Загалом у саду площею півтора гектара росте 190 дерев хурми 22 сортів. Із них чверть уже плодоносить, а решта — тільки но щеплені, врожай дадуть наступного року.
Наталя зриває помаранчеву ягоду, дає скушутувати. На смак це щось неймовірне — мармелад з ароматом шоколаду та ванілі! Плоди великі, деякі важать майже 400 грамів.
На сусідніх ділянках на горі ростуть яблука, виноград та персики.
"Але найбільші заробітки — на хурмі, — переконує Наталя Мартишинець. — Кілограм яблук у сезон коштує 5 гривень, персиків — 10, винограду — 25. А за кілограм хурми на ринку правлять від 50 гривень. До свят же ціна зросте удвічі".
Сад на схилах Чорної гори господиня плекає вже одинадцять років. Прибутковий він останні шість. А до того доводилося вкладати у фермерство чималі кошти.
"Сіянець хурми, однорічний, дикий, нещеплений, нині коштує до 100 гривень, — каже жінка. — Для саду треба 300 — це уже 30 тисяч гривень. Щоб дерева прийнялися та швидко росли, вношу на кожну яму два відра гною. А якщо треба знизити кислотність грунту — додаю вапна. Тож на висаджування кожного деревця плюсуйте ще 70 гривень витрат. Це якщо все робите самі, а не наймаєте працівників".
Далі дерева слід щепити, щоб забезпечити сортове розмаїття. Один чубук-прищепа коштує від 100 гривень, цього вистачає на п'ять саджанців. Пані Наталя везе їх із Італії та Франції.
Уже щеплений саджанець хурми коштує 320 гривень, кронований — від 600, а той, що на наступний рік родитиме, — і понад тисячу гривень.
Хурма не потребує спеціальної обробки хімікатами. Полюбляє світло, боїться вітру і заболочених грунтів. Плодоносити починає на четвертий рік.
"Семилітнє дерево дає близько 20 кілограмів врожаю. У віці 15 — 50 років — аж 150 — 200 кілограмів. А росте хурма дві сотні років — тож прибутки від саду матимуть і ваші правнуки!" — сміється пані Наталя.
Експрес