Усі актори хустського "закарпатського" театру Москаля – хустяни, а персонажі "Наталки Полтавки" спілкувалися по-хустськи (ФОТО)

А можливості і фінансування були більше ритуальними, ніж достатніми

Усі актори хустського "закарпатського" театру Москаля – хустяни, а персонажі "Наталки Полтавки" спілкувалися по-хустськи (ФОТО)

У Хусті Закарпатської області після 80-річної перерви відкрили театр. Про це в коментарі Громадському радіо розповів режисер-постановник Сергій Архипчук.  За його словами, це обласний театр. Він відкрився вчора, 17 лютого, постановкою п’єси Котляревського "Наталка Полтавка".

Сергій Архипчук зазначив, що відбір акторів до театру розпочався ще наприкінці літа. «Я знайомився з відібраними людьми у середині вересня. А у середині листопада розпочалася робота. Так як можливості і фінансування були більше ритуальними, усі актори є мешканцями Хусту і району. В цьому, з одного боку, є велика проблема, а, з іншого боку, велика перевага. Тому що це фактично театр «свої для своїх». І ми наважились у Наталці Полтавці на те, щоб, керуючись принципами старого італійського театру імпровізації, використовувати місцеву говірку в поодиноких місцях (..), але зберігати неперевершену мову Котляревського», – розповів режисер-постановник.

Зазначимо, що з часу заснування першого в Хусті театру «Нова сцена» пройшло 84 роки. Попередній театр відкрили в 1934 році, а в 1939 році — вже закрили, повідомляє "Громадське радіо".

Як інформує на своєму приватному сайті Г.Москаль, "новостворена трупа театру представила музичне дійство «Наталка Полтавка» за мотивами однойменної п’єси Івана Котляревського на музику Миколи Лисенка. Режисер Сергій Архипчук наповнив сюжет сценічними епітетами і символами, п’єса набула певного осучаснення. Хустський варіант постановки «Наталки Полтавка» трошки дистанціювалася від традиційної соціально-побутової п’єси з властивим зображенням українського села, народного вбрання тощо і дав усвідомити, що ця історія могла відбутися будь-де, як у минулому, так і в сьогоденні. Шарму виставі додав і оригінальний склад оркестру та своєрідне аранжування музичних творів. Прем’єра пройшла за повного аншлагу – усі квитки були розпродані за кілька днів. У неділю (18.02.) «Наталку Полтавку» поставлять повторно, причому всі місця в залі знову розпродані".

Сам Г.Москаль відвідав прем'єру разом з міським головою Хуста Володимиром Кащуком і вкотре пообіцяв, "що цьогоріч за кошти Державного фонду регіонального розвитку та місцевого бюджету в приміщенні театру проведуть капітальний ремонт із модернізацією залу, оркестровою ямою, добудовою адміністративних будівель."

Як раніше інформувало Закарпаття онлайн, на тлі протистояння з владою Мукачева голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль по суті ліквідував Закарпатський театр драми і комедії та припинив його фінансування, натомість формально перевівши його в непристосоване приміщення районного будинку культури до Хуста. У відповідь у місті над Латорицею створили комунальний Мукачівський драматичний театр і запросили на роботу київського режисера.

Надалі з переїздом обласного театру до Хуста виникли очікувані проблеми, весь колектив залишився в Мукачеві.

Ти часом, першим спектаклем, що його вирішив дати новостворений Закарпатський обласний театр драми та комедії в Хусті, стала "Наталка Полтавка".

18 лютого 2018р.

Теги: театр, Хуст, Наталка Полтавка, Архипчук, Москаль

Коментарі

901 2018-02-21 / 09:28:23
Хочу привітати артистів, адміністраторів і всіх-всіх-всіх - завдяки вашій роботі в Хусті відбулася прем'єра "Наталки Полтавки" в новоствореному театрі! Це, безперечно, успіх! Бажаю вам подальшої наснаги і нових постановок! І не зважайте на образливі комети і заздрісні репліки - воно того не варте. Удачі!

Ніка 2018-02-19 / 22:31:54
ужгородка 2018-02-18 / 17:52:10
"Щось захоплення від цього експерименту Москаля на обличчях глядачів не идно.
Взагалі таке враження, що на виставу примусово зігнали хустських чиновників і бюджетників."
А тут,ужгородка, ви геть не праві! Насправді було три вистави замість однієї-повний зал на генеральній репетиції,власне сама анонсована вистава і,в зв*язку з величезним попитом на квитки,додаткова вистава наступного дня.Так що ваша репліка змахує на велику жабу.яка вас душить ;-)

пенсіонер 2018-02-19 / 13:57:33

до "Пенсіонеру 2018-02-19 / 07:35

Думаю, що рідко в Україні з "неба" падають бюджетні гроші на штат та реконструкцію театру з готовими "паперами" про реєстрацію.
Хусту просто повезло - "візерунок так ліг")

Ось, по великому рахунку, і весь секрет хустського театрального буму)
Є гроші - є театр. Нема грошей - ще, на жаль, було би 80 років "бажань"...

Пенсіонеру 2018-02-19 / 07:35:40
Ніколи не потрібно втрачати оптимізм.
Те що зробили , молодці . Але це не заслуга когось ,а першзавсе ваша.
Зрешто не було ніяких перешкод і раніше його організувати і утримувати , чи не так? А повернути його можна було значно раніше .

пенсіонер 2018-02-19 / 05:11:59

Губернатори, мери, нардепи, політики взагалі приходять і...
А ще один театр у Закарпатті залишиться точно, судячи з ентузіазму та натхнення хустян.
Які в кінці вистави в унісон цілим залом заспівали "Спаси нас Христе Божий!"
І у шкільних підручниках з краєзнавства залишиться лише один рядок: 17 лютого 2018 року прем'єрою твору Котляревського "Наталка Полтавка" через 84 роки у Хуст повернувся театр.
На мій погляд, так і об'єднується простими людьми під час війни єдина держава Україна від Полтави до Хуста.

Вуву 2018-02-19 / 00:28:52
Можна правда присвойіти йому звання ... "маскаля-долбонавта" ... Чи театр драматичнойі кумедійіі "лисий борманн".

Вуву 2018-02-19 / 00:25:29
Гаразд ... Премєра , квіти , шампанське.
Що далі . яка наступна вистпва і коли ? А допоки сформується репертуар ... Далі будуть ... "грати наталку" .?
Це ж треба щоб вистави йшли хочаб по 2 рази на тиждень ... При повних залах. Враховуючи багато чинників це малоймовірно. Сидіти повністю на дотаціях від "л.бормана" ... На мізерних зарплатах .? Бо про самокупність взагалі мова нейде.
Ну що далі ?
Ps. Хіба що перетвориться в аматорський народний колетив ... Так як в берегові ... То це скоріш за все так і станеться.

сорри 2018-02-18 / 21:55:47
пенсіонеру
Ну тоді так і треба назвати - "Хустський обласний аматорський театр драми та комедії". Бо "Закарпатський обласний театр драми та комедії" - це наразі зависока планка.
Буде майстерність - перейменувати ніколи не пізно.
Ну і проблему з глядачами не знято. Два аншлаги - не показник. Зали не заповнені і в значно театральніших Ужгороді та Мукачеві.

Але бажаю успіху...

123 2018-02-18 / 21:39:29
невже Москаль сам написав таку рецензію? Ну тоді він справжній АРТИСТ

До "Спілкувалися по Хустськи" 2018-02-18 / 21:16:06
Мали, ідіоте, спілкуватися по-полтавськи. Бо все відбувається на Полтавщині.
Але тобі безграмотному це не збагнути.
Судячи з усього, режисер не зміг вибити з деяких новозроблених хустськх акторів (звідки в Хусті актори?) хустський діалект, тому вимушений був подати це як фішку - "керуючись принципами старого італійського театру імпровізації, використовувати місцеву говірку в поодиноких місцях".
А ці убогі костюми - окрема тема.
Тому говорити про "ще один театр в області" як "історичну подію для всього краю)" наразі передчасно.

пенсіонер 2018-02-18 / 20:48:11

Особисто був на прем’єрі. Чудова вистава, як для аматорів на символічному фінансуванні)
Мирослава Сливка в ролі Наталки Полтавки – просто супер, всім раджу послухати) Оркестр несподівано здивував високим виконавським професіоналізмом)
В сторону політику. Ще один театр в області – це історична подія для всього краю)

Спілкувалися по Хустськи 2018-02-18 / 20:35:48
Мали спілкуватися по Львівськи чи як?

Микола 2018-02-18 / 20:08:05
в любому випадку відродження театрів ініціатива хороша, що би "критики" не говорили і не коментували.

театрал 2018-02-18 / 19:25:25
Чудова робота! Отримав справжнє задоволення! Браво режисер Архипчук, браво актори, які вперше вийшли на сцену! А по-хустськи там було лише кілька реплік.

Вуву 2018-02-18 / 19:00:59
Треба було починати виставою ... "Маскаль денщик" (правда я хотів сказати по іншому... Долбонавт)

ужгородка 2018-02-18 / 17:52:10
Щось захоплення від цього експерименту Москаля на обличчях глядачів не идно.
Взагалі таке враження, що на виставу примусово зігнали хустських чиновників і бюджетників.

НОВИНИ: Культура

10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
10:12
/ 1
У четвер відбудеться концерт Закарпатського народного хору "Загуди ми, гудаченьку"
11:08
Закарпатська філармонія запрошує на концерт "Музичне мереживо бароко"
05:09
У коледжі мистецтв ім.А.Ерделі провели конкурс дитячого малюнку
17:34
/ 1
В Ужгороді відбудеться "вуличний" поетичний марафон
20:11
До Дня Валентина в Ужгороді відбудеться романтичний вечір "Любов в опері"
03:44
/ 2
Кошиці, Пряшів і Михайлівці
11:06
У Румунії вийшла книжка про князя Корятовича
18:00
В Ужгородському замку "камерно" виставили "Художню спадщину Імре Ревеса на Закарпатті"
17:48
/ 2
"Жадан і Собаки" відвідають Ужгород і Мукачево в межах Благодійного зимового туру
» Всі новини