Сортування сміття: в Україні з 1 січня починають діяти європейські вимоги щодо відходів (ФОТО)

З Нового Року – нові правила поводження з побутовими відходами. Українці нарешті повинні почати сортувати сміття, оскільки з 1 січня 2018 року вступає у силу правка до закону «Про відходи», що забороняє захоронення неперероблених відходів.

Сортування сміття: в Україні з 1 січня починають діяти європейські вимоги щодо відходів (ФОТО)

І, хоч, уже зараз зрозуміло, що ситуацію зі сміттям в Україні не можливо змінити в один момент, та все ж перший крок – важливий. 

Правка до закону «Про відходи» була прийнята ще у 2012 році, однак на ділі має запрацювати тільки зараз, оскільки відповідає директивам ЄС. Відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, Україна має зобов’язання протягом найближчих років впорядкувати поводження з відходами та привести законодавство у відповідність до європейських вимог.  Згідно зі змінами, які вступають у силу з 2018 року, органам місцевого самоврядування заборонено захоронення неперероблених побутових відходів на полігонах, відтак міста і села мають забезпечити сортування сміття за видами для переробки та утилізації. 

За словами старшого аналітика Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Андрія Андрусевича, запровадити сортування сміття по всій країні одночасно буде складно: «Такі функції будуть покладені на органи місцевого самоврядування. Чи вони готові до цього? Навряд чи. Чи є потужності з утилізації відсортованого сміття? Дуже обмежені (скло, пластик, папір). Мешканці ж повинні будуть сортувати, але на практиці без зміни структури тарифу на вивіз ТПВ та підняття тарифів на несортоване сміття це працювати не буде, бо не буде стимулів», – каже експерт .

За різними даними, в Україні 4-7% території завалено сміттям. Тільки офіційні полігони «сховали» приблизно 43 тисячі квадратних кілометрів сміття, до якого кожен українець додає, як мінімум, ще 1 кілограм несортованих відходів, близько 40% з яких, за словами екологів, могли би бути перероблені.  У Європі ж, як відомо, проблема зі сміттям вирішена уже давно.  

Німеччина –  одна з європейських країн, яка дуже відповідально ставиться до роздільного сортування та переробки сміття. Тут з 1994 року діє Закон про переробку відходів, який є центральним федеральним законом німецького законодавства у цій сфері. У 2012 році закон був переглянутий, останні зміни прийняті у липні цього року. Мета документу –  сприяти розвитку економіки переробки для захисту природних ресурсів та забезпечення захисту людей і навколишнього середовища у виробництві та управлінні відходами, зокрема, для сприяння утилізації та іншої переробки відходів. Документів, які регулюють захист навколишнього середовища від людської діяльності є чимало. Про це розповіла у коментарі спеціаліст із сортування сміття на комунальному підприємстві ЕАД Біргіт Жордан-Мюнк (Дармштадт, Німеччина):  «Ми у Німеччині маємо різні закони з охорони навколишнього середовища. Основа закону про відходи – це те, що вони повинні сортуватися. Є багато підприємств, які збирають сміття і розділяють. До того, сортують відходи самі мешканці. Біля кожного будинку стоять різні контейнери: для паперу, органічних відходів, пластику, скла. Відсортоване сміття перевозиться на різні фабрики, органіка переробляється на гумус, цінний для сільського господарства. Окрема система діє у супермаркетах, куди можна здати пляшки, які знову використовуються для напоїв». 

Німецька спеціалістка каже, що в Україні зараз ті проблеми, які у Німеччині були років 50 тому. «Ми відвідали сміттєзвалища. І проблема навіть не в тому, що разом папір, скло, пластик, а те, що в одну купу скидають отруйне сміття, наприклад, використані батарейки. Все це забруднює ґрунти. І який сенс розказувати школярам про роздільне сортування сміття, якщо у кінцевому результаті все опиняється на сміттєзвалищі, – продовжує Біргіт – Який вихід? Треба, щоб влада з фірмами, які не є корумпованими, збудувала фабрики з переробки: паперу, скла,тощо. Відходи є цінним ресурсом, який дає заробити гроші, вигода буде кожному: і жителям, і бізнесу, і владі. В Україні відходи дуже дешеві. А ще багато важить людська свідомість. Треба менше використовувати пластикових пляшок, пакетів, є багато різних порад, як уникати цієї купи пластику та поліетилену. В Україні на одного жителя припадає на рік 200 кг відходів, у Німеччині – 600 кг. Ми сортуємо сміття, але ми дуже багато його продукуємо. Дуже багато упаковки йде, наприклад, на товари», – розповідає Біргіт Жордан-Мюнк.  

Загалом, на території Європейського Союзу є вимоги щодо досягнення показника 65% утилізації від загальної кількості відходів і 10% – допустима кількість захоронення відходів. До 2030 року  у Європі пропонують підвищити показник утилізації до 70%, показник утилізації пакувальних відходів до 80%, а захоронення відходів обмежити  5%. Україні, на жаль, до таких цифр ще далеко. Національна стратегія поводження з відходами, яка була ухвалена Урядом на виконання Директив ЄС, передбачає  зниження рівня захоронення побутових відходів з 95% до 30%, загальні обсяги відходів для захоронення мають бути зменшені з 50% до 35%. Крім того, документ передбачає впровадження роздільного збирання сміття у 5 тис населених пунктів та відкриття 250 центрів зі збирання відходів. Термін – до 2030 року.  Це – перші кроки, однак навіть ці цифри дають чітко зрозуміти: видимих і глобальних змін з 1 січня, на жаль, не буде. «Загалом стратегія, прийнята Кабміном,  відображає сучасні принципи поводження з відходами. Але потрібен час, що це запровадити, а не популістські рішення парламенту», – коментує Андрій Андрусевич,  аналітик Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля». 

За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, у 2016 році  роздільно збирали сміття 575 населених пунктів, на території країни зараз працюють  22 сміттєсортувальні лінії, 1 сміттєспалювальний завод і 3 сміттєспалювальні установки. Зараз, на «сміттєсторувальній хвилі» піднімається ще одна важлива тема, яка може помножити більшість екологічних нововведень на нуль: депутати збираються розглянути законопроект, що пропонує запровадити  «зелений тариф» на виробництво енергії з побутових відходів. З одного боку – критичне становище зі сміттям і ніби, бажання рухатися в напрямку вирішенні проблеми, з іншого –  стурбованість екологів, у тому числі європейських, оскільки  отримання енергії з твердих побутових відходів, згідно з директивами Європейського Союзу,  – не підлягає заохоченню.  

Старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Андрій Андрусевич коментує: «Законопроект у тому вигляді, який зараз пропонується – це лише шкода довкіллю та здоров'ю населення. Спалення має бути конкурентне іншим видам видалення відходів, у першу чергу на полігонах. Якщо полігони й надалі прийматимуть за набагато меншими тарифами, хто ж буде спалювати? Який міський голова запропонує спалювати, якщо це призведе до підвищення тарифів у кілька разів? Можна обговорювати тимчасовий період застосування такого тарифу до певного виду відходів, зокрема відсортованих. Крім того, вважаю, «буму» сміттєспалювальних заводів не буде, бо це вимагає величезних інвестицій, які за теперішніх тарифів на вивіз твердих побутових відходів неможливі». 

Попри те, що вимога щодо сортування сміття з 1 січня зараз є більше декларативною, ніж насправді дієвою, експерти й екологи радять українцям не чекати, поки чиновники розроблять усі необхідні постанови, інструкції та запровадять чіткий механізм поводження з відходами, а самим потрохи звикати до «чистоти по-європейськи» і починати сортувати сміття вдома, здавати у пункти прийому пластик, скло, папір та більш розумно ставитись до упаковок і пакетів, не змушуючи дім потопати у всюдисущому поліетилені. 

 
 
 

Анна Семенюк, Ілюстрації - з презентації Національної стратегії поводження з відходами 

Матеріал підготовано Ужгородським прес-клубом у рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програми Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні»

08 грудня 2017р.

Теги: відходи, сортування, вимоги

Коментарі

Копча 2017-12-10 / 14:18:41
Не сортоване 100 грн за кубометр сортоване 10 грн за кубометр от і вся мотивація. За пів року не потрібно буде нікого переконувати сортувати сміття.

pfr 2017-12-10 / 09:33:20
сортування у нашого люду буде таким: ярок для папіря, потічок для пластмаси, лісок для консерв, поле для памперсів... і вопше... най син порошенка сортує, утилізує, переробляє і робить із сміттям што хоче, а я як метав пуд ноги так буду метати, і син буде метати, і внуки, бо моя баба теж метала всьо у річку.

Вуву 2017-12-08 / 22:24:16
Тепер почнеться найцікавіше ... Особливо коли народ ніколи цього в житті не робив ... А тут сортувати .
... Ммм-да :-\

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 5
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини