Ukraїner про сім сучасних письменників Закарпаття

Життя поміж кордонами чотирьох країн, говірка, яку розуміють далеко і не всі закарпатці, не кажучи вже про інших людей, безліч меншин і національностей, гірська мудрість та дуже автентичне сприйняття світу — те, що більшою чи меншою мірою об’єднує усіх цих письменників.

Ukraїner про сім сучасних письменників Закарпаття

Футболкознавець Банди Шолтес

Банди, він же Андрій, він же Шолтес – відома фігура в Ужгороді. Людина, яка перетворила написи на майках у філософію життя. Одна із ідей – універсальна футболка (які Банди називає майками) із прозорою кишенькою для зміни написів. Коли написи на футболці хочеться змінювати частіш, ніж саму футболку. Банди – такий собі вічно молодий і дуже сучасний філософ. Історії тих написів схожі за жанром на пости у Facebook, а деякі ними і є. І є вони і кредо, і мотто, і правдою життя в декілька словах. Банди – частий відвідувач музичних фестивалів, найулюбленіший – Sziget в Будапешті. Про це він навіть написав книжку під назвою «Остров Sziget или Труселями Iggy Попа», яка от-от має вийти у видавництві “Люта справа”. Банди Шолтес спостерігає за життям. Його сторінка у Фейсбук – це набір щоденних історій із життя Ужгорода, і не тільки. Пише російською, проте спілкується українською, російською і навіть угорською.

В доробку  одна видана книжка, все про те, про основне –«T-Shirtология. Общая теория футболки. Полутрикотажный роман». Ця книга – своєрідний мікс дотепних, іронічних написів на футболках та історій, пов’язаних із ними, всього 257. Навіть зараз у вільний час Банди продовжує розписувати футболки, і ці написи – це практично афоризми, які він вигадує так дбайливо, ніби створює ескіз для майбутнього татуювання. Наче на все життя.

Читати, щоб дізнатись, як можна у написі на майці висловити свою філософію та задля сотень веселих історій про життя між кордонів.

Гірський інтелектуал Петро Мідянка

Про Петра Мідянку в широкому літературному колі дізнались лише після 2012 року, коли він став лауреатом Шевченківської премії. Мідянка — вчитель української мови та літератури в закарпатському селі Широкий Луг, насправді один із найкращих закарпатських поетів та непублічний інтелектуал. Поезія Мідянки насичена горами, природою, часом ностальгією, проте ніколи жінками. Поет, який пише лише про Закарпаття, бо про інші регіони виходить «не так органічно». Тут є і силабо-тоніка, і білі вірші, і багато діалектизмів. Навіть таких, котрі незрозумілі навіть односельчанам Мідянки, не кажучи вже про людей із інших областей. Вплив сусідніх Словаччини, Угорщини, Румунії та Польщі на лексику надто помітний. Читати Мідянку — це медитувати, відчувати ту, іншу сторону Закарпаття, — природну, тонку, невловиму. Творчість Мідянки — це також і про американського художника лемківського походження, засновника поп-арту Енді Воргола, чи пак про Андрія Варголу — ще одну таємничу особистість Карпат.

Його батьки були вихідцями із русинського села Микова, зараз Словаччина. У 1920-х емігрували до США у пошуках роботи. У вірші «Сервус, пане Воргол» Мідянка розмірковує про ідентичність Воргола: русин чи хохол, а також про поєднання американського та русинського, року та джазу, поп-арту та греко-католицької віри. Цей вірш можна почути у виконанні гурту «Плач Єремії». Поринати у світи Мідянки можна у його збірках «Луйтра в небо», «40 сонетів», «Вірші з поду».

Читати, щоб побачити, як поєднуються прогресивний інтелект, філософське сприйняття світу та місцеве, закарпатське світовідчуття.

Завзятий романтик Андрій Любка

Мабуть, тільки ліниві, або геть далекі від культурних новин минулого року не дізнались, хто такий Андрій Любка і про що роман «Карбід». Піар-кампанія роману про контрабандистський тунель до ЄС на Закарпатті пройшла на славу. Любка — поет, прозаїк, есеїст, перекладач і загалом дуже плідний закарпатський письменник. Молодий і красивий, що не заважає йому раз на рік видавати нову книжку. Розпочав із віршів. Першими були збірки «Вісім місяців шизофренії», «ТЕРОРИЗМ», «Сорок баксів плюс чайові». Продовжив оповіданнями у книжках «Кілер», «Спати з жінками» та дійшов до романів, приклад — «Карбід». І зрештою знову повернувся до оповідань. До Форуму видавців має вийти збірка історій про самотність «Кімната для печалі». Любка романтичний, а деколи і смішний, пише про пересічних і не дуже закарпатців та перекладає про ромів.

Читати, щоб познайомитись із романтично-чуттєвою стороною Закарпаття, та дізнатись про контрабандистські реалії місцевого життя.

Закарпатський філософ Мирослав Дочинець

Мирослав Дочинець — письменник і журналіст із Хуста. Читаний і популярний автор. Написав 19 книжок. Став відомим у 2010-му році після виходу книжки «Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона — як жити довго в щасті і радості». Книжка потрапила до шістки найпопулярніших видань із накладом у 60 тисяч. Через два роки роман про того ж героя «Вічник. Сповідь на перевалі духу» висунули на Шевченківську премію. Це роман про карпатського Робінзона, Монте-Крісто і Сковороду в одній особі. Дочинець стверджує, що це реальна особа, і він лише переніс його поради до книжки. Шевченківську премію отримав згодом, за два інші романи — «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води Господніх русел» у 2014 році. Дочинця порівнюють із бразильським автором Пауло Коельйо — за притчову філософію та неабияку популярність його книжок. Дочинець цього порівняння не сприймає. У всіх книгах у вигляді порад Дочинець розповідає, як жити. Говорить від імені Андрія Ворона, чи інших мудреців. Поради стосуються того, який алкоголь пити, яку білизну носити, як обирати дружину, що їсти, як «подружитись» із грошима тощо. Поради Андрія Ворона за Дочинцем: «Якщо брати фізіологію тіла, то вирізнити можна три головні чинники: споживання багато чистої води (всі хвороби через її відсутність), здорове харчування без «жирування», щоденний рух до першого поту. В духовному плані — це потреба робити те, що переживе тебе. Це вміння прийняти свою долю, відкритися їй, полюбити її».

Називає Мукачево маленьким Єрусалимом. Спілкується радше із місцевими звичними людьми. Подорожі Дочинця розчаровують, хоча його герої навпаки відвідують багато країн. Вважає, що «там, де ти народився, ти потрібен найбільше». Має два будинки —  один для життя, інший збудував у дворі для того, щоб там писати. А ще сад, у якому понад 200 дерев.

Читати, щоб зрозуміти універсальність закарпатської філософії, та отримати декілька десятків порад на щодень.

Непублічний фіґляр Михайло Чухран

Михайло Чухран — непублічний гуморист із Виноградівщини, «закарпатський отвєт Лесю Подерв’янському». Автор жартів, фіґлів — по-закарпатському, відомий творами «Сповідь холостяка», «Потячий грип», «Потоп-2001» та переспівами на кшталт «Лист Тетяни до Онєгіна». Його жарти виконують інші люди, бо Михайло Чухран вважає себе людиною непублічною і не любить виступати перед публікою. Його жарти можна почути від читців гуморесок та тамад: Василя Маровді зі Свалявщини, Юрія Мельника із Іршавщини, Святослава Гала з Виноградівщини, Михайла Негря з Хустщини. Пише про все, що відбувається навколо, із автохтонним закарпатським гумором та незмінною говіркою. Має видану збірку та диск, записаний разом із ще одним закарпатським фіґлярем Павлом Чучкою. Рідко друкується, бо перший досвід був не з приємних. Рукопис видали лише через кілька років  у львівській газеті, ще й під іншим прізвищем.

Пише про Закарпаття, як воно є, і, звичайно ж, про закарпатців, Євро-2012, будівництво доріг, діалектизми, пташиний грип та інші буденності. Перекладає відомі твори закарпатською говіркою, а як треба, то ще й вигадує привітання.

Читати, щоб познайомитись із закарпатською говіркою, місцевим гумором, та баченням закарпатцями українських та світових проблем.

Дотепний мовознавець Павло Чучка

Павло Чучка — український мовознавець, гуморист, історик, доктор філологічних наук. Власник єдиної в Україні корчми-музею «Деца у нотаря», автор Міжнародного фестивалю гумору «Карпатський словоблуд», а в минулому — голова сільради та депутат. Вірші пише закарпатським (русинським) діалектом. Любов до цього прищепив йому дід. Листи, які писав друзям під час навчання в Києві, видав збіркою. Увесь 10-тисячний тираж розійшовся, що для українського письменника неабиякий успіх. Автор збірок «Деца у нотаря», «Вичурки по-баранинськи», вичурки — це висловлювання, які вживають у селі Баранинці. Читати у першу чергу, щоб посміятись, а зрештою і пізнати красу, дивину, гумор, незвичність та екзотичність закарпатської говірки. А як щось буде важко зрозуміти, а стиль передбачає, що буде, то Чучка на те упорядкував «Українсько-український словник незрозумілих слів, уживаних українцями західних районів Закарпаття». А його батько, теж Павло Чучка — автор монографії «Прізвища закарпатських українців. Історико-етимологічний словник», в якій на 740 сторінках пояснюється походження дванадцять тисяч закарпатських прізвищ.

Читати, щоб втамувати цілком свою зацікавленість закарпатською культурною екзотикою.

Заокенська дослідниця душ Оксана Луцишина

Оксана Луцишина — поетка, прозаїк, родом з Ужгорода, літературознавиця та дослідниця Бруно Шульца і Вальтера Беньяміна. Проте пише вона вже давно з-за океану. Головні герої її творів — емігранти, зокрема і з України. У збірці віршів «Я слухаю пісню Америки» розповіла про американський ритм життя, тамтешніх людей та, звичайно, про любов. Власне, ця ж тема і перекочувала в роман «Любовне життя», що вийшов минулого року. Історія кохання з інтелектуальним підтекстом та ключем у вигляді колоди Таро. Луцишина досліджує, як живеться жінці поза батьківщиною, в іншій культурній площині, де правила стосунків є теж іншими, і відчитати їх вдається не завжди. Оксана Забужко розповіла, що цей роман «народився» із її «Польових досліджень українського сексу», де також йшла мова про українку, яка приїхала викладати до США. У Луцишиної ви не знайдете закарпатської говірки чи гумору. Тут йдеться про  життя поза контекстом, і про усвідомлення самої себе між кордонами.

Читати, щоб зрозуміти закарпатську душу за океаном, її цілісність та незмінність.

Ксенія Різник. Художник - Євгенія Гайдамака

29 серпня 2016р.

Теги: письменники

Коментарі

зона 2016-09-25 / 06:46:07
а треба було зробити вісімку і включити туда великого постмодерніста рошка

НОВИНИ: Світське життя

07:21
В Ужгороді стартував проєкт для підтримки волонтерів "Турбота: для тих, які тримають тил"
10:50
"Серцем – щосекунди з Батьківщиною": як родина Радченків та Кент знайшли прихисток у Словаччині
10:34
/ 7
Подружжя вимушених переселенців з Харкова відкрило кондитерську в Ужгороді
12:22
Тікала з-під обстрілів, а тепер допомагає українцям у Словаччині: історія харків’янки Ірини Нестерової
09:46
"Руху підтримки закарпатських військових" – 8 років
11:20
/ 1
В ужгородській школі переселенець створює квітники
11:00
На Закарпатті квітує магнолія
10:42
Оригінальні листівки на підтримку ЗСУ створює ужгородка
17:03
В Ужгороді 10-річна донька військового біля свого будинку влаштовує концерти на флейті для допомоги війську
11:06
/ 1
Рідкісні поліські коні, евакуйовані на Закарпаття, житимуть з карпатськими буйволами
17:46
Керамістка Ольга Ладижець проводить в Ужгороді майстер-класи для вимушених переселенців
11:46
Житомирянин влаштовує сеанси звукотерапії в Ужгороді
15:42
На Закарпатті волонтери створили телеграм-канал з інформацією про активності для сімей переселенців
12:04
/ 1
Ткацтво як арт-терапія: в Ужгороді вимушені переселенці опановують давнє ремесло
11:09
Студенти Закарпатської академії мистецтв створюють цифрові ілюстрації про війну
10:59
/ 1
Вимушені переселенці прибувають на Закарпаття разом зі своїми домашніми улюбленцями
12:49
В Ужгороді діє інклюзивна пекарня
16:12
/ 3
Українка пройшла соло-трек найдовшим Закарпатським туристичним шляхом
12:02
/ 2
Колекця предметів дакійської культури зберігається в Археологічному музеї УжНУ
11:50
Закарпатський обласний осередок філателістів – у трійці найкращих в Україні
16:47
Співробітниця скансену в Ужгороді проводить майстер-класи з виготовлення свічок
11:47
/ 3
Від ювелірної майстерні в Ужгороді до магазину у Відні. Історія братів Кочутів
16:48
/ 1
Закарпатець створив комікс "Дід Піхто або Гості, які постукали знизу"
09:29
Четвірні з села Калини Тячівського району виповнюється рік
10:47
У скансені в Ужгороді готували один із перших супів із давньої книги закарпатських рецептів
» Всі новини