15 кращих закарпатських книжок за версією Всеукраїнського рейтингу "Книжка року"

Схоже, минають ті часи, коли ми стояли на узбіччі літературного та книжкового життя в Україні. Ще одним підтвердженням цього став цьогорічний рейтинг «Книжка року», який не має аналогів в державі. Понад 120 експертів оцінювали книжкові новинки у півтора десятку номінацій.

15 кращих закарпатських книжок за версією Всеукраїнського рейтингу "Книжка року"

Уперше серед експертів були і двоє закарпатців – письменники Галина Малик і Василь Кузан, які могли побачити «кухню оцінювання» із середини і запевнили, що голосування здійснювалося абсолютно демократично і без жодного тиску.

Цього року Закарпаття було представлено у рейтингу як ніколи широко – 21 видання. (Хоча, ясна річ, не всі новинки варті уваги потрапили на очі журі). Тому приємно, що чимало закарпатських книжок заслужили схвальні оцінки експертів, а деякі навіть стали лідерами у своїх номінаціях.

Ми згрупували видання закарпатців за місцем у рейтингу і отриманими балами, аби представити загальну картину нашої області.

Тож чудова закарпатська п’ятнадцятка виглядає так (видання, які отримали менше одного балу ми вже не враховували):

1. Альбом «Адальберт Ерделі» (видавництво Олександри Гаркуші) – друге місце у номінації «Мистецтво», 61,33 бали.

2. Галина Малик «Вуйко Йой і Лишиня» (київське видавництво «Грані-Т») -- друге місце у номінації «Книжки для малечі», 43, 31 бали.

3. Богдан Корж, Людмила Радько «Вибране» (Ужгородська міська друкарня), дванадцяте місце у номінації «Мистецтво», 14,48 бала.

4. Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили – найдужчої людини світу» (львівське «Видавництво Старого Лева») -- тринадцяте місце у номінації «Твори для підлітків» -- 12, 46 балів.

5. Василь Комендар «Лікарські рослини Карпат» (видавництво «Мистецька лінія») – шістнадцяте місце у номінації «Енциклопедичні та довідкові видання», 10,94 бали.

6. Михайло Приймич «Перед лицем твоїм. Закарпатський іконостас» (видавництво «Карпати», «Гражда») – вісімнадцяте місце у номінації «Мистецтво», 9,29 балів.

7. Євгенія Навроцька «Історія та культура ромів» (видавництво Олександри Гаркуші) – сімнадцяте місце в номінації «Етнографія», 7,00 балів.

8. Ольга Кустрьо «Розповіді про Піціка, який живе в Ужгороді» (видавництво «Мистецька лінія») – двадцять друге місце в номінації «Книжки для малечі», 5,23 бали.

9. Оксана Луцишина «Не червоніючи», київське видавництво «Факт» -- двадцять шосте місце в номінації «Проза», 5,11 балів.

10. Василь Кухта «Гуцульський Париж» (Ужгородська міська друкарня) – двадцять перше місце в номінації «Поезія», 4, 92 бали.

11. Юрій Шкробинець «Може, в Лету не кане ім’я» (видавництво «Карпати») – тридцять друге місце в номінації «Поезія», 2,46 балів.

12. Сергій Голубокий «Скрипкові майстри України» (київське видавництво «Конус-ю», двадцять восьме місце в номінації «Енциклопедичні та довідкові видання», 1,94 бали.

13. Андрій Любка «Вісім місяців шизофренії» (видавництво «Ліра»), сорокове місце в номінації «Поезія», 1,12 балів.

14. Альманах «Джинсове покоління» (видавництво «Карпатська вежа») – п’ятдесят друге місце в номінації «Проза», 1, 11 балів.

15. Лідія Повх «Біла хатка на горбку» (видавництво «Карпати») – тридцять друге місце в номінації «Книжки для малечі», 1,00 балів.

Треба відзначити надзвичайно високу конкуренцію у кожній номінації, адже змагалися кращі книжки з усієї України. Особливо важко здобувати бали у номінаціях «Проза» та «Поезія», де представлені найвизначніші письменники сучасності.

Тим не менше Закарпаття цього року виглядало гідно, про що свідчить і укладений вище список. Хоча нашим книжкам дуже важко конкурувати зі столичними у «розкрутці». Про більшість з них експерти дізнаються лише при оцінюванні.

Ще один фактор, який працює проти периферії – це те, що експерти фізично не в змозі детально ознайомитися з понад сотнею книжок. Тому доводиться їх хіба переглядати. У підсумку -- велику роль відіграє оформлення і об’єм книжки. Чим багатше видана праця, тим має більше шансів стати лідером у своїй номінації. (Промовистий доказ – альбом «Адальберт Ерделі»).

Ясна річ, що провінції важко змагатися у фінансових можливостях зі столицею. Саме тому серед переможців у номінаціях лише кілька видавництв не з Києва.

Прикро, що оформлення часто цінується більше , ніж зміст. І чергові яскраві перевидання «Вінні Пуха» чи «Пітера Пена» стоять у рейтингу вище за найновіші твори українських авторів. Хоча коректніше би було зарубіжну класику для дітей виділити окремо, як це зроблено в «дорослих» номінаціях.

Рейтинг «Книжка року», ясна річ, не претендує на абсолютність та вичерпність. За словами його організаторів Костянтина Родика та Галини Родіни, вони просто намагаються зорієнтувати читача у сучасному книжковому потоці. Приємно, що нарешті у цьому літературному морі знайшло своє гідне місце і Закарпаття.

Олександр ГАВРОШ, Ужгород-Київ
13 березня 2008р.

Теги:

Коментарі

ерделі 2008-03-21 / 16:45:00
там любка рулить

художник 2008-03-21 / 10:05:00
Більш детально про книгу - альбом "Адальберт Ерделі" можна почитати, а ткож замовити видання на сайті http://erdeli.com.ua/

НОВИНИ: Культура

01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
» Всі новини