4 березня відсвяткував своє 75 річчя закарпатський майстр пензля, Народний художник України Василь Скакандій.
Митець каже, що з малку мріяв стати художником. Ще школярем займався у студії знаного педагога Золтана Баконія. А після був графічний факультет Київського державного художнього інституту.
Загалом, родина Скакандіїв творча. Тому пам’ятною, згадує, була виставка, в якій взяли участь й рідні брати Іван та Юлій. До слова, дружина митця Ольга також художник.
Василь Скакандій нині вправно поєднує викладацьку діяльність в Закарпатському художньому інституті із малярством. «Вчу студентів, і, водночас, вчуся в них сам. Мені з ними цікаво, робота приносить задоволення».
«Свого часу із Юлійовичем (я так його називав) працював у коледжі. Що я можу сказати? Це профі. Юлійович завжди асоціюється у мене із спокоєм і врівноваженістю. Класний художник, - резюмує у розмові із нами художник Ігор Панейко.
Василь Скакандій знаний за багатьма жанрами: книжкова та станкова графіка, живопис, монументальне мистецтво. Працював у видавництві “Карпати”. На його рахунку оформлення майже півсотні книжок письменників, зокрема, Ольги Кобилянської, Василя Стефаника, Михайла Томчанія, Петра Скунця. Створив галерею портретів відомих людей Закарпаття, з-під пензля митця вийшли й портрети керівників обласної влади, які можна побачити на стінах в ОДА.
Але акварель – це все. «У ній бачу себе, ділянку для творчості», - резюмує.
«Діапазон його виражальних засобів у цій техніці вражає – від узагальнених кольорових феєрій до детально промодельованих композицій. А що вже говорити про його акварельне небо – ці кольорові симфонії дають підстави вести мову про Скакандієве небо в акварелі, - пише кандидат мистецтвознавства Михайло Приймич. - Небо розливається над світом, відображаючись у водах озер, воно навіть живе справжнім життям, на тлі якого темні людські будови є тільки маревом».
Мистецтвознавець додає, що творчість Василя Скакандія - це світ алегорій, сформованих життям, світ образів, які виросли з легенд та казок, світ емоційного переживання кольору, виявлений в акварельних імпровізаціях.
У свої 75 митець каже : «Справжній художник завжди у пошуку. Кому буде цікавий однаковий Скакандій? Тому ти маєш постійно чимось зацікавлювати глядача» Тому творчим кредо митця є «Гармонія у простоті. Коли все відверто, без плутанини і зарозумілості – це і є мистецтво».
Довідка
Василь Скакандій
4 березня 1941 року народився в селі Середньому Ужгородського району.
1965 - закінчив графічний факультет Київського державного художнього інституту. Викладачі з фаху - Василь Касіян, Іван Селіванов, Георгій Якутович.
Художній редактор республіканського видавництва “Карпати” (1965-1967).
Член Спілки художників СРСР з 1968 року.
Лауреат обласної премії імені Д. Вакарова (1969), лауреат республіканської премії ім. М. Островського (1970).
Заслужений художник України (1990).
Лауреат обласної премії ім..Й.Бокшая та А. Ерделі (2000, 2010).
Викладач Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі (2000-2004), викладач Закарпатського художнього інституту (з 2004 року).
Народний художник України (2007).
Учасник художніх виставок: обласних - з 1965 року, всеукраїнських - з 1966 року, закордонних - з 1972 року.
Учасник міжнародних пленерів з 1982 року.
Персональні виставки: 1981, 2006, 2007, 2008, 2011 рр. - м. Ужгород; 1987 р. - м. Кошице (Словаччина); 2001 р. - м. Сніна (Словаччина), 2009 р. - м. Хуст.
Групові виставки:
1982 - Ніредьгаза (Угорщина)
1990 - Наместово (Словаччина).
2003 - Требішов (Словаччина).
2003 – Ужгород (Україна).
Твори експонувалися в Угорщині, Румунії, Словаччині, Югославії, Франції, Канаді та США.
Оксана Штефаньо для karpatart.com