В Ужгороді презентували книгу про майже тридцятилітній життєпис фестивалю "Інтерлялька" (ФОТО)

Сьогодні в залі Закарпатського академічного обласного театру ляльок відбулася презентація книги-альбому "Лялькове Закарпаття. "ІНТЕРЛЯЛЬКА" у фестивальному русі європейського театрального простору".

В Ужгороді презентували книгу про майже тридцятилітній життєпис фестивалю "Інтерлялька" (ФОТО)

Гостей театру привітав директор Мирослав Петій, який розповів, що видання вийшло друком в ужгородському видавництві "РІК-У" за сприяння департаменту культури Закарпатської ОДА ще наприкінці минулого року, проте колектив вирішив притримати книжкову новинку до особливої нагоди, а саме – до Міжнародного дня лялькаря, який відзначають нині, 21 березня. 

Детально познайомила присутніх із наповненням книги-альбому керівник літературно-драматургічної частини театру Ніна Малишка. Перед читачем – історія зародження та поступу Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Інтерлялька", що вже давно став своєрідним театральним брендом не лише Закарпаття, а й України. Натхненником, організатором і незмінним директором фестивалю впродовж багатьох років був заслужений працівник культури України, Почесний член Міжнародної асоціації лялькарів UNIMA, Почесний громадянин міста Ужгород Олександр Туряниця (1931-2016), вагомій постаті якого присвячені вступні сторінки. Далі ж мовиться про інших численних сприятелів і друзів "Інтерляльки", подано найбільш промовисті відгуки видатних режисерів, акторів, сценаристів, критиків, які в різні часи якісно долучалися до роботи фестивалю. 

Нарешті, чи не найбільш об’ємним розділом відтворено хронологію "Інтерляльки" – зі списками всіх учасників і вистав, афішами та світлинами, а також підсумками роботи журі. Так, за 29 років існування "Інтерляльки" відбулось уже 16 фестивалів за участі близько 85 театрів із 27 країн – як наших найближчих сусідів, так і Австрії, Німеччини, Швейцарії, Франції, Бразилії, Болівії, Аргентини, Китаю та ін. Що ж до вистав, то їх на фестивальній сцені в Ужгороді було представлено щонайменше 250.

Упорядкувати всю цю інформацію, надавши їй довершеного текстового та візуального оформлення, вартувало значних зусиль. Утім, редколегія не планує зупинятися. На додачу до нинішньої новинки та минулорічного видання, присвяченого 35-літтю обласного театру ляльок, уже розпочато роботу над наступною книгою в цій серії.  

Творчу активність колективу відзначила директор департаменту культури облдержадміністрації Оксана Бабунич. З її слів, у театру неабиякий потенціал, якщо між підготовками та показами вистав на рідній сцені, гастролями, участю в престижних фестивалях і проведенням власної "Інтерляльки", колектив встигає ще й продукувати такі видання. До всього, на окрему книгу вже заважив позитивний досвід участі "Бавки" в різноманітних грантових культурних проектах, що так само засвідчує спроможність колективу професійно виготовити та належно презентувати власний мистецький продукт, – додала очільниця департаменту.   

Лише в понеділок колективу театру вручали Гран-прі Всеукраїнського огляду-конкурсу "Прем'єри сезону" в Києві, як уже за лічені дні "Бавка" представлятиме нову виставу, тож готується в поті чола. І в такій щоденній круговерті рідко коли випадає можливість зупинитися та поглянути на свою роботу збоку. Головний режисер театру Наталія Орєшнікова радіє, що спогади про всі ті неповторні фестивалі "Інтерлялька" вдалося зберегти і передчуває, наскільки цікавим та потрібним стане це видання для всіх колишніх і майбутніх учасників фестивалю, а також молоді, яка вивчатиме театральне мистецтво. Доповнив враження колеги режисер Олександр Куцик, наголосивши, що "Інтерлялька" справді гідна такого видання, та, водночас, це чи не найкращий спосіб увічнити пам’ять про "батька" фестивалю Олександра Туряницю – людину, яка вірила в ідею: Ужгород – місто, де живе Велике мистецтво малої ляльки, і з часом у цьому переконалися десятки театрів та тисячі глядачів. 

Символічно, що перший примірник книги-альбому вручили присутній на зустрічі дружині Олександра Туряниці – пані Ельвірі. 

Дещо згодом ознайомитися з виданням зможуть читачі бібліотек області, а також воно буде поширене серед театрів-учасників фестивалю, критиків, спеціалізованих вишів тощо, повідомили Закарпаття онлайн у Департаменті культури Закарпатської ОДА.

 

21 березня 2019р.

Теги: книга, Інтерлялька, презентація

Коментарі

*** 2019-03-26 / 12:43:59
Ієрархія мистецтва,пробуджується. У позиції класифікації УДК-7.Видовищні мистецтва-79.Подаріть по примірнику районам Закарпаття.

НОВИНИ: Культура

01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
» Всі новини