Майбутній митець зростав і формувався у мистецькому середовищі. Батько – Василь Габда – талановитий художник, учень Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая та Федора Манайла, мати – вчитель у школі. Гостинна родина часто приймала вдома відомих митців Закарпаття, зачинателів крайової школи мистецтва. Серед них Адальберт Ерделі, Федір Манайло, Андрій Борецький, Андрій Коцка, Гаврило Глюк, Золтан Шолтес, Ернест Контратович, Антон Кашшай, Василь Свида та багато інших, чиї імена вже давно ввійшли в історію не тільки Закарпаття, але й України та Європи. Здоровий генофонд батьків, творча атмосфера в сім’ї зіграли позитивну роль у становленні Владислава Габди, як людини, митця. Пригадує, лиш пустився ходити, як почав малювати.
Нині він цілком сформований художник зі своїм світобаченням, переконаннями, самобутнім внутрішнім світом. Владислав Габда складний і суперечливий як у житті, так і в своїй творчості. Категоричний і безапеляційний у своїх поглядах і судженнях він завжди відкритий до світу, нових віянь та мистецьких ідей, завжди у пошуку себе у мистецтві і – мистецтва у собі. За грубою і колючою личиною, ховається легко ранима душа. Це – митець мислячий, який завжди готовий аргументувати й відстоювати свою позицію у будь-який спосіб, іноді, навіть кулаками. Він з юних років намагається бути максимально незалежним у своїй творчості, ніколи не працює на замовлення і не намагається комусь догодити. Може собі це дозволити, маючи міцний тил, підтримку родини.
Днями у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая та А. Ерделі відкрилася персональна ретроспективна виставка творів заслуженого художника України Владислава Габди. Виставка присвячена 55-річчю, яке він відзначив 27 лютого. До експозиції ввійшло понад 50 полотен, створених протягом 15 років його творчості.
Не вперше бачу його роботи, тому був щиро здивований тематичним розмаїттям, що свідчить про зміну поглядів, нові ідеї митця. Вважаю, що це – певний прорив у його творчості. Його живописні роботи, окрім фактури, збагатилися кольоровою гамою, з’явилися напівтони, світлотінь. Автор почав помітно сміливіше гратися з кольором і формою. Манера письма стала трохи вишуканішою, збагатилася технологія живопису, роботи стали цікавішими, емоційно насиченішими, змінилася тематика творів. Деякі його роботи набули певних жанрових ознак. Привертають увагу натюрморти художника, які найповніше відображають зміни, що мають місце у його творчості. Він любить зображати квіти як польові, так і культивовані. Його система образотворення максимально спрощена й стилізована. Полотна сповнені експресії кольору і форми, що вирізняє його серед інших митців краю.
Незважаючи на те, що тематика його робіт майже не прив’язана до нашого краю, за виключенням небагатьох робіт, художник, без сумніву, належить до славної когорти митців Закарпаття, адже народився, формувався і живе тут. Саме на цьому він акцентував у своїй промові на відкритті виставки.
Нині Владислав Габда, попри все, – один із найяскравіших митців нашого краю, який своїми роботами робить вклад у національну мистецьку скарбницю.
Володимир Мишанич для Закарпаття онлайн
Фенек 2016-04-12 / 08:21:24
Це ж як Мишанич мав надокучити, щоб художник себе кулаками відстоював?))
Владе, щиро вітаю, виставка чудова!
Rasch 2016-04-11 / 19:42:51
Ого, до аргументів мистецтва належать ще й кулаки?..