Дивосвіт закарпатського живописця Івана Ілька

Вочевидь, нинішній рік обіцяє бути надзвичайно щедрим на помітні й знакові події в культурно-мистецькому житті нашого краю: фольклорні та пісенні фестивалі, вернісажі, творчі вечори, благодійні концерти, персональні художні виставки тощо…

Дивосвіт закарпатського живописця Івана Ілька

Так, нещодавно шанувальників образотворчого мистецтва приємно здивувала і потішила яскрава експозиція Заслуженого художника України, голови обласної організації Національної спілки художників України живописця і графіка Бориса Кузьми.
Під час Шевченківських днів 9 березня за підтримки обласної ради в Ужгороді відбувся велелюдний і величний благодійний концерт за участі широко відомих та улюблених співаків: народних артистів України Павла Дворського, Степана Гіги та Петра Матія, кошти від якого підуть на реставрацію чудової пам’ятки сакральної архітектури - Хрестовоздвиженського кафедрального храму грекокатолицької єпархії.
Гідне місце у цьому ряду, сподіваємося, займе і персональна виставка та презентація своєрідної "Арткниги" відомого і шанованого живописця, Заслуженого художника України Івана Івановича Ілька з нагоди його 70-ти річного ювілею, що відбулися в залі Закарпатського художнього музею ім. Й. Бокшая минулої п’ятниці.
На суд глядачів, численних відвідувачів та шанувальників його творчості автор завдяки унікальному київському виданню - альбому репродукцій та представленим роботам різних періодів, чи не якнайповно представив у ретроспективі всю різножанрову образну палітру свого духовного і творчого дивосвіту.
Хоча, слід визнати, позаду у визнаного майстра за більш ніж п’ять десятиліть професійного малярства було чимало виставок на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях у багатьох європейських країнах, США та Канаді, де талановитий художник намагався винести свою самобутню сутність, своєрідну і неповторну пластику образів, чим незмінно привертав увагу і мистецтвознавців, і вже відомих колег…
Тож невипадково, ще в далекому 1980 році знаний український мистецтвознавець Григорій Островський у журналі "Вітчизна" стверджував: "Іван Ілько належить до тих, хто вже багато років тому почав торувати нові шляхи закарпатського живопису, рішуче розсуваючи рамки його жанрового, тематичного та образотворчого діапазону. Сьогодні - це досвідчений та зрілий майстер, який з успіхом працює в станковому і монументальному живописі, пейзажі, побутовому жанрі.
Вірний невгасимим принципам реалізму, Іван Ілько впевнено продовжує кращі традиції попередників". Вочевидь, ті щасливі юнацькі роки, коли тодішньому учневі Ужгородського училища прикладного мистецтва Івану Ільку поталанило близько зійтися і вчитися у справжніх метрів Закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Федора Манайла, Антона Кашшая, залишили незгладимий і незгасний слід в його творчій біографії, мистецькій і життєвій позиції.
За кілька десятків років невпинної творчої роботи Іван Ілько створив чимало яскравих полотен у різних жанрах, які нині прикрашають державні та приватні зібрання й колекції України, Болгарії, Німеччини, Словаччини, Росії, Канади, США, Угорщини, Румунії.. З плином часу малярська манера художника, який перебував у невпинному потоці образотворення, змінювалася, збагачувалася, набувала нових, якісних форм і рис, проте незмінно усталеним залишилося лише одвічне прагнення майстра віддано служити святим і чистим ідеалам реалістичного мистецтва… Мабуть, саме тому його ім’я не загубилося через роки, як не зникає відчуття його присутності в художньому, культурному і громадському житті нашого краю і зараз. Більше того, можна ствердно мовити , що з дня на день не меркне, а навпаки зростає естетична і духовна цінність його щедрого внеску, і в день минувший, і в день прийдешній…
Про це, зокрема, щиро й тепло говорили ювілярові під час відкриття вернісажу керівник обласної організації Національної Спілки художників України Борис Кузьма, начальник управління культури ОДА Юрій Глеба, владика Мукачівсько-Ужгородської грекокатолицької єпархії, єпископ Мілан Шашік, професори УжНУ Сергій Федака та Михайло Тиводар мистецтвознавець Михайло Приймич, керівник громадсько-культурного об’єднання "Рідне Закарпаття" Василь Габорець, колеги-живописці зі Словаччини та Києва, близькі та друзі художника.
А на завершення, під звуки народної троїстої музики, відомому живописцю Івану Ільку в знак його незаперечних заслуг у розвитку вітчизняного образотворчого мистецтва були вручені почесні грамоти облдержадміністрації та обласної ради.

Владислав Бильов, сайт Закарпатської обласної ради
12 березня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

21:31
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
11:03
Конкурс імені Ірлявського на Закарпатті цьогоріч відбуватиметься дистанційно
09:52
Талановитих дітей запрошують виступити разом із Закарпатським народним хором
15:29
В Ужгородському замку відкриють виставку знахідок з розкопок церкви Св. Юрія
22:23
Історичний музей у мукачівському замку "Паланок" відкриється для відвідувачів з 12 травня
09:48
/ 1
"Ерделівські читання" на Закарпатті перенесли з травня на жовтень
22:51
Ужгородка в Італії виставила на аукціон свою картину, аби допомогти лікарям
04:46
/ 3
Найкращим українським фільмом визнано стрічку, відзняту закарпатцем, на Закарпатті та про Закарпаття
» Всі новини