В її роботі взяли участь керівники Закарпатської та Львівської обласних рад - Михайло Рівіс і Олександр Ганущин, заступник голови облради Петро Грицик, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» Галина Литвин, депутати облради - Василь Скрип та Інгрід Туріс, керівники районів краю, представники мас-медіа та громадськість.
Темою зібрання стало досить актуальне питання сьогодення - проекти регіонального розвитку та транскордонного співробітництва: можливості для органів місцевого самоврядування Закарпатської області.
Під час зустрічі Галина Литвин презентувала Програму транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020: підсумки для Закарпаття. Вона також детально розповіла про нові можливості співпраці у сфері підготовки проектів регіонального розвитку та транскордонного співробітництва, які покликані сприяти забезпеченню інтегрованого та сталого регіонального розвитку партнерських країн та їх регіонів у новому Європейському Інструменті Сусідства в рамках цієї унікальної Програми. Жителі чотирьох польських воєводств, чотирьох білоруських і шести українських областей мають можливість отримати вигоду з цієї співпраці. Зокрема, у питаннях збереження історичної спадщини, підвищення доступності регіонів, розвиток міцного та стійкого до кліматичних впливів транспорту, комунікаційних мереж і систем, спільних викликів у галузі захисту і безпеки, сприяння управлінню кордонами та управління безпекою, мобільністю та міграцією.
Після низки запитань та чітких відповідей, Галина Литвин означила макрорегіональну Стратегію Європейського Союзу для Карпатського регіону: перспективи розвитку територій після 2020р.
Про інструменти та платформи співпраці в Карпатах розповів наш земляк, голова Львівської облради Олександр Ганущин. Адже Львівщина має унікальний досвід реалізації Програм мікропроектів. Усі зацікавлені учасники одержали вичерпну інформацію про Програму і можливості, які вона пропонує та індивідуальні консультації. Оскільки йдеться про співпрацю між органами самоврядування, представниками державного управління, науки і бізнесу в рамках викликів сьогодення.
Довідка
На сьогодні Закарпаття, як у рамках міжрегіональної асоціації «Карпатський єврорегіон», так і на двосторонній основі, має офіційно встановлені партнерські зв’язки з 14 регіонами країн Європейського Союзу, зокрема: областями Саболч-Сатмар-Берег, Боршод-Абауй-Земплен та Гевеш Угорщини, Кошицьким та Пряшівським самоврядними краями Словаччини, Підкарпатським воєводством Польщі, краєм Височіна та Пардубіцьким краєм Чеської Республіки, Марамурешським та Сату-Марським повітами Румунії, Вуковарсько-Сремською жупанією Хорватії, Автономним краєм Воєводино Республіки Сербія, округом Оберфранкен Німеччини, Каунаським районним самоврядуванням Литовської Республіки. На черзі підписання угоди про співпрацю з ще одним краєм Чеської Республіки – Устецьким. Крім того обласною радою у травні минулого року підписано угоду про співпрацю між 10 регіональними органами самоврядування в басейні ріки Тиса. З більшістю названих регіонів розроблені і затверджені конкретні програми співробітництва на нинішній та наступний роки. В них окремим пунктом зазначено важливість співпраці на рівні муніципалітетів, тобто міст і сіл.
У рамках підписаних (облрадою та ОДА) між регіонами угод партнерські зв’язки встановлено також на рівні майже 100 територіальними громадами міст і районів, сіл і селищ, установ та організацій Закарпаття з відповідними громадами та установами сусідніх регіонів Румунії, Угорщини, Словаччини, Польщі, а також Чехії, Австрії, Німеччини та інших країн. І коло партнерських громад постійно розширяється. Все це створює правову основу для участі в різних програмах реалізації спільних проектів в усіх сферах соціально-економічного розвитку транскордонного співробітництва, про що сьогодні йшла мова, првідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської облради.