На Закарпатті всихають смерекові насадження

Сосни, ялиці, смереки, дуби та ясені всихають на Україні: всихають ліси в Українських Карпатах (Закарпатті й Прикарпатті).

На Закарпатті всихають смерекові насадження

Візуально всихання проявляється в зміні кольору хвої: вона стає сірувато-зеленою, а при загибелі ялиці або сосни різко змінює колір на червоний (лісівники називають їх «рижики»). Зйомка з космосу в різних спектральних діапазонах дозволяє визначати площі ушкоджень.

Директор Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Івано-Франківськлісозахист» Володимир Буній каже, що і раніше в лісах всихали дерева. Однак нині проблема набула загрозливих масштабів, бо відбувається все дуже стрімко і охоплює великі площі. А ще небезпека полягає ще й в тому, що шкідники приносять з собою хвороби: «Здорове дерево захищене від комах: коли жуки роблять насічки на корі, куштуючи дерево «на зуб», вони отримують у відповідь таку дозу смоли, після якої гризти це дерево вони більше не хочуть. Однак ослаблені дерева так захищатися вже не здатні. Ліс повалений буреломом відноситься до категорії послаблених дерев, тому його треба якомога швидше розробити і заліснити новим лісом:

 «Підвищення температури повітря також послаблюють хвойні насадження, але сприятливі для багатьох комах-шкідників. До прикладу, чисельність популяції жуків-короїдів зростає, вони розширюють ареал, просуваються на північ і в високогір'я. Висхідна тривалість вегетаційного періоду дозволяє комахам швидше проходити генеративний цикл. Сприяє комахам і скорочення холодних дощових періодів навесні і ранніх осінніх заморозків. Надзвичайно вразливими до ураження шкідників є дерева, яки поламав бурелом, адже мало того, що вони послаблені від всихання, та ще й з часом буде погіршуватися. Тому першочергове завдання для лісівників - якомога швидше забрати повалений вітром ліс аби він навесні не перетворився на дрова. Справа у тому, що стовбурові шкідники будуть працювати з весни. Послаблену деревину вони мало того, що куштують «на зуб», вони ще й відчувають послаблену деревину «по запаху». Нині цей ресурс ще можна забрати, а кошти витратити на лісорозведення. Якщо ж запустити цю проблему, то отримаємо втрачений врожай деревини, іншими словами кладовище стиглого лісу для стовбурових шкідників. Аби надалі уникнути масове всихання лісу, ми маємо створювати змішані деревостани», - розповідає Володимир Буній.

 «У наших лісах масово поширюються шкідники і хвороби. Якщо ми вчасно не зреагуємо, не проведемо в повному об’ємі всі необхідні заходи, смерекові насадження просто всохнуть, - наголошує директор ДП «Рахівське ЛДГ» Володимир Приступа. Наслідки цього можуть бути вражаючі: екологічна катастрофа для Закарпаття і фінансові збитки для бюджету. Згаяні 2-3 місяці тягнуть за собою значні економічні втрати для нашого підприємства, - розповів Володимир Михайлович, - бо вартість пошкодженої шкідниками та хворобами деревини знижується в декілька разів. Зрозуміло, що це зменшення прибутків, відрахувань до бюджету, соціальних виплат. До прикладу, якщо наразі в середньому кубометр деревини коштує дві тисячі гривень то деревина втрачає свою технічну якість і перетворюється на дрова вартістю в 300 гривень за метр кубічний».

 

11 жовтня 2017р.

Теги: ліс, сосни, смереки

Коментарі

100ronnij 11.10.2017 / 22:23:42
Теж мені - новина ! Цей процес триває вже роками !

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини