Реклама B3

Україна і НАТО: референдум чи швидкий вступ?

18 січня Україна передала до штабу НАТО прохання надати їй План дій щодо членства (ПДЧ) вже на квітневому саміті НАТО в Бухаресті. Лист до Генсека НАТО Яапа де Хоопа Схеффера підписали Президент Віктор Ющенко, Прем’єр Юлія Тимошенко та Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк.

Україна і НАТО: референдум чи швидкий вступ?

Першим повідомив про цей лист на прес-конференції у Києві 15 січня американський сенатор Річард Луґар. Різко негативні відгуки, блокування трибуни Верховної Ради – так відреагували на цей лист Партія регіонів, комуністи і фракція Блоку Володимира Литвина. Юлія Тимошенко заспокоїла всіх заявою про те, що Україна вирішить питання про НАТО на референдумі. У Секретаріаті Президента уточнили: на дорадчому референдумі, якщо він буде. У МЗС України висловили думку, що вступ України до альянсу буде швидким, так, як це було з Чехією, Польщею, Угорщиною. Чого ж очікувати? Чи залучить НАТО Україну до Плану дій щодо членства на саміті в Бухаресті? Якщо так, то як довго триватиме його виконання і коли можна очікувати вступу України до Альянсу?

Від 20 до 30 відсотків українців підтримують членство у НАТО вже сьогодні. Стільки ж ще не визначилися, а близько половини – проти.

Український Президент Віктор Ющенко заявив, що «без всенародного референдуму ніхто не піде ні в НАТО, ні в ЄС, ні в будь-яку іншу міжнародну інституцію, яка потребує згоди громадськості». В Україні, за Конституцією, на референдум виносять питання зміни території України (Ст. 73), зміни конституційного ладу чи самовизначення України щодо входження до державних, федеративних і конфедеративних утворень (Ст.5).

НАТО – справа інша...

Питання НАТО чи СОТ не є такими, щоб вирішувати на референдумі. Навіть питання розміщення іноземних військ на території України (військ НАТО) сьогодні не стоїть. Необов’язковим воно є і після вступу України до Альянсу.

Комуністи обґрунтовують необхідність референдуму Декларацією про державну незалежність України, але саме Конституція є сьогодні головною правовою основою вирішення цих проблем.

Лідер Партії регіонів Віктор Янукович висловив своє особливе ставлення до листа щодо ПДЧ: «Якби рішення було прозорим і чесним, такої реакції не було б», – сказав він. І взагалі, в Партії регіонів далеко не всі наполягають на проведенні референдуму щодо НАТО. Секретарем РНБО є представниця цієї партії Раїса Богатирьова.

І всі знають: ні за основами воєнної, оборонної доктрини України, де вступ до Альянсу є однією зі стратегічних цілей держави, ні за статутом НАТО референдум не є обов’язковим. Референдуми проводили лише три країни з 26 членів НАТО: Словаччина, Словенія і Угорщина.

Іспанія у 1986 році проводила референдум щодо продовження її членства у Альянсі.

У Словаччині в 1998-99 роках вступ до НАТО підтримувало не більше 30 відсотків, а в 2004 році – вже понад 60 відсотків. В Угорщині на референдумі 1997 року взяло участь трохи більше 40 відсотків населення і 85 відсотків висловилися за вступ до Альянсу.

У Словенії на референдумі 2003 року за вступ до ЄС висловилися 89 відсотків громадян, до НАТО – лише 66.

Експерти кажуть, що ті 10 відсотків громадян України, які бувають на заході Європи, чітко знають, чому вони за членство України в НАТО. Вони чітко розуміють, що високі стандарти життя в країнах ЄС і НАТО – це і є головна причина.

Як довго триватиме ПДЧ для України?

Відомо: чи не ключову роль у рішеннях НАТО відіграють США. На думку колишнього міністра оборони України Анатолія Гриценка, існує 70% гарантій того, що Україна отримає ПДЧ у Бухаресті. І те, що інформацію щодо листа керівників України з проханням надати ПДЧ оприлюднив саме Річард Луґар, співголова комітету із закордонних справ Сенату Конгресу США, не є таким уже й випадковим. Луґар також сказав, що Україна може виконувати ПДЧ від кількох місяців до кількох років. І той факт, що Україну Дім Свободи США визнав єдиною вільною країною на пострадянських теренах (крім, звісно, країн Балтії), і те, що Україна стає у лютому членом СОТ, а до квітня вирішує в основному питання про новий Договір з ЄС, багато означатиме на квітневому саміті у Бухаресті в сенсі надання ПДЧ Україні.

Якщо так, тоді питання лише в одному: як довго триватиме виконання Києвом ПДЧ? Такі країни, як Албанія, Хорватія чи Македонія, виконують ПДЧ вже 8-10 років і їх ще не запросили до Альянсу. Польща ж, Чехія, Угорщина вступили до НАТО у 1999 році, для яких ПДЧ було лише формальністю, яку вони минули.

Якщо Україна піде прискореним шляхом, то вже у 2010 році вона може стати членом НАТО. Якщо ж виконання ПДЧ розтягнеться у зв’язку, наприклад, зі внутрішніми політичними подіями, то тоді членства можна чекати лише у 2016-18 роках.

"Радіо Свобода"
23 січня 2008р.

Теги:

FacebookTwitterdel.icio.us
Реклама B4

Коментарі

Реклама B12

НОВИНИ: Політика

15:47
На Закарпатті за організацію переправлення "ухилянтів"до Словаччини затримали громадянина Вірменії Фото новина
11:30
У Мукачеві вчадів 61-річний чоловік
11:46
На Хустщині розшукали двох туристок з Полтавщини, що заблукали в горах Фото новина
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 11
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
02:40
/ 25
Федір Шандор як посол вручив вірчі грамоти президенту угорщини Фото новина
19:04
/ 13
Колишній голова Мукачівської РДА і "нетривалий" очільник Закарпатської обласної служби зайнятості Едгар Токар очолив "заповідний" департамент Міндовкілля
12:44
Суд відмовив прокуратурі у конфіскації нерухомості голови Верхньокоропецької громади Химича
01:15
/ 14
Посол Федір Шандор вручив копії вірчих грамот в угорському МЗС Фото новина
21:13
/ 13
Заступником голови Закарпатської ОВА став Ростислав Пріцак Фото новина
11:04
/ 4
ЗМІ: угорщина блокує початок переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
» Всі новини