Свалявські зустрічі Олеся Гончара

Нинішнього року класику української літератури Олесю Терентійовичу Гончару виповнилося б 90. 3 найновіших публікацій письменника довідуємося про досі незнані життєві обставини, про те, як обдарований талантом сирота змалку торував собі шлях у житті. Допомагало йому найвище обдаровання — передчуття - провидіння.

Олесь Гончар
Олесь Гончар

Саме це провидіння знову привело Олеся Гончара в гори. Але цього разу це були не ті грізні гори з важкими походами-боями в Трансільванських Альпах, де сержанту-мінометнику з допомогою коней, нав'ючених військовим спорядженням, довелося підніматись на круті кряжі й обминути загибель, а унікальний, рідкісної краси куточок мирних лісистих Карпат, що на Свалявщині. Сюди, у най-віддаленіше село Ганьковицю, з якою транспортний зв'язок тільки вузькоколійкою (нею звозилася паровозиком деревина з лісу в Сваляву), Олесь Гончар у важкий для себе і приятелів час разом з відомим літературознавцем Володимиром П'яновим і закарпатським письменником Іваном Чендеєм приїжджає "нелегально" (про це майже ніхто не знав). Не стільки на звичайний відпочинок, а щоб усім хоч трохи усамітнитись... Тут, у вузькому колі, було відзначено і полудень віку В.П'янова, який давав благословення в літературу не одному молодому шістдесятникові. Лісовий затишок дорогому гостеві О.Гончару, як, власне, й іншим митцям, створювало без розголосу інтелігентне, щире подружжя Полянських - директор Ганьковицької школи Володимир Костянтинович та учителька української мови і літератури цієї ж школи Марія Олексіївна. А погідного травня 1986 р. Олесь Гончар, як голова Українського комітету захисту миру, перебуваючи на Закарпатті у зв'язку з проведенням тут Міжнародної конференції прихильників миру, знову приїжджає у милу його серцю мальовничу Свалявщину. Взаємно радісно-хвилюючою і для свалявців, і для самого письменника та його дружини Валентини Данилівни стала ця зустріч, бо була відкритою і велелюдною. Але спершу О.Гончар відвідав тих малят, які приїхали із Чорнобильської зони на відпочинок у профілакторій "Кришталеве джерело", щиро цікавився станом їхнього здоров'я. Затим багато його шанувальників зустрілися віч-на-віч з улюбленим письменником у Свалявській школі-інтернаті. Тодішній директор цього навчального закладу Ю.П.Тидір, завідуюча райметодкабінетом О.В.Яній, вчителі та учні школи щиро вітали високого гостя. Олесь Терентійович відчув це тепло, дякував. Згадав письменник-фронтовик той час, коли проходив із боями через красиві Карпатські гори. І коли загинули його бойові побратими (деякі, може, лежать і в безіменних могилах в Ужгороді, у Карпатах), він дав клятву, якщо залишиться живим, написати про їхнє коротке, сповнене подвигів життя.
Своєрідним продовженням цієї незабутньої зустрічі став урок-брифінг, проведений у ЗОШ №3 м.Свалява під керівництвом
учительки української мови та літератури М.М.Шашковської. Тут був розіграний цікавий спектакль: до кореспондентів (учнів класу) прийшов високий та елегантний, знаючий і мудрий у своїх відповідях сам Олесь Гончар, образ якого прекрасно зіграв старшокласник, відмінник навчання Юрій Мелеш. Учні написали листа у Київ Олесю Терентійовичу. Крім цього, фотознімки з розповіддю про перебування О.Гончара у Сваляві, його цікаву зустріч з освітянами і школярами надіслала також учителька О.В.Яній. Відповідь не забарилися: "Зустрічі на Свалявщині для мене незабутні".
Щоб прихильне Провидіння супроводжувало і нашу життєву долю, не забуваймо щиросердні слова Олеся Гончара, звернені до всіх, особливо до молоді:
"...Нинішнє життя, яким воно не є складним, все ж треба цінувати, боротися за нього... Будьте роботящими, духовно багатими і щасливими людьми на своїй землі".

Йосип Долинич, м.Свалява.
16 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
15:28
У Міжгір'ї на початку липня відбудеться фестиваль "Рекітське сузір'я"
» Всі новини