Колектив біофаку УжНУ направив лист на адресу міністра екології щодо неприпустимості вітряків на закарпатській Боржаві

Відкритий лист Міністру екології та природних ресурсів України О.М. Семераку

Колектив біофаку УжНУ направив лист на адресу міністра екології щодо неприпустимості вітряків на закарпатській Боржаві

Як ідеться в листі, "Колектив біологічного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет» стурбований інформацією про розробку проекту будівництва вітрової електростанції ТОВ «АТЛАС ГЛОБАЛ ЕНЕРДЖИ» на Боржавському гірському масиві

В системі Східних Карпат Боржавський хребет займає особливе зв’язуюче положення, має визначальне для регіону екостабілізуюче значення та непересічну природоохоронну цінність. Боржавські полонини є верхів’ям водозборів рік, серед яких найбільшими є Боржава і притока р. Латориці – р. Вича, які, у свою чергу, є частиною водозбору р. Тиса – міжнародного водотоку. Верхів’я водозборів є головними функціональними частинами басейнів рік і будь-які, навіть незначні, зміни їхнього рослинного покриву, зокрема заплановані масштабні земляні роботи призведуть до порушення водорегулюючої функції та гідрологічного режиму території. 

Високогір’я Боржавського масиву є потужним осередком біорізноманіття і має високу созологічну цінність. Тут зафіксовано 31 вид судинних рослин і 26 видів тварин, занесених до Червоної книги України, 96 видів тварин, що охороняються міжнародними угодами, 6 біотопів Natura 2000 та 10 біотопів українського карпатського переліку, з яких 7 належать до раритетних та включені до регіонального червоного списку. Найвище різноманіття видів флори, угруповань та біотопів Боржавського високогір’я сконцентроване на ділянках з первинною альпійською рослинністю, яка сьогодні збереглася лише фрагментарно, у вигляді вузької смуги саме вздовж гребеня та на вершинах. Загальні площі цих угрупувань займають менше 5% усієї високогірної рослинності полонин. Незважаючи на мізерність площ, саме на цих ділянках первинної альпійської рослинності сконцетроване найвище різноманіття видів флори, угрупувань та біотопів Боржавського високогір’я. Будівництво проектованої ВЕС, яке приурочене виключно до пригребеневої смуги, враховуючи будівельні роботи, транспортування, прокладання комунікацій тощо, автоматично призведе до повного знищення цих особливо цінних реліктових високогірних угруповань. 

Через Боржавський масив проходять міграційні шляхи птахів і кажанів, значна частина яких занесена до Червоної книги України. Вітрові турбіни становитимуть значну потенційну небезпеку для птахів, що використовують теплові висхідні потоки для набору висоти. Насамперед, це стосується хижих та інших великих перелітних птахів, більшість з яких занесена до Червоної книги України та різних природоохоронних списків європейського та світового значення. Особливу небезпеку турбіни становитимуть для тих видів птахів і кажанів, що переважно мігрують у нічний період доби.

Масив Боржава є частиною Смарагдової мережі (№ UA0000263). Високогірна зона хребта Боржава оточена лісовими масивами, приполонинні ділянки яких, за експертними висновками, ідентифіковані як праліси та давні ліси, які, згідно закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів…» (від 23.05.2017 р.) підлягають резервуванню та будуть проголошені природоохоронними об’єктами. Значна частина площ цих лісів уже сьогодні має охоронний статус (9 природоохоронних територій різного статусу). Також полонина Боржава входить до територій водоохоронного захисного регіону гірських лісів Українських Карпат.

Земляні роботи з формування будівельних майданчиків у субальпійському поясі Карпат, в умовах значних перепадів висот у межах майданчиків, спричинять потужні ґрунтові ерозійні процеси, що призведе до утворення зсувів, селів, карстоутворення та інших руйнівних екзогенних процесів.

Загалом будівництво проектованого об’єкту ВЕС призведе до втрати найцінніших високогірних компонентів природних комплексів, зокрема первинної реліктової високогірної рослинності та зменшення біорізноманіття на Боржавських полонинах, системного порушення гідрологічної функції рослинного покриву, інсуляризації, ценотичного і біотичного спрощення, погіршення рекреаційної та созологічної цінності одного з найвизначніших та найцікавіших високогірних масивів Українських Карпат.

Звертаємось з проханням підтримати ініціативу групи «Боржава» щодо зупинення будівництва ВЕС у межах Боржавського масиву і створення Національного природного парку в високогір’ї Полонини Боржава".

Лист опублікований за підписами декана біологічного факультету, к.б.н., доц. Я.С. Гасинець, зав. кафедрою ботаніки, д.б.н., проф. Л.М. Фельбаба-Клушина, к.б.н., доц. Р.Я. Кіш, к.б.н., доц. О.Ю. Мателешко.

 
17 квітня 2018р.

Теги: вітряки, білофак, УжНУ, лист, міністр, Боржава

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини