У рамках культурно-просвітницького проекту на першу зустріч прийшли закарпатські письменники Олександр Гаврош та Михайло Рошко, письменниця і журналіст Галина Вдовиченко, поетеса Галина Крук та ініціатор акції – ледь чи не найвідоміший в Європі український автор Андрій Курков. Зініційований проект також Міністерством культури України та здійснюється за сприяння Управління культури Закарпатської ОДА.
Метою зустрічей літературного десанту із закарпатцями є встановлення інтелектуального діалогу між представниками різних культур, нацменшин, які мешкають в одній області. Проект здійснюється за аналогом «Бесарабських зустрічей», що відбувалися минулоріч на Одещині. Крім Ужгорода діячі відвідають також кілька населених пунктів на Берегівщині та Виноградівщині. Вестимуть діалоги зокрема на теми письменництва під час війни та військового конфлікту, говоритимуть про історичний міф та історичну правду (як вони впливають на сьогодення), а також – про людей між політикою та культурою, йдеться у сюжеті журналістів Ужінформу.
Андрій Курков, письменник, ініціатор акції
Проблема, в принципі, це стара. Проблема в тому, що у нас навіть коли говориш про національну літературу українську сучасну, виникає питання: «Чому українських письменників зі Львова не знають в Луганську», «Чому закарпатських письменників не знають в Одесі», а одеських – на Закарпатті. Це стало однією з причин, чому цей проект виник. Одночасно ми започаткували конкурс для молодих літераторів, а також людей, котрі вміють писати коротко. Конкурс короткої прози. Це не тільки оповідання, але й есе. Наша поїздка – це не презентація наших книжок. Ми хочемо показати публічні дискусії на теми, які всіх стосуються, тому що вони стосуються нашої держави. Одна із основних тем – як писати під час військового конфлікту. Йдеться не тільки про письменників та написання, а загалом – як жити в такий час: що робити, якщо хочеш жити як жив, але розумієш що так жити уже не можна.