В Ужгороді за європейські кошти реставрують греко-католицький кафедральний собор (ФОТО)

У приміщенні Ужгородського греко-католицького Кафедрального Собору, у відновленому Консисторіальному залі для урочистих подій резиденції Мукачівських єпископів відбулося засідання Наглядової ради щодо реставрації у рамках проекту транскордонного проєкту «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини».

В Ужгороді за європейські кошти реставрують греко-католицький кафедральний собор (ФОТО)

Учасники прокоментували хід робіт та розказали про головні досягнення проміжкового періоду проєкту.  

Хрестовоздвиженський собор в Ужгороді – це пам’ятка архітектури національного значення та найвпізнаваніший архітектурний символ міста.  А також - головна святиня Мукачівської греко-католицької єпархії та резиденція мукачівських єпископів. Він є однією з найбільш ранніх пам’яток барокового мистецтва в Україні. У храмі представлено цілий комплекс настінного живопису відомих митців Андрія Тртіни, Фердинанда Видри та Йосипа Бокшая.  

Владика Ніл (Лущак Юрій), Апостольський Адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії зауважив, що учасники заходу перебувають у Консисторіальному залі, який теж був відреставрований кілька років тому. «Тепер відбувається реставрація  настінного живопису головної нави Кафедрального собору -пам’ятки архітектури і перлини Ужгорода, - каже владика Ніл. - Цей розпис був виконаний славним художником Йосипом Бокшаєм, нині він у пошкодженому стані». За совами владики Ніла, реставраційні роботи почалися з єпископської каплиці ще у 2009 році,  потім почали роботи в Кафедральному соборі, закінчена реставрація святилища за іконостасом, де священики відправляють божественні літургії. «Розпис Бокшая, який відновлюють дуже пошкоджений, це дуже потрібно, щоб наші вірники і також багато людей, які відвідують Ужгород, могли побачити ту красу оновлену», - зауважив владика Ніл.

О. Петро Береш, керівник проекту «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини» нагадав, що підготовчі роботи з реставрації розпочалися ще з ініціативи владики Мілана. Вдалося повністю оновити дах собору. «Тепер відбувається реставрація головної нави, іконостасу, водночас проходять реставраційні роботи у Кошицькому кафедральному  римо-католицькому соборі, оскільки це міжнародний проєкт. Це поєднання двох міст, які завжди мали дуже близьку історію», - додав о.Петро Береш.

У рамках проекту проходить реставрація Урбанової вежі у м. Кошице (Словаччина), в також  інтер’єру Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору в м. Ужгороді. Проект, що співфінансується з коштів гранту Європейського Союзу, передбачає проведення реставрації настінного живопису, відновлення дерев’яних елементів іконостасу та вівтаря. Про це розповів Євгеній Лукша, менеджер проєкту «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини». «Роботи в храмі веде переможець міжнародного тендеру – Підприємство об’єднання громадян «Центр-Комплекс» за реставраційним проектом, опрацьованим Науково-дослідним сектором Львівської національної академії мистецтв. Загальна кошторисна вартість реставраційних робіт становить 11 940,0 тис. грн. На реалізацію заходів та проведення реставрації передбачено 3 роки», - каже Євгеній Лукша. 

Михайло Приймич, експерт-мистецтвознавець проекту зауважив, що під час робіт були зроблені чимало відкриттів. «Ми не могли уявити, що зможемо побачити живопис 18-го століття. Консисторіальний зал був відкриттям не тільки у нас, але й у Словаччині, Угорщині, ніхто про цей живопис навіть не здогадувався. Наш собор - це є унікальна пам’ятка з багатьох позицій. Він є візиткою Ужгорода, саме звідси починається освіта і наше культурне відродження», - каже Михайло Приймич.  Проект реставрації собору почав втілюватися ще кілька років тому. В 2011 році було відкрито живопис відомого європейського майстра 18 ст. Андрія Тртіни. Загалом розписи у соборі здійснювалися відомими митцями у різні роки: етапи у різних роках: Франциском Феком (1779 р), Фердинандом Видрою (1858 р.) та Йосипом Бокшаєм.  

За словами Михайло Приймича, у 2017-2018 роках за кошти Міносвіти розробили проектно-кошторисну документацію. Відтак вже були підстави подаватися на європейський грант. Частина живопису Фердинанда Видри збереглася під роботою Йосипа Бокшая. «Бокшай, можливо, найкращий церковний художник не тільки Закарпаття, - каже Михайло Приймич. – Його розпис собору у 1939 році – це понад 79 квадратів. Цей монументальний живопис був завершений за 1 рік».

Детальніше про реставраційні роботи розповів  Василь Карпів, керівник реставраційних робіт, підприємство об’єднання громадян «Центр-Комплекс». «Мета реставрації  – це збереження культурних надбань спадщини попередніх епох, - каже експерт. - Різні етапи перебудови, перемалювань зачепили цей храм, але для реставраторів це дуже цікаво. Як і  для науковців. Об’єкт неординарний, це національний рівень».

Він зауважив, що проект дуже довго починався у плані підготовки: з 2015-16 років. До того були первинні процеси реставрації: 2011 рік- головної нави, 2009 - каплиці Й.Бокшая, 2013- усієї каплиці. Зараз реставратори працюють над відновленням розпису головної нави Кафедрального собору, який повинні завершити протягом 2 років. 

Транскордонний проект «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини», продовжує свою реалізацію в містах Ужгород (Україна) та Кошице (Словаччина). 

У рамках проекту проходить реставрація Урбанової вежі у м. Кошице (Словаччина), в також  інтер’єру Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору в м. Ужгороді. Проект, що співфінансується з коштів гранту Європейського Союзу, передбачає проведення реставрації настінного живопису, відновлення дерев’яних елементів іконостасу та вівтаря, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському пресклубі.

 

03 грудня 2020р.

Теги: собор. реставрація

НОВИНИ: Культура

15:35
Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея розпочинає четвертий сезон
09:56
/ 1
У Закарпатському муздрамтеатрі показали останню перед введенням локдауну виставу
04:12
У Закарпатській обласній бібліотеці відновлюють книгосховище, підтоплене влітку після дощів
09:53
Виставу "У полоні Снігової королеви" показали в обласному муздрамтеатрі в Ужгороді
12:23
Закарпатський муздрамтеатр підготував для дітлахів новорічні вистави
11:10
Закарпатський муздрамтеатр завершив рік прем'єрою "Ідеального весілля"
10:59
"Світ живої любові" Ірини Густі (Звонар) вийшов друком на Закарпатті
01:57
/ 1
Різдвяний концерт Закарпатського народного хору відбувся в Кафедральному соборі в Ужгороді
18:36
На вихідних дитяча група аматорського театру покаже в Ужгороді нетипову "Попелюшку"
15:42
/ 1
Різдвяно-новорічну програму Carol of the bells представив симфонічний оркестр обласної філармонії в Ужгороді
09:44
Нова поетична збірка Василя Кузана "Три по сто" вийшла друком в Ужгороді
01:57
Закарпатський народний хор запрошує на святковий благодійний концерт "Возвеселімся" (РОЗШИРЕНО)
15:29
Зимова виставка з нагоди ювілею Товариства угорських митців Закарпаття ім. Ревеса експонується в Ужгороді
12:22
На Закарпатті вийшло друком нове бібліографічне видання "Дмитро Федака"
10:58
В останню неділю 2020-го Закарпатський муздрамтеатр запрошує на прем'єру англійської комедії "Ідеальне весілля"
09:31
Книга спогадів Івана Коршинського "Про незабутнє" побачила світ на Закарпатті
03:29
/ 2
В Ужгородському греко-католицькому Кафедральному соборі відбудеться благодійний концерт "Возвеселімся"
23:29
/ 1
До короткого списку претендентів на Шевченківську премію увійшла уродженка Ужгорода Оксана Луцишина
16:55
На Міжгірщині презентували збірку коломийок, записаних у Колочаві від місцевих жителів
11:33
Збірка поезій Софії Малильо "Кухоль щастя" вийшла друком на Закарпатті
01:34
/ 2
Товариство угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса відкрило ювілейну виставку в Ужгороді
12:36
Спілка фотохудожників Закарпаття назвала переможців конкурсу "Замки Карпатського регіону"
09:57
Поетична збірка Василя Химишинця "А сонце струшує проміння" побачила світ на Закарпатті
09:50
Ювілейна виставка скульптора Василя Олашина експонується в галереї "Ужгород"
13:30
В Ужгороді презентують 4-й том "Історії України" Сергія Федаки
» Всі новини