У дендропарку на Закарпатті розквітли близько 12 гектарів шафранів (ФОТО, ВІДЕО)

На Закарпатті почалося масове цвітіння первоцвітів, зокрема червонокнижних шафранів. Місцем однієї з найбільших популяцій шафрану Гейфеля є дендропарк “Березинка” у Мукачівському районі, де ці квіти займають загальну площу близько 12 гектарів, повідомляє кореспондент УНН.

У дендропарку на Закарпатті розквітли близько 12 гектарів шафранів (ФОТО, ВІДЕО)

Тепер на території дендропарку квітне переважно шафран, лише де-не-де зустрічаються лісові примули та перші білі анемони.

“Даний дендропарк має статус заповідника місцевого значення. Загальна площа парку 34 гектари, з яких шафрани займають близько 12 гектарів. Шафран Гейфеля, що є одним із 80 відомих світові видів цих рослин, — виключно природнє явище для Карпатського регіону. Із року в рік площі шафранів тут збільшуються, і головну роль у цьому відіграє природа, а саме вітер та трудолюбиві мурашки. Останні переносять насіння шафрану на відстань від 100 до 1000 метрів, за рахунок чого галявини крокусів з′являються на різних, часто дуже відділених одна від одної, територіях”, — розповіла майстер лісового розсаднику дендропарку “Березинка” Мукачівського держлісгоспу Наталія Слободянюк.

На території дендропарку дійсно розташована велика кількість мурашників, де “працюють” сотні тисяч мурах, які щороку розширюють популяцію унікальних весняних квітів. Попри те, що у лісах росте переважно один вид шафранів — шафран Гейфеля, тут не знайдеш двох однакових квіток. Є тут крокуси фіолетові, смугасті, бузкові, білі, блакитні, бордові...

Шафрани можуть рости на висоті до 1500 метрів над рівнем моря й витримувати морози до −7 градусів. Негода, яка насувається зараз на Закарпаття, за словами лісівників, не знищить цієї квітки. Тендітна рослина, прагнучи до сонця, здатна пробити товщу у кілька десятків сухих листочків. Хоча шафрани і мають цибулевий корінь, однак у дикому середовищі розмножується переважно насінням. Квітковий килим у більшості своїй утворюють поодинокі квітки, які виросли з насінини, а кущики шафранів — це наслідок ділення цибулини.

“...Якщо ви зірвали квітку шафрану, то, як мінімум, ви залишили бджолу без меду, а в ранній період це для них дуже важливо. Крім того, ви залишили квітку без насіння. Відтак шафран не зможе розмножуватися. Зауважу, що з насіннини рослина проростає за 3-4 роки”, — наголосила Наталія Слободянюк.

Поруч із шафранами мешкають білки, дики кабани, косулі, однак головним ворогом червонокнижної рослини є людина. Місцеві мешканці й туристи полюбляють збирати у лісах та при дорогах шафрани, нерідко знищуючи рослину із цибулиною. Одні несуть букети до міст на продаж, інші лишають собі на згадку про подорож, однак шафрани не надто стійкі у воді, не мають особливого аромату, а їхню красу можна побачити і відчути лише у їхньому природньому ареалі.

Вже за кілька тижнів шафрани почнуть масово квітнути на високогір′ї Карпат, а у передгір′ї розквіте долина альпійських нарцисів.

Катерина Ірха, УНН

17 березня 2018р.

Теги: шафран, крокус, первоцвіт

Коментарі

наука 19.03.2018 / 12:27:39
Велике,прохання,до науковців,відстоювати науку біологію,саму по собі,бо -це величезний спектр у галузі дослідження,дуже потрібний школярам!

НОВИНИ: Соціо

18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
» Всі новини