На Закарпатті цього року очікується хороший врожай кедрових шишок

Згідно з лісовим планом, у 2019 році обсяги збору шишок кедру будуть добрими. Уже лісівники зібрали понад 20 кілограмів шишок цінної породи.

На Закарпатті цього року очікується хороший врожай кедрових шишок

Ростуть кедри на висоті 1350 метрів над рівнем моря, на бідних кам'янистих грунтах.

На початку вересня «професійні бійці» (бригади, які займаються збиранням шишок кедру), об'їжджають усі ділянки, щоб зібрати шишки і відправити їх на переробку.

Могутнє дерево з роду cоснових живе понад 400 років і служить справжнім багатством та окрасою Закарпаття, але крім того воно поширене на Алтаї, нормально себе почуває на Уралі, але найбільше зустрічається в Сибіру. Кедрові ліси очищають повітря, дарують його мешканцям і людям горіхи. Такі дзвінкі кедри ростуть і на території Закарпатської області.

Збором шишок місцеві лісівники займаються з глибокої давнини, а дерева збереглися ще з часів Марії-Терезії. На теренах Брустурянського лісомисливгоспу є навіть кедровий заказник «Горгани і Тавпіширка». Дерево символізує і силу, і здоров'я, і довголіття.

На жаль, шишки на могутній рослині з'являються не частіше раз на 5 років. Дерево в розвитку проходить 3 етапи, на стадії юнацтва кедр пристосовується до зовнішніх умов і ще нездатний утворювати статеві клітини, але в кінці періоду спостерігається плодоношення.

Рослина добре розвивається на стадії зрілості, яка починається з 18 років і триває до 250. Після цього настає етап старіння, коли порушується пластичність пагонів.

Лісівники починають збирати шишки за ознаками, які відомі лише їм. В якому місяці можна збирати кедрові шишки, залежить від місцевості зростання. Однак зазвичай сезон збору врожаю розпочинається в кінці серпня - на початку вересня. Роботи зі збору дорогоцінних шишок кедру проходять так би мовити тихо. Якщо лісових господарників почує кедрівка (птах) - для птахів це буде сигналом, що шишки дозріли, вони хмарою налетять і лісівникамнічого не залишиться.

Після збору працівники лісомисливгоспу відправляють шишки на переробку. Для проведення таких робіт використовуються барабани й спеціальні шишкосушарки. Це, власне кажучи, лабораторії, де лісівники заготовлюють зібране насіння та зберігають його. У Кедринському лісництві Брустурянського лісгоспу шишкосушка - це двоповерхова зрубна хатинка. Ззовні схожа на сауну - як зайдеш усередину, тільки переконуєшся, що точно як сауна: тепло і стійкий аромат хвої. Тепло потрібно для того, аби шишки розкрилися, - так із них легше добути насіння. Для цього зібрані по лісництвах шишки (які до того зберігалися у снігових ямах) поміщають на полиці у цій «сауні». Під тривалою постійною дією тепла вони за кілька днів розкриваються - і з ними починають працювати. Розкриті шишки закладають у спеціальний барабан, схожий на лотерейний, тільки з повздовжніми отворами - коли його крутити, із цих отворів висипається насіння. Його тут називають «крилатка» - адже кожна чорна насінина справді має крило. Ці крила їм пізніше обривають - труть у спеціальному ситі доти, доки залишиться тільки чорнушка. Так, пояснюють лісівники, краще зійде. Ну, а вже провіяні насінини закладають у скляні 10-літрові бутлі. Зберігатися так насіння може десятиліттями.

За день тут можуть переробити до 150 кг шишок. Пізніше частину насіння залишають для потреб власного лісництва, решту віддають колегам з інших лісництв. Так лісівники забезпечують себе власним посадматеріалом.

14 вересня 2019р.

Теги: шишки, врожай

НОВИНИ: Соціо

16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
11:12
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Готрою Фото новина
15:07
У ПП "Чоп", "Ужгород" і "Дякове" тиждень перевірятимуться автомобільні ваги, тому можливі затримки
11:15
/ 2
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Чобо Даковим Фото новина
03:06
Перші маршрути поїздів євроколією з Ужгорода будуть до Будапешта, Відня та Кошиць Відео новина
00:03
/ 3
На Сумщині поліг Іван Скоблей з Греблі на Хустщині Фото новина
15:38
/ 2
В Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Чинадієм Фото новина
11:07
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Попович з Текова Королівської громади Фото новина
15:26
/ 1
На Сумщині поліг Михайло Іваньо з Виноградова Фото новина
12:35
Поки 73-річна власниця пішла за покупками, в Ужгороді горів її будинок Фото новина
04:11
14 квітня на Закарпатті оголошене Днем жалоби за жертвами російських ракетних ударів по Сумах
02:58
На війні з росією поліг Василь Богаш з Черни Королівської громади Фото новина
03:03
Попри будівництво євроколії на дільниці Чоп – Ужгород, пасажири з Одеси, Полтави та Кременчука зможуть дістатися Ужгорода
16:12
/ 16
В Ужгороді відкрили 23-й в Україні з початку повномасштабного вторгнення McDonald's Фото новина
05:33
/ 7
Селищний голова Дубівської ОТГ Каганець втік від громади, яка вимагала зупинити незаконне будівництво ГЕС Фото новинаВідео новина
04:57
/ 1
На Донеччині поліг Петро Бойко з Білок Хустського району Фото новина
02:01
/ 2
У Вільшинках на Ужгородщині попрощаються з Іваном Ганичем, який 3 роки захищав Україну Фото новина
17:20
Петиція про створення парку "Чорні озера" в Ужгороді достроково назбирала необхідну кількість за 5 днів
03:05
З початку року мукачівський замок "Паланок" відвідали майже 22 тисячі туристів
19:51
/ 3
Львівський експрокурор Ільницький, що влаштував гучне весілля і переховувався у тещі на горищі, прилаштувався у ТЦК на Закарпатті
18:18
/ 1
На війні з росією поліг Андрій Слищенко з Горбка Мукачівської громади Фото новина
11:37
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Мирославом Лукачем Фото новина
03:31
/ 6
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва Фото новина
» Всі новини