Приводом для її проведення стали результати прокурорських перевірок, щодо додержання законодавства кримінально-виконавчими інспекціями Державного департаменту України з питань виконання покарань в Закарпатській області при виконанні вироків у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських та виправних робіт, а також при звільненні від відбування покарання з випробовуванням.
Протягом року на обліку територіальних підрозділів кримінально-виконавчих інспекції відділу департаменту з питань виконання покарань в області перебувало більше 4 тис. осіб, засуджених до покарань не пов’язаних з позбавленням волі.
Позитивним моментом є те, що у цьому році на 11% менше громадян перебуває на обліку, як засуджені до покарань не пов”язаних з позбавленням волі. Відбулося це за рахунок застосування Закону України «Про амністію» від 19.04.07. Зазначений Закон застосовано до 383 засуджених, з яких 40 жінок та 32 неповнолітні.
Основна маса засуджених отримали покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Повертаючись до прокурорських перевірок, слід зазначити, що останні засвідчили, що посадовими особами кримінально-виконавчих інспекцій при здійсненні контролю за відбуванням засудженими покарань, не пов’язаних з позбавленням волі в окремих випадках допускаються порушення Кримінально-виконавчого кодексу України та «Інструкції про порядок виконання покарань».
Виявлені також окремі порушення працівниками КВІ кримінально-виконавчого законодавства.
Непоодинокі випадки, коли посадовими особами інспекції контрольні перевірки за місцем відбування покарання та за місцем роботи засудженого, не проводяться.
Мають місце і факти безпідставного направлення матеріалів для вирішення судом питання про скасування звільнення від відбування покарання з випробовуванням.
Не ведеться належним чином профілактичний облік засуджених, яким призначено додаткове покарання у вигляді заборони займати певні посади або займатися певною діяльністю. Індивідуально-профілактична робота з такими особами майже не проводиться.
У контрольних справах засуджених до такого виду покарання відсутні відповідні довідки, рапорти та інші матеріали дільничних інспекторів про проведення перевірок за місцем проживання засуджених.
На ці та інші зауваження та порушення, в.о. прокурора області Анатолій Петруня, вимагав пояснення у керівників цього відомства.
Останні визнали допущенні помилки у роботі. Головний спеціаліст з діяльності кримінально-виконавчої інспекції відділу державного департаменту України з питань виконання покарань в Закарпатській області Михайло Соханич пояснив свою позицію і бачення виправлення недоліків та окреслив основні проблеми при виконанні покладених на їхню службу завдань.
Зокрема, за його словами, нерідко перед підлеглими постає проблема виконання покарання, коли судді виносять вироки, виконати які практично не можливо. Адже сам вирок не відповідає санкції статті по якій засуджено людину.
На це Анатолій Петруня запропонував при виникненні таких проблем негайно повідомляти прокурора, щоб скасовувати вирок, як незаконний.
Також Михайло Соханич зазначив, що як не прикро, але серед працівників департаменту цього року 10 чоловік притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а 2 - до кримінальної (за одержання хабара).
Викликає занепокоєння прокуратури і неналежне виконання вимог закону та низький рівень роботи співробітників ВДСБЕЗ деяких райвідділів міліції, які практично самоусунулися від участі у здійсненні контролю за виконанням вироків стосовно осіб, яким заборонено займати посади, пов’язані з матеріальною відповідальністю або виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Відсутність належної взаємодії кримінально-виконавчих інспекцій з органами внутрішніх справ під час виконання ними покарань, не пов’язаних з позбавленням волі зафіксовано також прокурорами міста Ужгорода, Виноградівського, Воловецького, Іршавського, Міжгірського, Мукачівського, Рахівського районів, та Берегівським і Ужгородським міжрайонними прокурорами.
Недотримання дільничними інспекторами міських та районних відділів органів внутрішніх справ вимог чинного законодавства та низький рівень профілактичної роботи із засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі сприяє вчинення вказаною категорією осіб повторних злочинів.
Про це говорить той факт, що у поточному році поставленими на облік кримінально-виконавчих інспекцій осіб, 35 скоїли нові злочини.
У підсумку міжвідомчої наради Анатолій Петруня дав кожному учаснику висловитися з приводу налагодження належної взаємодії між органами прокуратури, кримінально-виконавчими інспекціями та органами внутрішніх справ області по виконанню вимог кримінально-виконавчого законодавства.
Він зазначив, що сьогодні нам не обійтись без здійснення скоординованих заходів щодо попередження злочинності серед осіб, засуджених до покарань не пов’язаних з позбавленням волі.