Між Москвою і Будапештом: як Угорщина використовує нового комісара ОБСЄ проти України

На пост Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Кайрата Абдрахманова активно лобіювала Росія, а самому дипломату із Казахстану приписують служіння в агентурі КДБ, починаючи з студентських років.

Між Москвою і Будапештом: як Угорщина використовує нового комісара ОБСЄ проти України

Призначення на пост Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин неформально підпадає під сферу впливу російської делегації, тому Москва доклала максимальних зусиль, аби пролобіювати свою кандидатуру - Кайрата Абдрахманова. Неофіційно екс-главу казахського МЗС підтримував і Будапешт, незважаючи на участь у виборах власного кандидата, маючи, натомість, кулуарні стратегічні домовленості з Кремлем. 

Впливове російське видання «КоммерсантЪ» ще у вересні минулого року писало, що Росія вже визначилась із фаворитом на крісло комісара по нацменшинах і активно збирає голоси на підтримку представника Казахстану в ОБСЄ, який у підсумку таки отримав перемогу над угоркою Іжак-Ндіає.  

Між іншим, сам Кайрат Абдрахманов є досвідченим дипломатом та політичним діячем. За свою професійну діяльність встиг попрацювати Надзвичайним і Повноважним послом Казахстану в Австрії, Швеції, представником країни при ООН, та навіть главою МЗС. Але практично всю свою дипломатичну кар’єру щільну увагу приділяв відносинам з Москвою, користуючись особливими зв’язками з головним російським дипломатом Сергієм Лавровим. 

Причини таких особливих відносин можуть бути різні. Але після резонансної публікації статті російського аналогу Wikileaks - видання Ruleaks.net, стало відомо, що з 80-х років Кайрат Абдрахманов був агентом КДБ та казахського КНБ під псевдонімом «Данко». У злитих документах описується, що у співпраці з органами КДБ 22-річний молодий студент Абдрахманов був «ініціативником» та  надавав інформацію добровільно. Про взаємовигідну багаторічну співпрацю дипломата і спецслужб були опубліковані матеріали навіть у російських «Известиях». 

Все це можна назвати випадковим збігом обставин, якби не активізація Угорщини та підконтрольних їй організацій на Закарпатті одразу після призначення Кайрата Абдрахманова на пост Верховного комісара ОБСЄ. Головна мета кабінету угорського прем’єра Орбана – легалізувати «утиски угорської меншини України» через інституції ЄС, а саме ОБСЄ та її ключову структуру – Комісаріат у справах національних меншин, на який ворожа для нас Росія має безмежний вплив. Перший приклад цьому – призначення Абдрахманова. 

По друге, Угорщина намагатиметься у будь-який спосіб пролобіювати через вказаний комісаріат розміщення на Закарпатті постійно діючої Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, яка «фіксуватиме» скарги етнічних угорців краю на порушення їхніх прав, свобод тощо. А організувати такі провокаційні дії чи скарги, як відомо, справа техніки.

І тому Угорщина не втрачає час. 20 січня глава МЗС Угорщини Петер Сійярто публічно звернувся до Кайрата Абдрахманова з проханням якнайшвидше дозволити працювати СММ ОБСЄ на території Закарпаття, маніпулюючи інформацією про «жорстокість і переслідування корінних угорців краю, яким погрожують фізичною розправою».

На початку лютого підконтрольні Будапешту лідери угорців Закарпаття Василь Брензович, Ільдіко Орос та Іштван Черничко за ініціативи та підтримки угорських дипломатів провели он-лайн конференцію з Абдрахманова, якому заявили про начебто обмеження мовних та освітніх прав нацменшин в Україні, їх дискримінацію та кримінальне переслідування. Хоча сам лідер «Товариства угорської культури Закарпаття», небезпідставно боячись правосуддя в Україні, ще з минулого року виїхав до Угорщини і не повертається додому. 

Закарпатська угорка та депутат Європарламенту від провладної угорської партії «Фідес» Андреа Бочкор на засіданні парламенту 9 лютого звернулася до ОБСЄ з подібними меседжами, тим самим підтримуючи антиукраїнську кампанію, що тривалий час ефективно координується з Будапешта.  

Більшість експертів із західної політики та двосторонніх українсько-угорських відносин вважають, що це тільки початок спільної кампанії Будапешта і Москви за вплив на керівництво ОБСЄ, підсумком чого має стати розміщення постійної місії на Закарпатті та подальше блокування євроінтеграції України. 

 

03 березня 2021р.

Теги: ОБСЄ, Абдрахманов, нацменшини, Угорщина, Бочкор, Сійярто

Коментарі

ко го знає 2021-03-05 / 08:03:51
Шось тото ОБСЄ якоєсь мутноє. Де Казахстан, а де Европа? Географію у школі прогулювали

НОВИНИ: Політика

16:17
/ 16
Закарпатська церковна аномалія: погляд з Києва
09:30
Гурт "Vandor" представив новий кліп на пісню "Сам п'ю"
08:38
Данілов закликав до відсічі у війні на інформаційному фронті
14:51
/ 3
Уповноважений із захисту державної мови звернувся до Закарпатської ОДА щодо мовного інциденту у дитсадку Виноградова
09:47
/ 5
ОДА перевіряє інформацію про можливу відмову прийняття дитини в дитсадок у Виноградові через незнання угорської
23:38
Чотири країни-сусідки онлайн обговорять можливості розбудови велодоріжок та транспортних коридорів
17:34
/ 17
Уряд погодив кандидатуру Петра Добромільського на посаду заступника голови Закарпатської ОДА
10:24
/ 20
Закарпатка, що "запустила" головний фейк війни про "розіп'ятого хлопчика", скаржиться, що він негативно відбився на її родині
10:20
/ 25
Київський куратор закарпатських "слуг народу" "відхрестився" від співпраці з одіозним Волошином
21:45
/ 12
Експертиза підтвердила, що "ріднозакарпатський" заступник мера Ужгорода Пинзеник їздив за кермом п'яним – "Магнолія-ТВ"
16:44
/ 53
Департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА очолить київська мукачівка Марусинець
08:21
/ 45
Брати Андріїви "проштовхують" перейменування вулиці в Ужгороді іменем покійного предстоятеля церкви держави-агресора (ДОКУМЕНТ)
15:38
/ 9
Очільником департаменту культури Закарпатської ОДА стане головред Мукачівського драмтеатру Тищук
15:31
/ 2
Звільнений із посади голови Свалявської РДА Тарабій призначений заступником керівника Мукачівської РДА
14:34
/ 59
"Ріднозакарпатського" заступника мера Ужгорода Пинзеника затримали п'яним за кермом авто
23:59
/ 6
Коли ж, нарешті, посадовці в Україні стануть українськими
22:27
/ 8
Зеленський звільнив голову Свалявської РДА Тарабія і призначив головою Рахівської РДА Небилу
17:41
/ 3
12 років в’язниці за Путіна
12:20
/ 10
У колишніх співробітників фірм, що мали стосунок до виділення землі Медведчуку на Закарпатті, провели обшуки
14:18
/ 17
Єпископ Ніл вже називає МГКЄ "Церквою", а православний сепаратист Сидор агітує за її sui juris
19:56
/ 7
На проміжних виборах до ВР на Прикарпатті та Донеччині кандидати від Партії угорців України "технічно" набрали 35 голосів на двох
17:02
/ 11
Упійманим на хабарі головою ОТГ на Хустщині є представник ОПЗЖ Михайло Мушка з Керецьок
15:55
/ 21
Дорчі без маски: "скандальна" депутатка Берегівської ОТГ системно ігнорує обмеження карантину
12:14
/ 9
Зеленський призначив головою Мукачівської РДА Едгара Токаря
21:34
/ 3
У четвер в Ужгороді представлять нового прокурора міста
» Всі новини