В Ужгороді планують провести спільну виставку електронних копій документів з історії Ужгорода та Кошиць (ФОТО)

Першу письмову згадку про нинішнє словацьке місто Кошиці, яка зберігається в архіві цього міста і датується 1239 роком, найстаріший у Європі документ про присвоєння місту герба – гербовий лист Кошиць 1369 року, наданий королем Людовітом Великим, та інші надзвичайні історичні артефакти можливо представлять в Ужгороді.

В Ужгороді планують провести спільну виставку електронних копій документів з історії Ужгорода та Кошиць (ФОТО)

Ініціатива провести спільну виставку електронних копій документів з історії Ужгорода та Кошиць виникла під час проведення наприкінці минулого тижня Дня Ужгорода в Кошицях.

Міський архів другого за величиною міста Словаччини та архівний відділ Ужгородської міської ради вже тривалий час співпрацюють, обмінюються досвідом, зроблено величезну підготовчу роботу до проекту, за яким Ужгород за сприяння ЄС міг би отримати пристрої для дигіталізації (оцифровування документів).

Цього разу начальник нашого архівного відділу Тетяна Мар’їна побувала у колег разом із керуючою справами виконкому Ужгородської міської ради Оленою Макарою. «Екскурсію» провела Марія Гайдуйова, яка пропрацювала в архіві більше чотирьох десятків років і буквально живе улюбленою справою.

Міський архів Кошиць розташовується у старовинній будівлі в центрі міста. Із його «балкончиків» відкриваються чудові панорами на дахи середньовічних будинків центру, шпиль головного храму – святої Єлизавети – одного з найбільш східних у Європі готичного собору.

В архіві зібрані документи із життя міста з 1240 року. У тому числі оригінали 4 гербових листів міста. Є документ 1261 року про надання «донації» «молодшому королю Угорщини» Стефану V із династії Арпадів. Яскравими малюнками оформлена середньовічна рукописна цехова книга. Із 1393-1405 років зберігається найстаріша книга міських справ. Найвизначнішим вважають документ про привілеї місту з 1347 року, надані королем Людовітом Великим. Найгарнішим готичним документом є ІІ гербовий лист 1423 року від короля Сигізмунда Люксембурга, короля Угорщини, Галіції, Богемії, імператора Священної Римської імперії (останнього з династії Люксембургів). Найстарішим ренесансним документом в архіві вважається IV гербовий лист із 1502 року короля Чехії та Угорщини Владислава ІІ. До речі, цей герб і досі, вже 500 років, є гербом Кошиць.

Із 1500-х років зберігається пергаментна нотаріальна книга. Перший архіваріус, який у 1503-12 роках зібрав і систематизував документи за роками і темами, поділивши їх на 43 групи, – Ян Шойцліг, його старовинний портрет теж зберігається в архіві. Документи були написані здебільшого латиною, окремі – німецькою мовою. Наступну масштабну систематизацію ініціював магістрат міста вже у 1756-1829 роках.

Із XIV ст. Кошиці стали другим за значенням містом Угорського королівства з такими ж правами, що й Буда, було важливим торгівельним, промисловим, культурним центром на перетині торгівельних шляхів із Прибалтики на Балкани, один час належало до найбільших європейських міст. І в архіві Кошиць є зображення (портрети) всіх міських голів із 1370 року до сьогодні. Саме в архіві зберігаються церемоніальні атрибути голови міста – масивний колар (ювелірна прикраса-ланцюг), а також мантії та головні убори, які шили для кожного мера. «Раші вже у нас тут висить», – жартує Марія Гайдуйова про мантію Ріхарда Раші – ще донедавна мера Кошиць, який трохи більше місяця тому став віце-прем’єром Словаччини і тепер працює в Братиславі.

Архів Кошиць  відкритий для роботи науковців, для цього в читальному залі створено всі умови – і тиша, і комфорт, і комп’ютери. Є навіть маленький готель-помешкання: 2 кімнати, санвузол і кухонька – у ньому раді надати можливість проживати колегам з архівів інших міст, усім, хто приїздить для роботи в архіві. Дохід від надання цього житла надходить в бюджет закладу. З європейських грантів кошицький архів отримав 4 пристрої для дигіталізації. Потужності техніки вражають – документи подаються не по аркушику, а ніби в бункер і аж до 42 погонних метрів (!) за раз. Також в архіві не лише сучасні умови для зберігання документів, а й посилені охорона та заходи безпеки – будівля оснащена відеонаглядом, пересування між поверхами – ліфтом.

Чимало з досвіду кошицьких колег готові взяти на озброєння працівники архівного відділу Ужгородської міської ради, хоча перша проблема – знайти кошти.

Незабаром очікують приїзд Марії Гайдуйової в Ужгород і планують, серед іншого, заручившись підтримкою Державного архіву Закарпатської області, організацію в нашому місті спільної виставки, можливо, документів певного історичного періоду, адже в різні часи Ужгород і Кошиці входили до складу одних – із різними назвами – держав. Є також намір за підсумками цієї роботи підготувати друковану книгу документів певного періоду із архівів обох міст, повідомила Закарпаття онлайн прес-служба Ужгородської міськради.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
26 квітня 2018р.

Теги: Кошиці, виставка, артефакт

НОВИНИ: Соціо

22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 17
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
» Всі новини