Так було в усі часи. Так є і нині, коли на східних рубежах разом з чоловіками воюють і жінки. Саме вони стали героями нової книги письменниці і воєнної кореспондентки Євгенії Подобної «Дівчата зрізають коси».
Назву книзі дали слова з вірша поетки Олени Задорожної. До книги увійшли спогади 25 жінок-воячок, які брали і продовжують брати участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів. Серед них – як відомі блогерки і журналістки Олена Білозерська та Лєра Бурлакова, росіянка Юлія Топола із «Айдару» (позивний Валькірія), так і не настільки відомі широкому загалу імена. У мирному житті вони мали інші професії, а тут довелося з нуля освоювати фах кулеметниці, медика, мінометниці, снайперки та ін.
Ці історії Євгенія Подобна записувала з листопада 2017 до липня 2018 року. Спочатку – просто як сюжети для воєнних репортажів. А потім з’явилася ідея об’єднати все в книгу. У спогадах йдеться про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.
Розповіді вражають своєю щирістю та правдивістю, яка з жіночих вуст сприймається по-особливому. «Знаєте, в чому полягає відмінність між чоловіками і жінками-снайперами (та, мабуть, не тільки снайперами, у спорті те саме)? Якщо чоловік видихся – йому треба час відновитися, заспокоїтись, відпочити. Якщо жінка – у неї незбагненним чином відкривається друге дихання. Це якась загадка природи, але це так», – розповідає в книзі снайперка Юлія Матвієнко (позивний Білка).
Книга «Дівчата зрізають коси» уже здобула визнання та широку популярність серед читачів. У лютому 2019 року вона стала переможцем Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Обрії». А одна з героїнь книги – Ольга Бенда, яка на війні втратила ногу, минулого року була визнана найгарнішою жінкою-воїном.
Ця книжка побачила світ в рамках проекту Українського інституту національної пам’яті «Усна історія АТО». «Коли моя колега повернулася з АТО, де була парамедиком, я був вражений не від воєнних історій, а від того, як наше суспільство мало помічає і цінує внесок жінок у майбутню перемогу. Цей проект – наш невеликий вклад у те, щоб висвітлити цей «невидимий батальйон», – розповідає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Це вже п’ята книжка Українського інституту національної пам’яті, присвячена російсько-українській війні. Також від 2014 року триває робота над проектом «Усна історія Майдану». В рамках фестивалю «Історія:UA» в Ужгороді запланована презентація двотомника «Майдан від першої особи. Регіональний вимір», де, зокрема, зібрані спогади й учасників Революції Гідності із Закарпаття.
Усі ці книги після презентації будуть безкоштовно передані в бібліотеки та навчальні заклади Закарпаття. Також в електронному варіанті усі книги можна знайти і скачати на сайті Інституту за посиланням: .