Ідея створення схожої структури не нова. Приміром, саме такий юридичний статус, на думку Олександра Дзембаса, найзапальнішого активіста у справі збереження Невицького замку, міг суттєво вплинути на ситуацію, що склалася тут. Говорили про це і на засіданні круглого столу кілька років тому. Проте далі розмов поки не йшлося. Нині ж, запевняють в ОДА, налаштовані рішуче, і вже відбулося перше засідання робочої групи, на яку покладена, зокрема, розробка положення про історико-культурний заповідник місцевого значення. До комісії, окрім провідних фахівців відповідних державних структур, увійшли ті, хто професійно, самовіддано і ефективно переймається збереженням історчних пам'яток краю: науковець Олександр Дзембас, реалізатор успішного замкового проекту Йосип Бортош, архітектор Петро Сарваш.
Власне, епітет і сам статус "місцевого" викликає певні застереження у деяких фахівців. Вони вважають, що на ситуацію із збереженням замків може суттєво вплинути лише рівень "національного". Однак, в облдержадіміністрації воліють рухатися реальними кроками, які цілком можна здійснювати у межах компетенції місцевої влади. За тим, не заперечують, врахувавши недоліки і ризики, робити крок наступний і переходити на вищий щабель.
Тим паче, що проблем уже на стадії організаційній виникне чимало. Приміром, форма власності, документація, чітко визначені охоронні території - це лише вершина айсбергу, який створить чимало колізій. Проте, якщо не братися до справи негайно, то вже за кілька років Закарпаття може втратити колосальний туристичний потенціал, якщо не брати до уваги неоціненну історичну вагу цих об'єктів.
Наразі є ідея об'єднати в охоронному парку 10 замків Закарпаття. 7 із них уже подали до департаменту культури ОДА відповідні документи, підтвердивши своє бачення такого майбутнього. Ну, а на найближчу у часі сесію обласної ради планується подати усі, необхідні для створення заповідника місцевого значення, документи.