільш масштабним — Королівський. Також, зі слів проєктантів, існує проблема під’їзних доріг до всіх об’єктів, крім Середнянського замку. А також — питання з прилеглими охоронними територіями до цих пам’яток. Наприклад, у Виноградові майже впритул до замку наблизився приватний житловий сектор.
Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров розповів, що відновленням закарпатських замків зацікавилися наші угорські сусіди. У зв’язку з цим, в майбутньому можна розглянути питання про залучення їх у якості партнерів до відновлення цієї частки історичної спадщини Закарпаття.
Слушні пропозиції та питання до реалізації проєкту озвучили і Перший заступник голови Закарпатської облради Андрій Шекета, заступник голови облради Денис Ман та депутат обласної ради та заступник голови комісії з питань регіонального розвитку, адміністративно-територіального устрою, комунального майна та приватизації облради Іван Синетар та директор КУ «Управління майном Закарпатської обласної ради» Юлія Малик.
Проєкт “Збереження замків Закарпаття”, є розроблено АРР «Закарпаття» як продовження уже реалізованого проєкту «Збереження Середнянського замку та замку «Сент-Міклош» у межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією ЄВРОРЕГІОН “КАРПАТИ – УКРАЇНА” та фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей та діючого проєкту HUSKROUA /1702/3.1/0091 «Відновлення туристичної привабливості історичного Соляного Шляху» у межах Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна Європейського Інструменту Сусідства за фінансової підтримки Європейського Союзу.