Повноваження СБУ за проєктом Зеленського загрожують зловживаннями – місія ЄС

Консультативна місія ЄС критично ставиться до президентського законопроєкту щодо реформування СБУ, який передбачає надзвичайні повноваження Служби безпеки.

Повноваження СБУ за проєктом Зеленського загрожують зловживаннями – місія ЄС

Про це йдеться у статті Європейської правди "Служба духовності та безпеки: що Захід просить змінити у президентській реформі СБУ".

"Одним з ключових питань для дискусії є надзвичайні повноваження СБУ, особливо в частині правоохоронного статусу та досудового слідства. Ми тривалий час пояснювали (українській стороні, - ред.), що це не лише робить СБУ неефективною, а й відкриває можливості для зловживань", - йдеться у коментарі КМЄС.

"Також, на жаль, у чинному проєкті ми бачимо нечітке визначення державної безпеки, яке залишає забагато простору для інтерпретацій – особливо коли йдеться про економічні злочини та корупцію. Ми вважаємо, що СБУ повинна припинити активність у цих сферах", - зазначили в місії.

Дипломатичнішу, але також однозначну заяву з цього приводу ЄвроПравді передали з НАТО. Там наголосили, що не сприймають аргументи СБУ про потребу розширити повноваження за межі тих, що передбачені чинним Законом про нацбезпеку.

"Важливо підкреслити, що ці норми жодним чином не підривають ефективність Служби", – пояснив глава представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, наголосивши, що у підсумку реформи Україна має отримати спецслужбу, здатну до ефективних дій у сферах контррозвідки, контртероризму та захисту держтаємниці.

Крім того, як йдеться у статті, Міжнародна дорадча група, яка складається з експертів із США, НАТО та ЄС, підготувала документ із аналізом президентського проєкту про реформу Служби безпеки України, в якому критикують перетворення СБУ на всесильну структуру.

МДГ створена в січні 2016 року при Службі безпеки як спеціальний орган, до якого увійшли Консультативна місія ЄС, офіс зв’язку НАТО та посольство США.

"СБУ, порівняно з більшістю подібних органів у державах-членах ЄС і НАТО, є гібридним органом з надмірними повноваженнями, це робить Службу неефективною й створює можливості для зловживання повноваженнями й корупції", – попереджає МДГ і рекомендує парламенту "доопрацювати" законопроєкт, змінивши його ключові норми.

За даними ЄвроПравди, в парламенті та у самій СБУ, підтвердили готовність до суттєвих поступок. Рада вже запустила досить рідкісну процедуру повторного першого читання, яка відкриває можливість для докорінного перегляду законопроєкту, його структури та ключових положень (до президентських проєктів вона майже ніколи не застосовується).

Одна з головних суперечок точиться про те, чи має Служба безпеки лишатися повноцінним слідчим органом (паралельно із Нацполіцією, ДБР, НАБУ), чи вона має поступово перетворюватися на розвідувальний орган, спецслужбу західного зразка (що відповідає порадам та практиці країн НАТО і ЄС).

Президентський проєкт, всупереч чинному закону "Про Нацбезпеку", пропонує відмовитися від змін, досягнутих в останні роки, і повернутися до СБУ зразка 1992 року, створеної на уламках радянського КДБ.

"Положення законопроєкту залишають за СБУ широкі повноваження на проведення досудового розслідування, які виходять далеко за межі забезпечення державної безпеки та повноважень, передбачених Законом про нацбезпеку",– йдеться у документі МДГ.

Окремо західні експерти наголошують на тому, що СБУ і надалі має право розслідувати економічні злочини, корупцію, протидіяти оргзлочинності тощо – тобто те, що останніми роками було найбільшою плямою на репутації Служби. Особливо – "завдяки" скандально відомому "Управлінню К" та його куратору, ексзаступнику глави СБУ Павлу Демчині, на адресу якого у ЗМІ лунали численні звинувачення у корупції, тиску на бізнес, "масках-шоу".

"Повноваження (таких підрозділів) стали ширшими і ще більш розмитими… Це схоже на намір СБУ зберегти головну роль у боротьбі з усіма видами організованої злочинності – як внутрішньої, так і міжнародної", – занепокоєні міжнародні експерти.

08 травня 2020р.

Теги: СБУ, Зеленський

НОВИНИ: Різне

01:39
Україна виконає 11 вимог угорщини стосовно захисту прав національних меншин у межах вступу в ЄС
21:26
Для чого потрібні сертифікати відповідності
21:21
Використання фрилансу як кроку до постійної роботи
21:17
Робота в Бельгії: Перспективи та як знайти роботу
14:28
Де обрати найкращий тент з ПВХ онлайн
10:01
Нардепу Тищенку повідомили про підозру за позбавлення волі ексвійськового
06:01
Зеленський замінив командувача Об’єднаних сил ЗСУ Юрія Содоля на Андрія Гнатова
05:51
сійярто заявив, що угорщина оскаржить рішення ЄС про €1,4 млрд з росактивів на зброю Україні
16:12
ЄС схвалив виділення до €1,4 млрд з активів рф на зброю для України, угорщина не могла блокувати і розлючена
14:30
Начштабу "Азова" подав заяву в ДБР на командувача Об'єднаних сил ЗСУ генерала Содоля: просить розслідувати великі втрати
12:39
ЄС наступного тижня виділить на підтримку України першу частину із 2,5 млрд євро від росактивів
12:25
ЄС знайшов спосіб обійти вето угорщини на закупівлю зброї для України за рахунок заморожених російських активів
21:17
Огляд Volvo EX30: Компактний розмір, велика ефективність
15:15
У зіткненні Renault і Volkswagen-а біля Середнього загинув водій першого авто, а водій і пасажирка VW потрапили до лікарні
22:47
Як підготуватись до НМТ-2025
22:42
Місія: стиль для літньої вечірки
14:15
Рада ЄС офіційно підтвердила початок переговорів про вступ з Україною і Молдовою 25 червня
19:14
Альтернативні методи буріння свердловини: гідроударні та лазерні технології
13:44
Опозиційний до орбана Мадяр проти надання зброї Україні, хоча називає путіна агресором
22:49
Найбільшу групу Європарламенту поповнили опозиційні до орбана угорці
22:34
Чому проєктування та монтаж інженерних систем варто довірити компанії "Майстерно"
22:29
Металопластикові вікна – сучасне рішення для сучасних квартир
22:24
Переваги встановлення сонячної станції для дому
20:38
Рада дозволила фінансувати підрозділи Сил оборони з місцевих бюджетів
20:45
ProIT – нове українське медіа, яке буде корисне айтівцям, і ось чому
» Всі новини