"Мамо, я завжди буду з тобою!", або Дедалі більше дітей отримують батьківську опіку в будинках сімейного типу Закарпаття

Слово «дітдом» досі викликає в людей неоднозначну реакцію. Його вихованців інколи називають „інкубаторськими", бо зодягнені вони в однаковий одяг, мають однаковий вираз обличчя - сумнопригнічений, бо не знають материнської ласки. І чого гріха таїти - в самому дитбудинку його вихованці не мають ні радості, ні віри в світле майбутнє. Ніхто і ніщо не чекає на них і за порогом будинку. Останнім часом дедалі більшої популярності набувають дитячі будинки сімейного типу. І, здається, на сьогодні це є однією з кращих альтернатив «дітдомам».

ЯК У СПРАВЖНІЙ СІМ'Ї

Аналіз перших років цяльності дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) показує, що в їх вихованців доля, скажемо так, краща, світліша ніж у дітей із державних закладів подібного типу. Адже такі будинки — це по суті багатодітна родина, де не побачиш і не відчуєш інтернатської казарменої сірості. Якщо не помиляюся, першими в Закарпатті ДБСТ створило подружжя журналістів із Чопа Петро та Надія Маїки. Згодом, у 1997 році церковна громада Реформатської церкви Берегова розпочала і свою програму створення ДБСТ. Бере-гівчани зупинили свій вибір на мукачівській вчительці Жужанні Теплицькій, котрій і запропонували стати мамою-вихователькою новоствореного ДБСТ. Незабаром на затишній мукачівській вуличці Богдана Хмельницького своїх перших вихованців прийняв триповерховий особняк, придбаний церковною громадою. Спальні розраховані на два ліжка, є телевізори, комп'ютер. З того часу тут виховується вже друге покоління діточок пані Жужанни. В сім'ї діти різних національностей, одні ходять до школи з угорською мовою викладання, а інші — з українською. Втім, всі вони добре володіють обома мовами, що є природним у спілкуванні різномовних дітей. Пані Жужанна пригадує, як привезла з Батєвського дитприйомника маленького Андрійка — худенького, зацькованого, з ознаками розумової відсталості. На перших порах хлопчик не міг наїстися. Адаптуватися в родині допомагав старший брат Атілла, котрий прибув у родину раніше. Сьогодні Андрійко такий, як і всі, непогано вчиться. Діти багато часу проводять на свіжому повітрі. Город поділено на дві частини: на одній — грядки з городиною, плодові дерева, на іншій — спортмайданчик з тренажерами, полем для гандболу і міні-футболу. Рідна донька Катерина і прийомний син Роман закінчили вищі навчальні заклади в Угорщині, виросли та стали самостійними й інші діти, але з мамою зв'язків не поривають, особняк на Богдана Хмельницького по праву вважають своєю рідною домівкою.

ПЕРШОПРОХІДЦЯМ ЗАВЖДИ ВАЖЧЕ

Треба сказати, що першоп-роходцями в створенні ДБСТ були церковні громади різних конфесій, які взяли на себе облаштування, утримання й забезпечення одягом і харчуванням таких будинків. А батьки-вихователі працювали зазвичай на громадських засадах. Було й таке, що звертались батьки-вихователі до властей по незначну допомогу і чули у відповідь: „А ми вас просили цим займатися?.." Такі випадки були на перших порах, зокрема, і в молодого подружжя Євгена та Жужанни Бургерів.

Він — педагог із фізичної культури, а Жужа — психолог. Професії, що найкраще підходять для батьків-вихователів. На той час у них вже було двоє своїх дівчаток — Анна-Марія і Ніколетга. Коли молода сім'я прийняла рішення виховувати дітей-сиріт і дітей з неблагополучних родин, позбавлених батьківського права, її підтримала церковна громада римо-католицької церкви, благочинний фонд „Карітас", які надавали продукти, одяг тощо. Нелегко було на перших порах ви-

ховувати десятьох дітей за вже згадуваного ставлення місцевих властей. Об'єднувало всіх, окрім іншого, і спільне ведення домашнього господарства. Завели кроликів, поросят, купили козу, діти з великим задоволенням допомагають доглядати за ними.

Останніми роками крига між великою родиною Бургерів і владою скресла: міськвиконком почав допомагати ііродукгами харчування, подарував телевізор, а торік допоміг у спорудженні другого санвузла. Нині часті гості в ДБСТ праці-вники освіти, соціальної служби, психологи. Дають слушні поради і рекомендації, але і контролюють. Більше того, дитячі будинки сімейного типу отримали підтримку на державному рівні. Тепер на кожну дитину в ДБСТ до шести років виділяється 800 гривень, а від 6 до 18 років — понад 1200 гривень. Мати-вихователька отримує з цих коштів 35 відсотків, але не більше п'яти прожиткових мінімумів. Одним словом, на сім'ю, де десятеро дігей, держава виділяє приблизно дванадцять з половиною тисяч, а батько-вихователь із них отримає 2,5 тисячі гривень Сьогодні в Мукачеві працюють шість дитячих будинків сімейного типу. Діти-сироти і сироти при живих батьках знайшли своїх других маму і тата.

Микола Корнета, Мукачево
26 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:55
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 9
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 6
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
» Всі новини