У закарпатській Колочаві створять атракційну пасіку та проведуть фестиваль меду

Територія національного природного парку «Синевир» є однією з екологічно найчистіших в Україні, а особливі географічні та кліматичні умови гірського краю і наявність величезного різноманіття медоносних рослин дозволили зберегти тут донині автохтонний медоносний вид бджоли – карпатський. За міжнародною класифікацією він відноситься до Apis mellifera carnica var. ukrainiсa carpatica.

У закарпатській Колочаві створять атракційну пасіку та проведуть фестиваль меду

В. о. начальника відділу рекреації НПП «Синевир», відомий бджоляр Василь Беца розповідає, що селекціонери вже створили ряд ліній та типів цього виду, зокрема, типи колочавський, вучківський, синевир, говерла і рахівський. Та проблема виникла у збереженні чистопородності карпатської бджоли.

«Наш регіон з усіх боків оточений горами, що є добре для збереження чистопородності, – каже фахівець. – Але «пасічники-кочівники» привозять на територію регіону інші породи бджіл, що призводить до великого «засмічення» генофонду місцевих пасік та розповсюдження небезпечних бджолиних хвороб».

Щоб якось зберегти карпатку, пасічники об’єдналися і разом виборюють право на юридичну заборону ввозу інших порід на територію парку. Так виникла ідея, а згодом вдалося виграти проєкт «Карпатська бджола – спільні заходи із збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна» у 2014 – 2020 рр. Виконує проєкт Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», громадська організація об’єднання пасічників «Карпатська еко-пасіка», Колочавська сільська рада, Асоціація для Розвитку та Промоції Підкарпаття «Pro Carpathia». Діяльність за проєктом здійснюється в Косівському районі (Івано-Франківська область) – природне середовище для виникнення та поширення гуцульського типу карпатської породи бджіл; Міжгірський район (Закарпатська область), де поширений інший тип карпатської бджоли – Колочавська бджола; Підкарпатський регіон (Польща), який також має багато пасік і відомий унікальним медом з хвойних дерев.

«Проєкт спрямований на створення цілісних підходів до збереження місцевої аборигенної карпатської бджоли разом з промоцією традицій бджільництва в Карпатах, – розповідає адміністративно-фінансовий менеджер проєкту Василь Худинець. – Основними результатами проєкту стануть транскордонні заходи, спрямовані на популяризацію природної спадщини (фестиваль меду в Колочаві, заключна конференція у Косові, воркшоп у Ряшеві); вивчення породної композиції високогірних карпатських пасік та визначення рівня мінливості породи в контексті декількох сезонів; дві виставки вуликів на території під відкритим небом, що представляють історію бджільництва в Карпатах; три туристичні маршрути, включаючи основні туристичні місця, пов’язані з історією та наявністю бджільництва; промоційні публікації для залучення відвідувачів тощо».

Колочавська сільська рада вже почала підготовку до заходів, які будуть проводитися цьогоріч в рамках проєкту, а саме: проведення у липні Карпатського фестивалю меду в Колочаві, організація науково-моніторингових експедицій на високогірні пасіки, створення постійно діючої виставки просто неба на території Колочавської ЗОШ І – ІІІ ст. №2 «Карпатська пасіка в історичному розрізі – від дуплянки до «розумного» вулика» тощо. Атракційна пасіка буде цікавою і корисною, адже школярі зможуть тут дізнаватися більше про бджолярство, що підсилить інтерес до цієї справи, а також тут планують проводити екскурсії для туристів. Для відвідувачів закуплять спеціальні захисні костюми.

«Розробляються також туристичні маршрути, зокрема, пішохідний «Колочавські медові стежки», який охоплюватиме пасіки у селі Колочава. Маршрут буде промаркований і позначений на туристичній мапі трьома мовами: англійською, українською та польською. Карта буде доступна в онлайн-версії на вебсайтах партнерів, у соціальних мережах, розповсюджуватиметься під час заходів проєкту. Цей проєкт сприятиме збереженню природної спадщини, популяризації традицій бджільництва і створить ще одну цікаву атракцію для туристів у Колочаві», – наголосив Василь Худинець.

Марія Шетеля, фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою НПП «Синевир»

 
24 лютого 2020р.

Теги: пасіка, фестиваль, Колочава

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
» Всі новини