Закарпатському письменнику Василю Пагирі – 85

Славних 85 літ відзначає відомий закарпатський краєзнавець, письменник та поет – Василь Пагиря з Мукачева. Своєю активною діяльністю на творчій ниві він збагачує і примножує духовні надбання нашого народу.

Закарпатському письменнику Василю Пагирі – 85

Василь Пагиря народився 1 січня 1923 р. в гірському селі Щербовець, що на Воловеччині, у селянській родині. Після закінчення народної школи у рідному селі рубав ліс для фірми „Латориця”. У 1943 р. став артистом Руського народного театру в Ужгороді. У 1944 р., як неблагонадійного, фашисти заарештували його і до кінця війни утримували в концентраційному таборі в Данії. Після війни, працював у лісовій промисловості, навчався в Хустському лісотехнічному і Мукачівському кооперативному технікумах, заочно закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету.

Перші публікації В. Пагирі з’явилися у 1941 р. в газеті „Карпаторуський голос”, перша окрема книга побачила світ у 1968 р. Зараз у бібліотеках області ми можемо знайти близько 60 окремих видань В. Пагирі. Найбільш плідними роками для публікації книг для В. Пагирі став період незалежної України, коли склалися сприятливі умови для реалізації задуманих планів. Найбільш відомі з них: „Я світ уздрів під Бескидом” (1993), „Монастирі Закарпаття” (1994), „Єрусалимська трагедія” (1996), „Мукачево” (у співавторстві) (1996), „Закарпатці у діаспорі” (1997), „Загадковий Петрович” (1998), „Закарпатці в Києві” (у співавторстві) (2000), „Енциклопедія Мукачева в іменах” (у співавторстві) (2006) та ін. Серед останніх книг письменника – “Де шумлять смереки” (2007), “Село під Бескидом – історичний нарис про Скотарське” (2007), “Відлуння минулого і сучасного” (2007), “Листування – шлях пошуку і знахідок” (2007).

Відомий В. Пагиря і як публіцист, до його покажчика включено назви більше 1400 статей, нарисів, рецензій, відгуків. Він співпрацював з багатьма зарубіжними, республіканськими, обласними та районними газетами та журналами. Наприклад, „Визвольний шлях” (Лондон), „Вітчизна” (Київ), „Дукля” (Пряшів, Словаччина), „Життя і слово” (Торонто, Канада), „Лесная промышленность” (Москва, Росія), „Літературна Україна” (Київ). Закарпатські газети: „Ужгород”, „Старий Замок Паланок”, „Молодь Закарпаття”, „Трибуна”, „Карпатський голос” та інші.

Хочеться сказати дещо про останні книги Василя Пагирі. Нещодавно на полицях книгарень Закарпаття з’явився його роман під назвою “Де шумлять смереки”, написаний у далекі післявоєнні роки. У цьому художньому творі автор змалював життя в гірському верховинському селі з його негараздами та успіхами.

Друга книга, про яку необхідно згадати – це – “Село під Бескидом – історичний нарис про Скотарське”. Приємно зауважити, що названа праця – це продовження серії книг про міста та села Закарпаття. Історія Скотарського була написана на основі етнографічних та архівних документів. Ініціатива відтворення історії села Скотарське на папері, як вказує автор, належить голові Воловецької “Просвіти” Юрію Вішовану, голові районної ради Олександру Бирковичу, директору Воловецької ЦРБ Валентині Шугаєвій, бібліотекарям села Світлані Шекмар і Насті Фітас та підприємцю Василю Бабинцю. Василь Пагиря у розмові з нами зазначив, що величезне значення у збереженні минулого Воловеччини належить районній бібліотеці. Виявляється, що внаслідок багаторічної роботи бібліотекарів там зосереджено десятки альбомів, присвячених історії окремих сіл. Особливу увагу привертають унікальні фотографії, що відображають різні вектори життя селян. Вважаємо, що цей досвід не завадило б запозичити іншим районним та сільським бібліотекам.

За структурою книга складається з більше 80 різних за обсягом нарисів різноманітного характеру. Умовно можна розділити весь матеріал на декілька тематичних блоків. Серед них – легенди про заснування села; світська історія села; церковна історія села; персоналії; ініціатори видання книги. Цікаві легенди про заснування села були записані від М. Фітаса та М. Селехман. Виявляється, що перші поселені Скотарського прийшли з сусіднього Воловця. Селяни займалися землеробством і скотарством, працювали на лісорозробках. Про найдавнішу історію села відомо не дуже багато, однак Василь Пагиря встановив, що вперше Скотарське згадується у 1607 р. Окрему інформацію про історію села залишив також відомий угорський Тиводар Янош Легоцький. Наприкінці ХІХ ст. село відвідав письменник Іван Франко.

Автор подав у книзі декілька списків жителів Скотарського, серед них "Нагороджені орденами і медалями СРСР працівники колгоспу імені ХVІ з’їзду КП (Б) України", "Голови сільської ради", "Голови колгоспу", "Односельчани, що загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни", "Ветерани Великої Вітчизняної війни", "Список реабілітованих односельчан", "Список вчителів Скотарської восьмирічної школи 1995 р.". Особливу увагу привертають біографічні нариси про відомих уродженців та жителів села, більшість із них публікуються вперше. У Скотарському провів своє дитинство голова Сойму Карпатської України Августин Штефан. Тут працював закарпатський історик – священик Іван Дулішкович. Василь Пагиря опублікував окремі вірші уродженців Скотарського – Федора Могіша та Марії Лакатош, спогади Марії Атаманюк-Зенинець. Книга добре проілюстрована, містить біля п’ятдесяти колективних і особистих світлин.

Вважаємо, що проанонсовані книги стануть приємним подарунком для бібліотек краю та всіх хто цікавиться історією Закарпаття, а Василь Пагиря не припинить радувати своїх шанувальників добротною друкованою продукцією.

Юрій Данилець
09 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

20:58
В Ужгороді представили закарпатське фентезі про розбійника Пинтю Фото новина
16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
» Всі новини