Побачила світ книжка закарпатського автора про "мости народної дипломатії" між Україною та Румунією

У кінці 2018 року у львівському Видавництві «Растр-7» побачила світ книга «Україна-Румунія: мости народної дипломатії». Її автор доктор біологічних наук,професор та академік Федор Гамор, розбудовник мостів єднання та транскордонної співпраці між Україною та Румунією.

Книжка «Україна-Румунія: мости народної дипломатії»
Книжка «Україна-Румунія: мости народної дипломатії»

Як зазначає автор у підзаголовку до книги, це - «Нотатки з нагоди 20-річчя участі Союзу українців Румунії та Карпатського біосферного заповідника в процесі розвитку українсько-румунської транскордонної співпраці на Мараморощині».

Більше деталей подає професор Федір Гамор: «У цій книжці ми постарались показати різні аспекти нашої співпраці. Я хочу сказати, що це збірник матеріалів, які друкувались напротязі цих 20-ти років мною і іншими колегами, зокрема і Степаном Бучутою, колишній голова СУР, у різних засобах масової інформації України та Румунії, де ми періодично описували ті проекти, ті кроки, які ми здійснювали для поглиблення українсько-румунської співпраці. Книга складається з декількох розділів, у яких ми подаємо детально про громадські ініціативи, які ми здійснювали для зміцнення українсько-румунської дружби та співпраці на Мараморощині. Ми багато пишемо про різноманітні міжнародні конференції, семінари, круглі столи та інші акції, які проводились Союзом українців Румунії та Адміністрацією Карпатського біосферного заповідника. Але, найголовніше ми закцентували увагу на створення сприятливих умов для поглиблення українсько-румунського прикордонного співробітництва.   Мова йде зокрема про відбудову мостів, які на цьому відділку українсько румунського кордону, Ділове, Луг, Бичків, Солотвино, Тячів, колись існувало п'ять мостів, які були зруйновані, що створило великі труднощі для комунікації для обміну між громадами, людьми та родинами. Тому один із важливих напрмяків, який ми ініціювали напротязі цих років, щоб розв'язати цю проблему було підготовка необхідних проектів для відновлення зруйнованого мосту між Діловим і Вишавською Долиною. І другий напрямок, який ми дуже активно лобіювали і продовжуємо лобіювати це відновлення залізничного пасажирського сполучення між Раховим і Сігетом та  іншими районами Румунії.»

Багато  уваги було приділено прикордонному природоохоронному співробітництву зазначає професор Федір Гамор: «Зокрема йдеться про збереження у цьому регіоні унікальних природних цінностей. З нашої ініціативи, і ми багато пишемо про це у нашій книжці, 1996 року року ініційовано і реалізовано проект щодо створення Природного парку Гори Марамуреш. Але ми хочемо створити українсько-румунський транскордонний біосферний резерват у Марамуреських горах, який би включав з румунської сторони Гори Марамуреш та інші природоохоронні території, а з української сторони Карпатський біосферний заповідник, Верховинський Національний парк та інші природоохоронні прикордонні території. Це дуже важлива форма міжнародної співпраці, яка реалізується в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». У цьому контексті було проведено багато різноманітних заходів. Про це ми пишемо. Окремий розділ ми присвятили різноманітним науковим аспектам, які б сприяли поглибленню співпраці. Але найважливіше,як добре помітив журналіст О. Масляник, ми зібрали і помістили у цій книжці велику документальну базу, яка мала б служити основою для розбудови нашої співпраці. Це й українсько-румунські договори про прикордонну співпрацю  і багато інших документів і Уряду України і Уряду Румунії. Крім того, за ці 20 років нами було підписано багато різноманітних угод на рівні повіту Марамуреш та Рахівського  району, зокрема Закарпатською областю, щодо поглиблення цієї співпраці.»

 

За словами професора Федора Гамора всі ці документи, оригінали і копії оригіналів були поміщені у книжці, щоб можна побачити, як цей процес відбувався, і які у нас є труднощі для того, щоб реалізувати ті мінімальні ідеї, які хотілось би втілити.

Микола Онужик, Radio România Internaţional

08 січня 2019р.

Теги: Румунія, Мараморощина, Федір Гамор

НОВИНИ: Соціо

22:31
/ 2
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 23
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
» Всі новини